Fort IIA (Radiowo [1], Babice [2], ul. Radiowa #27) to jedyny z czterech dodatkowych fortów „literowych”, który został wybudowany [1]. Pozostałe to Grochów II, Ząbki i Pelcowizna [16]. Forty te miały wzmacniać fragment Twierdzy Warszawa [1]. Litera A przy numerze fortu oznacza, że był on wysunięty w przedpole [16] przed linię pierścienia zewnętrznego [1].
Fort powstał na planie sześcioboku z dwoma czołami i dwoma barkami. U styku czół wzniesiono rawelin osłaniający kaponierę czołową. Mimo, że fort otacza szeroka mokra fosa (tzw. Fosa Babicka), posiada on kaponiery: czołową i barkowe. Jest to nietypowe rozwiązanie, gdyż rowy forteczne wypełnione wodą zazwyczaj broniono z wałów [1]. Nie wzniesiono kaponiery szyjowej. Głównym obiektem zaplecza były ceglane koszary dla załogi. Rozwiązaniem nietypowym było też zastosowanie wjazdu do fortu przez bramę położoną na prawym barku [8].
Brak jest informacji o pierwotnej powierzchni fortu. Rzędna najwyższego punktu fortu wynosi 115 m [2]. Do dziś w dobrym stanie zachowała się większość elementów fortu, m. in. stalowy most nad fosą [1]. Przy drodze dojazdowej do fortu znajdują się ruiny betonowych obiektów sprzed I wojny światowej [2]. W północnej części fortu znajdują się garaże.