Miasteczko Wawer


Miasteczko Wawer

Na terenach poprzemysłowych, gdzie od końca II wojny światowej mieściły się zakłady Mera, produkujące automatykę maszynową, większa część przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową (powstały tu dwa osiedla zbudowane przez innych deweloperów: Miasteczko Wawer oraz Osiedle Poematu). Jeden z zakładu budynków został zmodernizowany i jest wykorzystywany jako biurowiec Mera Park, inna z hal to obecnie Centrum Handlowo-Biurowe Bysławska (i planowane jest tu centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia). Część zabudowań przemysłowych jest nadal wykorzystywana, na przykład na potrzeby edukacyjne.

biurowiecbiurowiecmagazynmagazynplac zabawplac zabawprzedszkoleprzedszkolesklepsklepszkołaszkołazabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Bysławska, ulica Poematu, ulica Poezji, ulica Popradzka
  • Rok powstania:  2016-2022
  • Obszar MSI:  Falenica
  • Wysokość:   25 m
  • Funkcja:  biurowa, mieszkaniowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Miasteczko Wawer to kompleks mieszkaniowo-handlowo-biurowy na dawnych terenach poprzemysłowych. Główną część tworzą osiedla Miasteczko Wawer i Osiedle Poematu. Dwa zmodernizowane budynki biurowe, jeden przy ul. Bysławskiej i drugi przy ul. Poezji tworzą Mera Park, a w miejscu jednej z hal przemysłowych (obecnie są tu Przedszkole Europejskie i Liceum im. Św. Pawła z Tarsu) zaplanowano centrum handlowe.

Osiedle Miasteczko Wawer to budynki mające 4-9 kondygnacji w których zaplanowano łącznie 1000 mieszkań (35-98 m2) [15]. Cała inwestycja ma składać się z jedenastu budynków mieszkalnych wielorodzinnych [1]. To pierwszy tak duży projekt deweloperski w tej części stolicy [21]. Wysokość nawiązuje do wysokości otaczającego lasu. Górne kondygnacje w części pierzei zamykającej patia od północy i od ulic dojazdowych wycofane zostały od lica elewacji [22] wykończonej w białej kolorystyce, stonowanej na poziomie parteru. Całość charakteryzują duże przeszklenia. Na górnych kondygnacjach umieszczono tarasy widokowe. Teren osiedla jest zamknięty, ogrodzony i monitorowany. Część lokali na parterze wydzielono pod lokale usługowe. Do dyspozycji mieszkańców jest parking naziemny oraz podziemny [15]. Budynki oddziela duża, jak na współczesne budownictwo mieszkaniowe, przestrzeń. Na części terenu deweloper zaplanował miejsce do rekreacji dla nowych mieszkańców [17], w tym plac zabaw [15].

Miasteczko Wawer Mera

Inwestorem i deweloperem tej części jest dawny właściciel terenu, Mera-Pnefal. Za nadzór odpowiada APP-Projekt. Generalnym wykonawcą jest Totalbud, a projekt pochodzi z pracowni FS&P Arcus [1].

I etap inwestycji (ul. Poematu #4, P4) to czterokondygnacyjny budynek z 63 mieszkaniami (36-89 m2). Został oddany do użytku na przełomie września i października 2017 roku [1]. Budynek zwraca uwagę nietypową zieloną ścianą [19]. Na kondygnacji podziemnej zaplanowano 74 miejsca parkingowe. Powierzchnia zabudowy wynosi 1525 m2, natomiast powierzchnia użytkowa mieszkań 3403 m2 [22]. Ceny zaczynały się od 5800 zł/m2 [16]. W grudniu 2018 (2017) roku ruszył II etap budowy (ul. Poematu #6, P5), w którym w ośmiokondygnacyjnym budynku powstało 117 mieszkań (40-98 m2 [18]) w narożnej części osiedla (z dwóch stron otoczonej lasem) [23]. Zaplanowano także dwukondygnacyjny [25] podziemny garaż, komórki lokatorskie i rowerownię [18]. Pod koniec września 2019 roku zawieszono wiechę [26], a budynek został oddany do użytku w III kwartale 2020 roku [15]. Cechą wyróżniającą jest podwyższone patio i kaskadowo opadający teren zielony [25]. Budynek przy ul. Poematu #8 (P6) to III etap, który zostanie oddany do użytku w połowie 2022 roku [15]. Zaplanowano tu również 117 mieszkań [12] w dziewięciokondygnacyjnym budynku (35-96 m2) oraz trzy lokale usługowe [24].

