Osiedle Wilno - Elsnerów - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Osiedle Wilno


Osiedle Wilno

Jedno z większych osiedli, które powstały od podstaw w latach 10-tych XXI wieku. Oprócz trzypiętrowej zabudowy inwestor zadbał o infrastrukturę dojazdową i tereny zielone. Osiedle inspirowane było Wilnem, na co wskazują murale, tablice pamiątkowe, place i nazewnictwo ulic. Ponadto powstała tu pierwsza w Warszawie "prywatna" stacja kolejowa.

aptekaaptekadostępne całodobowodostępne całodobowodworzec kolejowydworzec kolejowyfontannafontannakawiarniakawiarniamuralmuralplac publicznyplac publicznyplac zabawplac zabawrzeźbarzeźbasiłownia plenerowasiłownia plenerowasklepsklepzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinnałąkałąkaścieżka biegowaścieżka biegowaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

  • Ulice:   ulica Montwiłłowska, ulica Ponarska, ulica Wierna, ulica Zamkowa
  • Rok powstania:  2012-2020
  • Obszar MSI:  Elsnerów
  • Wysokość:   9 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Osiedle Wilno powstało według spójnego planu urbanistycznego inspirowanego architekturą wileńską [1]. Dom Development S.A. założył budowę w perspektywie kilku najbliższych lat około 2500 mieszkań [13]. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2020 rok [9]. Oprócz bloków od razu została przewidziana osiedlowa przestrzeń publiczna, powstały tereny zielone [15], pętla autobusowa i stacja kolejowa Warszawa Zacisze-Wilno.

Osiedle zlokalizowane jest sąsiedztwie historycznej linii kolejowej Warszawa - Wilno [2]. Charakter podkreślają wileńskie nazwy i nawiązujące do nich murale na elewacjach [12]. Osiedle tworzy niska zabudowa mieszkaniowa (zaprojektowana przez pracownię Hermanowicz Rewski Architekci), która została pogrupowana w mniejsze zespoły [10]. Osiedle nawiązuje do planu Wilna, charakterystyczny jest system placów miejskich. Jako pierwszy powstał Plac Ratuszowy, z monumentalnym zegarem z kurantem oraz fantazyjną fontanną z rzeźbami kąpiących się dzieci, zlokalizowany przy ulicy Klukowskiej. Sercem całego osiedla jest Plac Ostrej Bramy z kawiarniami i sklepami, systemem fontann, nastrojową aranżacją kwiatową, ławkami oraz wyszukaną zielenią. Prowadzi on szerokim, zadrzewionym bulwarem do stacji kolejowej [13]. Głównymi osiami są ulice: Wierna i Zamkowa [1]. Z uwagi na komfort mieszkańców tylko główne ulice osiedla są dostępne dla ruchu, a wewnętrzne pasaże są wyłącznie deptakami [13].

Docelowo na całym osiedlu ma znaleźć się kilka tysięcy mieszkań w trzypiętrowych budynkach, w których zamieszka kilkanaście tysięcy osób [1]. Budynkom nadano proste formy modernistyczne. Architektom udało się wprowadzić drobne modyfikacje bloki różnią się detalem, kolorystyką, wiele z nich zostało wyposażonych w dekoracyjne płaskorzeźby, przedstawiające widoki miasta Wilno [15]. Kolejne budynki powstają co kilka miesięcy [5]. Osiedle uniknęło grodzenia przestrzeni publicznej. Wydzielone są poszczególne podwórka, ale po samym osiedlu i częściach wspólnych można poruszać się bezproblemowo. W każdym zespole bloków jest w mały plac zabaw dla młodszych dzieci (piaskownica i dwa inne elementy). Ze względu na prawa autorskie projektanta, zabroniona jest ingerencja w fasadę budynku, np. zabudowa balkonów, czy montaż anten satelitarnych [21].

