Pełna nazwa Parku to Pole Mokotowskie im. Józefa Piłsudskiego [22]. Poprawna historyczna forma to Pole, a nie Pola [36]. Wyjaśnienia wymaga określenie „mokotowskie”, gdyż na Mokotowie znajduje się jego niewielka część, a większość jest w dzielnicach Ochota (48,61 ha z 68,54 ha całego Parku [22]) i Śródmieście. Otóż w miejscu dawnego Ronda Mokotowskiego (obecnie Plac Unii Lubelskiej) znajdował się wjazd do miasta, czyli Rogatki Mokotowskie, a to, co było poza miastem (czyli m.in. obecne Pole Mokotowskie), to wieś Mokotowo [36].
Obecne zagospodarowanie terenu pełni funkcję rekreacyjną [35]. Jest tu siłownia plenerowa i wypożyczalnia rowerów. Infrastrukturę tworzą bary ("Bolek", "Lolek", "Tola" oraz "Marylin"), kluby (Klub Park", "FonoBar") oraz restauracja "Jeffs" [36].
Niniejszy opis przybliża miejsca w dzisiejszych granicach administracyjnych parku, w które nie wchodzą m.in. Stadion Syrenki, Stadion Skry, III Ogród Jordanowski, baseny, GUS, Biblioteka Narodowa, Ogródki Działkowe. Jednak w przeszłości te miejsca również należały do Pola Mokotowskiego.
W części ochockiej znajduje się ponad 6 tysięcy drzew, a w śródmiejskiej ok. 2 tysięcy. Dominują tam lipy, klony, buki, kasztanowce i dęby. Można spotkać jesiony, graby, wiązy, jabłonie, grusze i orzechy włoskie. Kilka lat temu dosadzono klony jawory, buki pospolite, jabłonie John Downie, śliwy wiśniowe. W parku można podziwiać robinie, klony pensylwańskie i czerwone, lipy drobnolistne i srebrzyste, a także krzewy: kosodrzewiny, krzewuszki, ogniki, pięciorniki, tawuły japońskie i berberysy [29].
Jak pisze Giewont na blogu „Na Polu się po prostu bywa! Jeździ na rowerze, chodzi na "wybiegi" z psami, przyjeżdża na piwo, przechodzi wracając nocą z imprezy czy też przesiaduje z dziewczyną nad stawem w romantycznym blasku księżyca. Ma to Pole w sobie coś takiego, że wybieramy je często jako "pierwszy rzut". Gdy nic innego nie przychodzi do głowy, ale też gdy potrzebujemy parku łatwo dostępnego, uniwersalnego no i wystarczająco rozległego” [36].