Osiedle Poematu

Część Miasteczka Wawer wybudowana została przez innego dewelopera. Osiedle to tworzą dwa budynki wielorodzinne przy ul. Poematu #10, #12 (robocza numeracja P7 i P8), sześciokondygnacyjne, ze 163 mieszkaniami (37-118 m2) [2] i jednym lokalem usługowo-handlowym. Zaplanowano tu 10 naziemnych miejsc parkingowych oraz 161 miejsc w garażu podziemnym, w tym 18 stanowisk z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkową przestrzeń zapewnia 51 komórek lokatorskich [5]. Na terenie osiedla zaplanowano strefę zieleni z miejscami rekreacji oraz placem zabaw dla dzieci [6].

Deweloperem jest spółka Atal, a za wspólny projekt odpowiadają architekci z pracowni FS&P Arcus [2]. Budowa I etapu rozpoczęła się w lutym 2021 roku. Oddanie do użytku zaplanowano na II kwartał 2023 roku [2]. Ceny mieszkań rozpoczynały się od 7600 zł/m2 [5].

Mera Park

Mera Park tworzą biurowce, hale produkcyjne oraz magazyny [12].

Główny budynek (ul. Bysławska #82) to ośmiokondygnacyjny obiekt biurowy. Powierzchnia biurowa wynosi 4000 m2. Do dyspozycji najemców jest 30 miejsc parkingowych od strony ulicy [3]. Dodatkowe miejsca zlokalizowane są od strony południowej i zachodniej budynku [12]. Na parterze znajdują się lokale handlowo-usługowe, z niezależnymi wejściami od ulicy [7]. Budynek istnieje w obecnym kształcie co najmniej od 1976 roku, jako biurowiec zakładów Mera Pnefal SA. Został przebudowany w 2011 roku. Za projekt przebudowy i wykończenia elewacji budynku odpowiada pracownia CITY Architekci [3]. Obiekt wyróżnia się klasyczną bryłą z poziomymi rzędami okien i wyraźnie zaakcentowanym wejściem. W budynku znajduje się m.in. restauracja z ogródkiem [14].

W 2016 roku przebudowano również drugi budynek biurowy, siedmiokondygnacyjny, położony w południowo-wschodniej części kompleksu od strony ul. Poezji. Jego elewacja ma nierównomiernie rozłożone okna. Charakterystyczne od ulicy są dwie wysunięte klatki schodowe (wejścia znajdują się po wewnętrznej stronie budynku).

Przy ul. Bysławskiej #84, znajduje się czterokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy, który liczy 7500 m2 (3500 m2 na parterze i 3 piętra po 1300 m2 [12]) powierzchni całkowitej. Na potrzeby biurowo-usługowe został przebudowany w 2018 roku [4]. W 2021 roku lokale usługowe wykorzystywały m.in. Carrefour i Rossmann. Posiada konstrukcję szkieletową co umożliwia dowolność aranżacji. Pomieszczenia mają 3.8 m wysokości. Ma pełną infrastrukturę techniczną i parking bezpośrednio przed budynkiem. Są w nim dwie klatki schodowe, w jednej winda osobowa, w drugiej winda towarowa [12]. W budynku mieści się Przedszkole Europejskie, które dysponuje ponad 1000 m2 (przestronne sale mają po 70 m2). Do każdej sali przynależy łazienka z oddzielnymi kabinami oraz prysznicem. Przedszkole posiada własny plac zabaw (300 m2) wyposażony w certyfikowane zabawki. Mieszcząca się tu kuchnia Sanus Manducans przygotowuje posiłki dla całej sieci Przedszkoli Europejskich [27]. W miejscu obiektu planuje się w przyszłości centrum handlowe (Centrum Handlowo-Biurowe Bysławska).

W narożniku ul. Bysławskiej i ul. Poezji (ul. Poezji #19) od 1991 roku funkcjonuje Katolickie Gimnazjum i Liceum im. Św. Pawła z Tarsu. Tu również skupione są pozostałości Mera Pnefal.

Na terenie Mera Parku dostępna jest też powierzchnia magazynowa wysokiego składowania, o wysokości ponad 7 m, licząca 763 m2 w poziomie parteru, z dużą bramą. Do powierzchni przynależy antresola o powierzchni 540 m2, na której znajduje się zaplecze socjalno-biurowe [12].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Zakłady przemysłowe powstały w 1953 roku jako Wytwórnia Aparatów Fizykalnych. W 1961 roku utworzono Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej (PAP) w Warszawie-Falenicy, które zajmowało się produkcją systemów automatyki, aparatury pomiarowej i sygnalizacyjnej dla przemysłu. Korzystano z licencji firm Siemens, Honeywell i Rosemount [8]. Zapewne wówczas zaczęły powstawać tutejsze zabudowania.

