Stacja Pomp Wodociągowych Marconiego
Na zakupionych przy ul. Dobrej nieruchomościach nr 2742 i 2799 na brzegu Wisły, wykonano głęboką na 2,88 m studnię, do której woda miała dopływać z Wisły, filtrując się przez grunt piaszczysty [13]. Lokalizacja tego miejsca na stację pomp została wybrana z powodu bliskiej odległości od Wisły. Nie była to najlepsza decyzja, gdyż Wisła niosła odpady z zakładów przemysłowych, mieszczących się na Powiślu. Po wybudowaniu pierwszej z sześciu studni nad Wisłą stwierdzono, że pomimo poprawnej konstrukcji studni i dna filtracyjnego, woda nie nadaje się do użytku [2]. Ponadto zanieczyszczonej wody z miasta przeciekało do studni więcej niż tej z Wisły. Studnia stała się zatem zbiornikiem wody filtrowanej, nad którym umieszczono murowany budynek maszyn parowych i pomp [13].
Obiekty zajmowały cały kwartał, od ulicy Karowej do ulicy Lipowej. Na terenie Stacji znalazła się hala pomp, ujęcie wody, dwa filtry oraz dwa osadniki. Woda oczyszczana była poprzez przepuszczanie jej przez filtry mechaniczne zwane cedzidłami (o powierzchni 166 m3 każdy) oraz przetrzymywanie jej w odkrytych osadnikach, zwanych sadzawkami (po 5100 m3 pojemności) [9]. Wkrótce zamieniono jeden osadnik na filtr. Od pomp do Wisły ciągnęły się dwa przewody ssawne o średnicy 325 mm, zakończone smokami [13]. Tłoczenie wody do sieci kanalizacyjnej odbywało się za pomocą dwóch maszyn parowych o sile 40 KM każda. Przy każdej maszynie były zainstalowane po dwie pompy, jedna służyła do pompowania wody z Wisły, natomiast druga do pompowania wody czystej do wodociągów [2]. Woda tłoczona była do wodozbioru mieszczącego się w Ogrodzie Saskim za pomocą dziesięciocalowych rur. Stacja zasilała wodociągi Marconiego z wydajnością 14150 m3 wody na dobę [10]. Jakość wody zależała od poziomu rzeki. Przy niskim stanie wody w Wiśle filtry dostarczały wodę względnie dobrą, przy wysokim - niedostatecznie oczyszczoną [13].
Stacja Pomp Kanałowych Lindleya
Ukształtowanie terenu nie pozwoliło na odprowadzanie wszystkich ścieków do Wisły pod Bielanami. Dlatego projekt Lindleya z 1878 roku zakładał budowę przy ul. Dobrej Stacji Pomp Kanałowych do przetłaczania ścieków z sieci Powiśla do kanału głównego C górnej części miasta. Przy wysokich poziomach Wisły miał również podnosić ścieki domowe i burzowe. Jako samodzielna jednostka administracyjna, Stacja Pomp została wydzielona w 1931 roku. Stacja składała się z pięciu hal: gospodarczej, kotłowni, osadnika, maszyn oraz pomp nurnikowych. Wobec niepewnego gruntu konieczne były głębokie fundamenty szczególnie pod kotłownią i osadnikiem oraz ustawienie komina o wysokości 54 m na jednolitej płycie betonowej. Hala maszyn wodociągu Marconiego została przerobiona na biuro oraz na mieszkania [13]. Szczyt dachu budynku administracyjnego zdobiły półkoliste zdobienia, zlikwidowane w latach 30-tych XX wieku [12].
Z Powiśla ścieki spływają na Stację kanałem D. Główny kolektor znajdował się pod ul. Karową i posiadał awaryjne, zamknięte śluzą, ujście wprost do Wisły. Osadnik oddzielony był od komory ssawnej kratami, z których usuwane są zawiesiny za pomocą dwóch grabi mechanicznych pomysłu i konstrukcji b. Naczelnika Stacji inż. L. Knauffa. Tłoczenie ścieków odbywało się za pomocą 3 pomp nurnikowych firmy Orthwein, Karasiński i S-ka, każda o wydajności 167 lisek oraz 2 pomp odśrodkowych firmy Br. Sulzer, każda o wydajności 500 lIsek, uruchamianych przy silniejszym dopływie ścieków. Parę do maszyn do czasu elektryfikacji w 1937 roku dostarczały 4 kotły parowe systemu Lankasterskiego (do pracy 3 pomp nurnikowych wystarcza 1 kocioł parowy). Wentylacja hali osadnikowej odbywa się w ten sposób, że komin odprowadzający gazy spalinowe jest okrążony koncentrycznie drugim kominem. Przez wolną przestrzeń między obydwoma kominami następuje odpływ powietrza z hali [13].