Rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Borkowska #1) obsługiwana jest przez księży diecezjalnych [5]. Na początku XXI wieku parafia została podzielona [9]. Obecnie liczy około 3700 wiernych [1].
Pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Olszewski, który szykanowany przez UB został zwolniony po kilku miesiącach przez władze kościelne [9]. Proboszczem, który przeniósł tu kościół drewniany, był ks. Stanisław Witkowski [4]. W 1955 roku proboszczem został ks. Aleksander Laskowiecki, który był nim przez 13 lat. Jego następcą został ks. Józef Iwaniuk, który służył tu 25 lat. W latach 1993-2002 proboszczem w Starej Miłośnie był ks. kan. Jerzy Banak, znany biblista. Doprowadził do wydania jedynego parafialnego wydania Pisma Świętego: Biblii Warszawsko-Praskiej w tłumaczeniu bp. Kazimierza Romaniuka w edycji staromiłośniańskiej. Latem 2002 roku proboszczem w Starej Miłośnie został ks. Krzysztof Cyliński [9].
Na terenie posesji znajdują się dwa kościoły. Nowy murowany jest świątynią parafialną pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa [2]. Stary drewniany kościół nosi wezwanie św. Antoniego Padewskiego i jest kościołem filialnym [5]. Dość duży niezagospodarowany teren jest na południu. Na posesji jest również plebania i budynki garażowe. Plebania jest dwukondygnacyjna z dodatkowym użytkowym poddaszem, stylistycznie nawiązuje do świątyni. Z trzech stron ma półkoliste (mniejsze lub większe, największy od południa) balkony. Część wejściowa jest trzyczęściowa, z portalem drzwiowym pośrodku.
Świątynia murowana
Świątynia nawiązuje architekturą do klasycyzmu i baroku [8]. Główna część ma plan krzyża. Po zewnętrznej stronie na zakończeniach transeptu oraz prezbiterium znalazły się barokowe wyniesione nad dach zaoblenia, na poziomie parteru wzbogacone półkolumnami, niszami i wycięciami. Nawy boczne są lekko obniżone, z pasem okrągłych świetlików rozdzielonymi łukowymi wspornikami zakończonymi prostokątnymi filarami. Na poziomie parteru wokół kościoła znalazły się wysokie, półkoliście sklepione okna, rozdzielone ryzalitami. Z tyłu prowadzi asymetrycznie położone wejście do zakrystii, z długim podjazdem od wschodu. Pod tarasem od części wschodniej jest również niewielkie boczne wejście do kościoła. Front został skierowany w stronę północno-wschodnią, a od zachodu umieszczono parking.
Fasada ma trzy kondygnacje. Najwyższa część to centralnie umieszczona wysoka wieża z hełmem, która dominuje nad okolicą (wieża łącznie z krzyżem ma 35 metrów) [8]. Wieżę tworzą cztery wysokie i wąskie słupy, zakończone gzymsem i ślimakami, a następnie powtórzone na kolejnej kondygnacji w mniejszej skali. Prześwit między filarami daje wrażenie lekkości i rozdzielenia wieży na dwie części. Część środkowa fasady nawiązuje do płaskiej barokowej elewacji z łukami nad wejściem, centralnie przerwanymi w miejscu wyniesienia wieży. Faktycznie część ta znajduje się pośrodku szerokiego tarasu, na który prowadzą symetrycznie umieszczone drzwi nad łukowatym dachem. Z kolei część pod tarasem, obejmująca wielki portyk, jest klasycystyczna. Po obu stronach pojedynczego wejścia znajdują się dwie półkolumny, a po ich zewnętrznych stronach wąskie pionowe okna. Dach wsparty jest od frontu na czterech parach podwójnych kolumn. Kolumny zostały powtórzone również w częściach bocznych. Do wejścia prowadzą proste schody, z boku których ukośnie umieszczone zostały dodatkowe prostokątne filary, półkoliście sklepione.
Wnętrze jest proste i jasne, wysokie nawy boczne oddzielone są prostokątnymi kolumnami pomalowanymi na kolor kawowy, każda z wyraźnym śródgzymsem, nad którymi umieszczono łukowe przejścia. Pośrodku nawy głównej wiszą dwa trzypoziomowe żyrandole. Do prezbiterium prowadzi mozaika na posadzce. W bocznych oknach umieszczono witraże.
Na ścianie ołtarzowej został namalowany na tle okręgu Chrystus z uwypuklonym gorejącym sercem. W cztery strony odchodzą od niego czerwone i złote promienie, tworząc kształt krzyża. Po prawej stronie umieszczono tron biskupi, a biały stół ołtarzowy i mównicę ustawiono tuż ponad schodami. Z lewej strony jest wejście do zakrystii. Po prawej stronie we wnęce znajdują się miejsca dla lektorów. W lewej nawie znajduje się ołtarz boczny z figurą Marysi, przed którym stoi chrzcielnica. Na ścianie szczytowej obu naw bocznych umieszczono ok. 2020 roku okrągłe malowidła: lewe nawiązuje do litery M nad którą znajdują się gwiazdy i korona, prawe powtarza układ z ołtarza głównego, z ptakiem wewnątrz. Na sklepieniach przed transeptem na wąskich pasach znalazły się sentencje. Na ścianie nawy prawej powieszono obraz "Jezu Ufam Tobie". Nad wejściem wysunięty jest szeroki balkon, a na ścianie nad wejściem znalazły się dwuczęściowe organy.
W świątyni znajdują się mozaiki z wizerunkiem Serca Pana Jezusa oraz sceny z Biblii, które nawiązują do Bożego Miłosierdzia. Uwagę przykuwa figura św. Michała Archanioła przywieziona z Gargano. Księża michalici udzielili zgody i w świątyni można podczas specjalnych nabożeństw przyjąć szkaplerz św. Michała. W świątyni jest też kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu [1]. W wąskim wnętrzu z boku stoi figura Maryi, a po obu stronach umieszczono pojedyncze klęczniki.