Czasy PRL-u:

W 1964 roku powstało Zjednoczenie Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej Mera (w skład zjednoczenia Mera wchodziło wiele innych zakładów, jak: Mera-Błonie, Mera-Elwro, Mera-Pafal). Zakład zatrudniał ponad 3000 osób (był to jeden z największych zakładów pracy w Falenicy [11]). W 1983 roku zostało przekształcone w zrzeszenie [10]. Na terenie działała kotłownia, jedyny uciążliwy dział fabryki [11].

Mera Pnefal zajmowała się m.in. produkcją konstrukcji stalowych (mebli, rusztowań, stelaży) oraz plastyczną obróbką blach i profili [9]. Zabudowania Mery to starsze budynki z lat 60-tych XX wieku zbudowane z cegły cementowej oraz młodsze z lat 70-tych XX wieku [13]. Większość to hale z gęstą siatką słupów znajdujących się wewnątrz [9].

Budynek przy ul. Bysławskiej 84 pierwotnie był połączony z halą przemysłową, która ciągnęła się na południe do dzisiejszej ul. Poematu. Hala została wyburzona w latach 2016-2018. W miejscu dzisiejszego bloku przy ul. Poematu 6 znajdował się siedmiokondygnacyjny biurowiec połączony od wschodu z parterową halą przemysłową. Hala została wyburzona między 2005 i 2008 rokiem, a biurowiec wyburzono w 2018 roku. Teren przy dzisiejszej ul. Poematu 10 i 12 zajmowały niewielkie warsztaty i garaże oraz mniejsze zabudowania przemysłowe połączone z sąsiednią halą. Zostały zlikwidowane przed 2008 rokiem i przez kilka lat (do rozpoczęcia budowy osiedla) teren nie był zagospodarowany. Z kolei w miejscu budynku przy ul. Poematu 4 znajdowała się wąska hala zakładowa, złożona z dwóch budynków. Zachodni został wyburzony między 2008 i 2010 rokiem, a wschodni w 2016 roku.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zakłady Mera

[1976] Zakłady Mera (źródło)

Posesja

[1982] Posesja (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Wraz z początkiem lat 90-tych XX wieku skończyło się zapotrzebowanie na automatykę przemysłową [13]. W 1991 roku rozszerzono działalność o produkcję regałów do sklepów i magazynów, a w 1992 (1989 [10]) roku przekształcono przedsiębiorstwo państwowe w spółkę akcyjną Mera Pnefal SA. Produkowano w niej podesty stalowe do rusztowań. W 1994 roku uruchomiono automatyczną lakiernię proszkową [8].

W roku 1997 roku [10] zakład, ciągle w dobrej kondycji finansowej, państwo oddało Narodowym Funduszom Inwestycyjnym [11]. Początkowo w 1997 roku wdrożono technologię polimeryzacji lakieru w piecu promiennikowym przepływowym. Zakupiono maszyny sterowane numerycznie do wykrawania i gięcia blach i nawiązano współpracę przy produkcji stelaży podtynkowych z firmą Geberit. W 1998 roku rozszerzono asortyment o głowice termostatyczne [8]. Jednym z ostatnich nowoczesnych produktów był zawór grzejnikowy konkurujący z Danfossem [11]. Nowy właściciel zmienił profil działalności na pośrednictwo (zamiast produkcji) [10].

W 1999 roku wyodrębniono spółkę Mera Pnefal ZPC, która w 2009 roku przekształciła się w firmę Mera Metal [8]. W 2015 roku Mera Metal przeniosła zakład produkcyjny do nowej lokalizacji przy ul. Małowiejskiej [8]. Macierzysta Mera Pnefal funkcjonowała na dotychczasowym terenie [7].

XXI wiek:

Jeszcze w 2005 roku na terenie zakładu stały wszystkie wcześniejsze budynki. W 2008 roku rozebrano część obiektów od ul. Popradzkiej. Pozostawiono tylko dwa szkielety budynków, które zapewne miały być przebudowane do postaci konstrukcji pozbawionej elewacji [13].