Ściany zostały wykonane z cegieł Porotherm 25/37.5 AKU, które cechują się lepszym niż wymagany współczynnikiem przenikania ciepła, na poziomie U=0,95 W/(m2K) oraz dobrą izolacyjnością akustyczną na poziomie Rw/RA1 = 55/54 dB [9]. W podłożu osiedla zalegają grunty piaszczyste (piaski średni i gruby w stanie średnio zagęszczonym). Zwierciadło wody gruntowej waha się od 0.6 do 2.0 metra pod poziomem terenu. W przypadku budowy podziemnych garaży konieczne było odwodnienie terenu i zaprojektowanie ich w technologii szczelnej [22]. Wykonawcą etapów I-III był Erbud, a wykonawcą etapu IV Dorbud [15].

Obiekty, pomniki, tablice:

Plac Ratuszowy

Przy wjeździe na osiedle znajduje się reprezentacyjny plac z fontanną, która została ozdobiona rzeźbami autorstwa Bartłomieja Kurzei, przedstawiającymi siedzącego chłopca, matkę bawiącą się z dziećmi oraz liczne małe zwierzątka [1]. Jedna z rzeźb z brązu przedstawia jamnika - ulubioną rasę psów prezesa Dom Development [6]. Obok znalazł się zdobiony hydrant oraz zegar z kurantem, który wygrywa melodię Wilno kochane Wilno [1].

Tablice

Na terenie inwestycji umieszczono pamiątkowe tablice przypominające zasłużone sylwetki naukowców, architektów, lekarzy i poetów, których losy splotły się z Wilnem i wpłynęły na teraźniejszość Polski [13]. W 2011 roku na frontowym placu odsłonięto 13 tablic, wmurowanych w trotuary: Aleksandra Jagiellończyka, Wojciecha Bogusławskiego, Giedymina, Jakuba Jasińskiego, Joachima Lelewela, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Stanisława Moniuszkę, Juliusza Osterwę, Józefa Piłsudskiego, Piotra Skargę, Juliusza Słowackiego oraz Zygmunta Augusta [1]. Uroczystego odsłonięcia pierwszej tablicy, upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego, dokonali Burmistrz Dzielnicy Targówek Grzegorz Zawistowski oraz Dyrektor Generalny Dom Development S.A. Jerzy Ślusarski. Każda z tablic zawiera informacje biograficzne związane z poszczególnymi osobami [14].

Weduty

Szkice na budynkach przedstawiają charakterystyczne budowle z miejsc, których nazwy noszą ulice. Rysunki zostały możliwie jak najbardziej uproszczone. Nie są namalowane, lecz wyryte w piaskowcu. Głębokość cięcia wymusiła grubość i struktura płyt [18]. Przykładowo na Placu Ostrej Bramy u zbiegu ulic Wiernej i Zamkowej znajduje się mural z Repliką Matki Boskiej Ostrobramskiej [23].

Stacja kolejowa

Tym, co najmocniej odróżnia osiedle Wilno od innych tego typu inwestycji jest własna stacja kolejowa (Warszawa Zacisze-Wilno [13]). Dzięki niej mieszkańcy w ciągu czterech minut znajdują się na Dworcu Wileńskim przy linii metra [15]. Przystanek ma dwa perony z przejściem podziemnym, windami dla niepełnosprawnych i automatami biletowymi. Dodatkowo po stronie osiedla znajdują się miejsca parkingowe i pętla autobusowa [13]. Deweloper chciał zbudować razem ze stacją dojście od strony ogródków przy ul. Tarnogórskiej, lecz działkowcy protestowali, obawiając się, że powstanie ruchliwa ulica [19]. Stacja powstała w latach 2009-2013. Inwestorem był Dom Development SA, projektantem pracownia architektoniczno-konstrukcyjna AMA, Andrzej Matrzak, a generalnym wykonawcą Zakład Budowlany Edward Sito [15].

