Osiedle Wilno powstało według spójnego planu urbanistycznego inspirowanego architekturą wileńską [1]. Dom Development S.A. założył budowę w perspektywie kilku najbliższych lat około 2500 mieszkań [13]. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2020 rok [9]. Oprócz bloków od razu została przewidziana osiedlowa przestrzeń publiczna, powstały tereny zielone [15], pętla autobusowa i stacja kolejowa Warszawa Zacisze-Wilno.
Osiedle zlokalizowane jest sąsiedztwie historycznej linii kolejowej Warszawa - Wilno [2]. Charakter podkreślają wileńskie nazwy i nawiązujące do nich murale na elewacjach [12]. Osiedle tworzy niska zabudowa mieszkaniowa (zaprojektowana przez pracownię Hermanowicz Rewski Architekci), która została pogrupowana w mniejsze zespoły [10]. Osiedle nawiązuje do planu Wilna, charakterystyczny jest system placów miejskich. Jako pierwszy powstał Plac Ratuszowy, z monumentalnym zegarem z kurantem oraz fantazyjną fontanną z rzeźbami kąpiących się dzieci, zlokalizowany przy ulicy Klukowskiej. Sercem całego osiedla jest Plac Ostrej Bramy z kawiarniami i sklepami, systemem fontann, nastrojową aranżacją kwiatową, ławkami oraz wyszukaną zielenią. Prowadzi on szerokim, zadrzewionym bulwarem do stacji kolejowej [13]. Głównymi osiami są ulice: Wierna i Zamkowa [1]. Z uwagi na komfort mieszkańców tylko główne ulice osiedla są dostępne dla ruchu, a wewnętrzne pasaże są wyłącznie deptakami [13].
Docelowo na całym osiedlu ma znaleźć się kilka tysięcy mieszkań w trzypiętrowych budynkach, w których zamieszka kilkanaście tysięcy osób [1]. Budynkom nadano proste formy modernistyczne. Architektom udało się wprowadzić drobne modyfikacje bloki różnią się detalem, kolorystyką, wiele z nich zostało wyposażonych w dekoracyjne płaskorzeźby, przedstawiające widoki miasta Wilno [15]. Kolejne budynki powstają co kilka miesięcy [5]. Osiedle uniknęło grodzenia przestrzeni publicznej. Wydzielone są poszczególne podwórka, ale po samym osiedlu i częściach wspólnych można poruszać się bezproblemowo. W każdym zespole bloków jest w mały plac zabaw dla młodszych dzieci (piaskownica i dwa inne elementy). Ze względu na prawa autorskie projektanta, zabroniona jest ingerencja w fasadę budynku, np. zabudowa balkonów, czy montaż anten satelitarnych [21].
Ściany zostały wykonane z cegieł Porotherm 25/37.5 AKU, które cechują się lepszym niż wymagany współczynnikiem przenikania ciepła, na poziomie U=0,95 W/(m2K) oraz dobrą izolacyjnością akustyczną na poziomie Rw/RA1 = 55/54 dB [9]. W podłożu osiedla zalegają grunty piaszczyste (piaski średni i gruby w stanie średnio zagęszczonym). Zwierciadło wody gruntowej waha się od 0.6 do 2.0 metra pod poziomem terenu. W przypadku budowy podziemnych garaży konieczne było odwodnienie terenu i zaprojektowanie ich w technologii szczelnej [22]. Wykonawcą etapów I-III był Erbud, a wykonawcą etapu IV Dorbud [15].