W 2009 roku zakupiono urządzenia do laserowego wycinania elementów płaskich i w profilach zamkniętych i zgrzewarkę wielopunktową, a w 2014 roku uruchomiono nowoczesną linię lakierniczą [8].

Część terenu w 2006 roku pod zabudowę mieszkaniową wykupił deweloper Atal [9].

Powstał pomysł, aby wybudować tu Centrum Handlowe Mera z licznymi sklepami, punktami rozrywki, restauracjami, ogromnym parkingiem podziemnym i pierwszym dużym kinem w okolicy. W 2011 roku wydano pozwolenie na budowę. Centrum miało być zbudowane z dwóch przeszklonych części, których elewacje i dachy byłyby zarośnięte zielenią. Rozpoczęcie budowy było planowane na 2015 rok, a koszt prac szacowano na około 190 mln zł. Konieczna była jednak poprawa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy [9].

W roku 2016 powstała spółka deweloperska Miasteczko Wawer Sp. z o. o [24] i rozpoczęto budowę osiedla.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Mera Pnefal

[2005] Mera Pnefal (źródło)

Posesja

[2005] Posesja (źródło)

Zakłady od ul. Poezji

[2009] Zakłady od ul. Poezji (źródło)

Zakłady od ul. Bysławskiej

[2009] Zakłady od ul. Bysławskiej (źródło)

Zakłady od ul. Bysławskiej

[2009] Zakłady od ul. Bysławskiej (źródło)

Posesja

[2010] Posesja (źródło)

Budowa

[2011] Budowa (źródło)

Mera Park - front

[2011] Mera Park - front (źródło)

Mera Park - tył

[2011] Mera Park - tył (źródło)

Mera Park - recepcja

[2011] Mera Park - recepcja (źródło)

Mera Park - sala konferencyjna

[2011] Mera Park - sala konferencyjna (źródło)

Mera Park - widok z lotu ptaka

[2011] Mera Park - widok z lotu ptaka (źródło)

Mera Park - rzut parteru

[2011] Mera Park - rzut parteru (źródło)

Mera Park - rzut 6 piętra

[2011] Mera Park - rzut 6 piętra (źródło)

Zakłady od ul. Poezji

[2013] Zakłady od ul. Poezji (źródło)

Zakłady od ul. Poezji

[2013] Zakłady od ul. Poezji (źródło)

Biurowiec od ul. Poezji

[2013] Biurowiec od ul. Poezji (źródło)

Zakłady Mera

[2014] Zakłady Mera (źródło)

Zakłady Mera

[2014] Zakłady Mera (źródło)

Mera-Pnefal Zakład Elementów Automatyki

[2014] Mera-Pnefal Zakład Elementów Automatyki (źródło)

Mera-Pnefal Zakład Elementów Automatyki

[2014] Mera-Pnefal Zakład Elementów Automatyki (źródło)

Zakłady Mera

[2014] Zakłady Mera (źródło)

Mera Pnefal - szkieletor

[2014] Mera Pnefal - szkieletor (źródło)

Mera Pnefal - szkieletor

[2014] Mera Pnefal - szkieletor (źródło)

Mera Pnefal - szkieletor

[2014] Mera Pnefal - szkieletor (źródło)

Mera Pnefal - szkieletor

[2014] Mera Pnefal - szkieletor (źródło)

Ruiny zakładu

[2015] Ruiny zakładu (źródło)

Ruiny zakładu

[2015] Ruiny zakładu (źródło)

Miasteczko Wawer - budowa

[2017] Miasteczko Wawer - budowa (źródło)

Bysławska 84 - projekt

[2018] Bysławska 84 - projekt (źródło)

Mera Park - wizualizacje

[2018] Mera Park - wizualizacje (źródło)

Centrum handlowe - lokalizacja

[2018] Centrum handlowe - lokalizacja (źródło)

Plan kompleksu

[2018] Plan kompleksu (źródło)

Miasteczko Wawer - etap II budowa

[2019] Miasteczko Wawer - etap II budowa (źródło)

Posesja

[2019] Posesja (źródło)

Teren zakładów

[2019] Teren zakładów (źródło)

Teren zakładów

[2019] Teren zakładów (źródło)

Miasteczko Wawer - wizualizacje

[2019] Miasteczko Wawer - wizualizacje (źródło)

Miasteczko Wawer - wizualizacje

[2019] Miasteczko Wawer - wizualizacje (źródło)

Miasteczko Wawer - wizualizacje

[2019] Miasteczko Wawer - wizualizacje (źródło)