Stacja jest skromna - dwa zadaszenia nad peronami oraz duża kwadratowa żelbetowa klatka schodowa, do tego przejście podziemne pod torami zaopatrzone w pochylnię dla wózków. Budowa stacji kosztowała 6,5 mln zł. To pierwsza w Warszawie stacja kolejowa zbudowana przez prywatnego inwestora. Od strony osiedla klatka schodowa stacji wygląda jak rama od obrazu - prosta, kwadratowa, na pierwszy rzut oka pusta w środku. Gdy podejdzie się bliżej, pustka wypełniona jest ażurową metalową siatką. Na elewacji i podłogach ułożono ceramiczne płytki [19]. W powstałej stacji w oczy rzuca się żółta (piaskowa) elewacja. Według pierwotnej wizualizacji miała być szara [16].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:

Osiedle Wilno powstało na poprzemysłowych terenach Targówka, na Elsnerowie. Cały kompleks docelowo zajmuje 20 hektarów [5]. Są to grunty po Państwowym Gospodarstwie Rolnym [20].

XXI wiek:

Od 2006 roku na tym terenie obowiązuje plan zagospodarowania dopuszczający zabudowę mieszkaniową [6].

Jako wizytówkę osiedla firma Dom Development zbudowała od strony ul. Klukowskiej pl. Ratuszowy. Pod koniec 2010 roku rozpoczęła budowę dwóch pierwszych budynków (Zarzecze i Wilenka [1]) na 130 mieszkań [6] u zbiegu ul. Bukowieckiej, ul. Klukowskiej i ul. Przecławskiej, gdzie powstał również budynek biura sprzedaży z mieszkaniem pokazowym (ul. Bukowiecka #37) [1]. Pod tym etapem inwestycji znalazł się jednopoziomowy garaż na 149 miejsc postojowych oraz 51 komórek lokatorskich [13]. Budynki ukończono w 2012 roku [1]. Drugi etap osiedla (nazywany Zaułkiem Świętokazimierskim) to sześć budynków i 251 nowych mieszkań, wszystkie połączone wspólnym garażem podziemnym [4].

10 maja 2011 roku miało miejsce odsłonięcie pierwszej z trzynastu tablic upamiętniających znanych Wilnian [14]. W tym samym roku Rada Miasta nadała oficjalnie nazwy ulicom i placom [1]. W czerwcu 2012 roku deweloper rozpoczął budowę stacji kolejowej, która zakończyła się na początku czerwca 2013 roku [1]. 1 września 2013 roku ul. Wierną zaczął kursować autobus linii 170 [1].

W 2012 roku zaczęto budować kolejne budynki w IV i V etapie [1]. W 2013 roku oddane do użytku były budynki przy ul. Zamkowej #1, #3 i #8 (Zaułek Bernardyński, Zaułek Świętomarciński oraz Kwartał Uniwersytecki) oraz przy ul. Ponarskiej #1, #3 i #5 (Sawicz) [1]. W budowie pozostawało sześć kolejnych trzypiętrowych budynków przy ul. Zamkowej #5, #7, #9, #11 i #13 (Zaułek Literacki) oraz przy ul. Ponarskiej #6 (Altaria). Prace nad nimi zakończono na wiosnę 2014 roku. W 2015 roku gotowe były pierwsze budynki Bakszta przy ul. Montwiłłowskiej (#2, #4, #6 i #8). Budowę kolejnego etapu Subocz rozpoczęto w sierpniu 2014 roku [1].

