Zarząd RWE Stoen - Powiśle - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Zarząd RWE Stoen


Zarząd RWE Stoen

Ten narożny budynek o dwóch długich elewacjach najciekawszy ma przeszklony narożnik. Budynek powstał dla administracji elektrowni, również dzisiaj mieści się tu zarząd firmy energetycznej. Wewnętrzny dziedziniec został zabudowany po II wojnie światowej.

biurowiecbiurowiecrejestr zabytkówrejestr zabytkówtablica pamięcitablica pamięcizabudowa śródmiejskazabudowa śródmiejska

  • Ulice:   ulica Tamka, ulica Wybrzeże Kościuszkowskie
  • Rok powstania:  1937-1939
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   12 m
  • Funkcja:  biurowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Dziewulski Romuald, Jabłoński Czesław, Korszyński Józef

Opis urbanistyczny:

Obecnie jest to siedziba Zarządu RWE Stoen (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie #41) [2].

Budynek został zaprojektowany przez Czesława Jabłońskiego i Józefa Korszyńskiego. Ma konstrukcję żelbetową z fundamentami wspartymi na palach betonowych, a jego elewację obłożono piaskowcem. Modernistyczny charakter podkreślają poziome pasy okien wzdłuż dwóch długich fasad: wschodnia ma 18 osi, a północna ma 17 osi. Wejście w czteroosiowym ryzalicie od strony Wisły zostało zaakcentowane pięcioma wąskimi lizenami w wielkim porządku. Najbardziej charakterystyczny jest zaokrąglony narożnik w stylu Streamline Moderne oraz sąsiadująca z nim zaokrąglona przeszklona klatka schodowa, która sprawia wrażenie świetlnej kolumny, przez co nawiązywała pełnionej funkcji budynku elektrowni [1].

Gmach wyposażono w szybkie windy, własną centralę telefoniczną oraz schron przeciwgazowy w podziemiach [1]. Najbardziej reprezentacyjne jest obszerne, dwukondygnacyjne atrium z kwadratowymi filarami obłożonymi ciemnym marmurem z białym żyłkowaniem [1], na których znajduje się galeria [5]. W budynku powstało wiele małych gabinetów i biur [9]. Po modernizacji wnętrz każde piętro otrzymało inną gamę kolorystyczną i zostało poświęcone innemu artyście z okresu modernizmu (byli to m.in. Mies van der Rohe czy Le Corbusier). Wprowadzono wiele elementów ze stali i szkła, oryginalne produkty związane z tymi postaciami (np. czerwony fotel Le Corbusiera), kontrastowe kolorystycznie łazienki i charakterystyczne duże przeszklenia w drzwiach [9].

Obiekty, pomniki, tablice:

W listopadzie 2009 roku przed budynkiem został oddany do użytku pierwszy ze 130 w Warszawie punkt zasilania pojazdów elektrycznych. Powstał w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej, dzięki współpracy RWE Polska, Green Stream Polska i miasta stołecznego Warszawy [10].

W 2015 roku na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 4.5 kW [4].

Na ścianie od ul. Tamka znajdują się dwie tablice poświęcone pracownikom elektrowni [6]. Na pierwszej widnieje napis "Ku uczczeniu pamięci pracowników elektrowni poległym przy pełnieniu obowiązków w walce z barbarzyńskim najeźdźcą w obronie Warszawy we wrzeniu 1939 roku zginęli: (cztery nazwiska). W Powstaniu Warszawskim w sierpniu i wrześniu 1944 r. zginęli: (25 nazwisk) oraz pamięci 280 pracowników elektrowni którzy zginęli śmiercią męczeńską w obozach i egzekucjach publicznych w latach 1939-1945”. Druga z tablic wspomina zdobycie elektrowni i jest na niej napis: „1 sierpnia 1944 r. 107 pracowników Elektrowni Warszawskiej żołnierzy Armii Krajowej po wielogodzinnej walce z oddziałami niemieckimi zdobyło elektrownię i mimo przewagi wroga / broniło jej do 7 września 1944 r. dostarczając prąd walczącemu miastu. W walkach poległo 25 powstańców. Pochowani są na cmentarzach: Wojskowym na Powązkach Wawrzyszewskim i Ewangelickim. Środowisko Kombatanckie Energetyków Warszawy” [11]. Została ufundowana prze Środowisko Kombatanckie Energetyków Warszawy. Powyżej tablic umieszczono po 1990 roku orła z koroną na głowie [6], obok jest też uchwyt na flagę.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

W połowie XIX wieku przez posesję przebiegała droga nad Wisłą, a teren nie był zagospodarowany.

Okres międzywojenny:

W 1935 roku na posesji znajdowały się niewysokie baraki lub domy drewniane, tworząc od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie pierzeję. Kolejne budynki znajdowały się na wewnętrznym dziedzińcu.

Budowę biurowca rozpoczęto w październiku 1937 roku i ukończono wiosną 1939 roku. Miał on pomieścić wszystkie biura przedsiębiorstwa, rozrzucone wcześniej w pięciu punktach miasta [1]. 6 czerwca 1939 roku nastąpiła przeprowadzka Dyrekcji i Zarządu z ul. Foksal 11 [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[1935] Posesja (źródło)

Narożnik

[1936] Narożnik (źródło)

Projekt

[1937] Projekt (źródło)

Budowa

[1938] Budowa (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

We wrześniu 1939 roku w schronie pod budynkiem przebywał sztab obrony elektrowni, służba sanitarna oraz ponad tysiąc cywilów, głównie rodzin pracowników i mieszkańców Powiśla [7].

W czasie Powstania Warszawskiego w piwnicach urządzono [7] punkt sanitarny, który z czasem rozrósł się do kilkunastu łóżek [8].

Odbudowa stolicy:

W 1945 roku południową część wewnętrznego dziedzińca stanowił plac, na którym cztery alejki zbiegały się w pośrodku, zapewne przy dawnej fontannie.

Odbudowa budynku miała miejsce około 1947 roku. Wykonał ją Romuald Dziewulski z przeznaczeniem obiektu na Dom Społeczny Elektrowni Warszawskiej [5].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[1945] Posesja (źródło)

Czasy PRL-u:

Przed 1976 rokiem został dobudowany na dziedzińcu budynek przy ul. Tamka 1A.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[1982] Posesja (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

W 2010 roku miała miejsce przebudowa wnętrz [9].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Wnętrza

[2010] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2010] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2010] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2010] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2010] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2010] Wnętrza (źródło)

Elewacja północna

[2012] Elewacja północna (źródło)

Wejście

[2012] Wejście (źródło)

Elewacja wschodnia

[2012] Elewacja wschodnia (źródło)

Tablica

[2013] Tablica (źródło)

Stacja ładowania

[2013] Stacja ładowania (źródło)

Klatka schodowa

[2014] Klatka schodowa (źródło)

Tablica pamięci

[2016] Tablica pamięci (źródło)

Narożnik budynku

[2016] Narożnik budynku (źródło)

Narożnik budynku

[2016] Narożnik budynku (źródło)

Wewnętrzny dziedziniec

[2016] Wewnętrzny dziedziniec (źródło)

Wewnętrzny dziedziniec

[2016] Wewnętrzny dziedziniec (źródło)

Widok od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie

[2017] Widok od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie (źródło)

Dziedziniec

[2018] Dziedziniec (źródło)

Zaktualizowano: 06 - 2020