Centrum Handlowo-Biurowe Bysławska

[2019] Centrum Handlowo-Biurowe Bysławska (źródło)

Część magazynowa

[2019] Część magazynowa (źródło)

Miasteczko Wawer - wizualizacje

[2019] Miasteczko Wawer - wizualizacje (źródło)

Miasteczko Wawer - wizualizacje

[2019] Miasteczko Wawer - wizualizacje (źródło)

Miasteczko Wawer - wizualizacje

[2019] Miasteczko Wawer - wizualizacje (źródło)

Miasteczko Wawer - etap II

[2019] Miasteczko Wawer - etap II (źródło)

Miasteczko Wawer - etap II

[2019] Miasteczko Wawer - etap II (źródło)

Miasteczko Wawer - budowa

[2019] Miasteczko Wawer - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - budowa

[2019] Miasteczko Wawer - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - etap II

[2019] Miasteczko Wawer - etap II (źródło)

Miasteczko Wawer - etap II

[2019] Miasteczko Wawer - etap II (źródło)

Mera Park

[2020] Mera Park (źródło)

Mera Park

[2020] Mera Park (źródło)

Mera Park

[2020] Mera Park (źródło)

Posesja

[2021] Posesja (źródło)

Bysławska 84 - II piętro

[2021] Bysławska 84 - II piętro (źródło)

Bysławska 84 - I piętro

[2021] Bysławska 84 - I piętro (źródło)

Przedszkole Europejskie

[2021] Przedszkole Europejskie (źródło)

Osiedle Poematu - budowa

[2021] Osiedle Poematu - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - budynek P6

[2021] Miasteczko Wawer - budynek P6 (źródło)

Osiedle Poematu - rzut budynku P8

[2021] Osiedle Poematu - rzut budynku P8 (źródło)

Osiedle Poematu - rzut budynku P7

[2021] Osiedle Poematu - rzut budynku P7 (źródło)

Osiedle Poematu - garaże

[2021] Osiedle Poematu - garaże (źródło)

Osiedle Poematu - garaże

[2021] Osiedle Poematu - garaże (źródło)

Osiedle Poematu - budowa

[2021] Osiedle Poematu - budowa (źródło)

Osiedle Poematu - budowa

[2021] Osiedle Poematu - budowa (źródło)

Osiedle Poematu - budowa

[2021] Osiedle Poematu - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - III kondygnacja

[2021] Miasteczko Wawer - III kondygnacja (źródło)

Osiedle Poematu - budowa

[2021] Osiedle Poematu - budowa (źródło)

Osiedle Poematu - wnętrza

[2021] Osiedle Poematu - wnętrza (źródło)

Kompleks

[2021] Kompleks (źródło)

Osiedle Poematu - wizualizacje

[2021] Osiedle Poematu - wizualizacje (źródło)

Osiedle Poematu - wizualizacje

[2021] Osiedle Poematu - wizualizacje (źródło)

Osiedle Poematu - wizualizacje

[2021] Osiedle Poematu - wizualizacje (źródło)

Osiedle Poematu - wizualizacje

[2021] Osiedle Poematu - wizualizacje (źródło)

Miasteczko Wawer

[2021] Miasteczko Wawer (źródło)

Biurowiec Mera

[2021] Biurowiec Mera (źródło)

Biurowiec Mera

[2021] Biurowiec Mera (źródło)

Miasteczko Wawer

[2021] Miasteczko Wawer (źródło)

Przedszkole Europejskie

[2021] Przedszkole Europejskie (źródło)

Przedszkole Europejskie

[2021] Przedszkole Europejskie (źródło)

Przedszkole Europejskie

[2021] Przedszkole Europejskie (źródło)

Przedszkole Europejskie

[2021] Przedszkole Europejskie (źródło)

Miasteczko Wawer

[2021] Miasteczko Wawer (źródło)

Bysławska 84 - parter

[2021] Bysławska 84 - parter (źródło)

Miasteczko Wawer

[2021] Miasteczko Wawer (źródło)

Miasteczko Wawer

[2021] Miasteczko Wawer (źródło)

Miasteczko Wawer - etap III

[2021] Miasteczko Wawer - etap III (źródło)

Miasteczko Wawer - budowa

[2021] Miasteczko Wawer - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - budowa

[2021] Miasteczko Wawer - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - budowa

[2021] Miasteczko Wawer - budowa (źródło)

Miasteczko Wawer - I kondygnacja

[2021] Miasteczko Wawer - I kondygnacja (źródło)

Opis przygotowano: 2021-12