Do tej pory Dom Development wybudował około 2 km nowych dróg miejskich [23]. Kosztowne dla mieszkańców jest to, że ulice oraz system kanalizacji deszczowej pod nimi wciąż są utrzymywane przez Dom Development, chociaż to publiczne ulice, dostępne dla każdego [11]. Osiedle ma też za mało miejsc parkingowych [3].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Rozpoczęcie budowy

[2010] Rozpoczęcie budowy (źródło)

Koncepcja osiedla

[2010] Koncepcja osiedla (źródło)

Wizualizacja

[2010] Wizualizacja (źródło)

Koncepcja

[2010] Koncepcja (źródło)

Wbicie pierwszej łopaty - Jarosław Szanajca

[2010] Wbicie pierwszej łopaty - Jarosław Szanajca (źródło)

Odsłonięcie tablic

[2011] Odsłonięcie tablic (źródło)

Budowa

[2011] Budowa (źródło)

Budowa

[2011] Budowa (źródło)

Budowa

[2011] Budowa (źródło)

Zabudowa jednorodzinna

[2011] Zabudowa jednorodzinna (źródło)

Zabudowa jednorodzinna

[2011] Zabudowa jednorodzinna (źródło)

Pole czekające na zabudowę

[2011] Pole czekające na zabudowę (źródło)

Przejazd kolejowy

[2011] Przejazd kolejowy (źródło)

Budynek sprzedażowy

[2011] Budynek sprzedażowy (źródło)

Wizualizacja osiedla

[2012] Wizualizacja osiedla (źródło)

Projekt stacji

[2012] Projekt stacji (źródło)

Budowa

[2012] Budowa (źródło)

Rozpoczęcie budowy

[2012] Rozpoczęcie budowy (źródło)

Nazwy kolonii

[2012] Nazwy kolonii (źródło)

Plac ratuszowy

[2012] Plac ratuszowy (źródło)

Budowa stacji

[2013] Budowa stacji (źródło)

Budowa stacji

[2013] Budowa stacji (źródło)

Plan

[2013] Plan (źródło)

Stacja kolejowa - wizualizacja

[2013] Stacja kolejowa - wizualizacja (źródło)

Budowa pętli

[2013] Budowa pętli (źródło)

Budowa stacji

[2013] Budowa stacji (źródło)

Perony

[2013] Perony (źródło)

Wyjście północne ze stacji

[2013] Wyjście północne ze stacji (źródło)

Osiedle

[2013] Osiedle (źródło)

Stacja kolejowa

[2013] Stacja kolejowa (źródło)

Stacja kolejowa

[2013] Stacja kolejowa (źródło)

Przejście podziemne

[2013] Przejście podziemne (źródło)

Przejście podziemne

[2013] Przejście podziemne (źródło)

Klatka schodowa

[2013] Klatka schodowa (źródło)

Grodzone dziedzińce

[2013] Grodzone dziedzińce (źródło)

Bloki

[2013] Bloki (źródło)

Bloki

[2013] Bloki (źródło)

Bloki

[2013] Bloki (źródło)

Plan inwestycji

[2013] Plan inwestycji (źródło)

Bloki

[2014] Bloki (źródło)

Napis na stacji kolejowej

[2014] Napis na stacji kolejowej (źródło)

Weduty

[2014] Weduty (źródło)

Mural

[2014] Mural (źródło)

Biuro

[2014] Biuro (źródło)

Zegar

[2014] Zegar (źródło)

Budowa

[2014] Budowa (źródło)

Budowa

[2014] Budowa (źródło)

Wilno 2B

[2014] Wilno 2B (źródło)

Plac zabaw

[2014] Plac zabaw (źródło)

Wilno I - budynki C i P

[2014] Wilno I - budynki C i P (źródło)

Wilno II- budynki A, B, C i D

[2014] Wilno II- budynki A, B, C i D (źródło)

Budowa ul. Wiernej

[2014] Budowa ul. Wiernej (źródło)

pl. Ostrej bramy

[2014] pl. Ostrej bramy (źródło)

W tle budynki Zamkowa 2 i 4

[2014] W tle budynki Zamkowa 2 i 4 (źródło)

Pętla autobusowa

[2014] Pętla autobusowa (źródło)

Bloki

[2014] Bloki (źródło)

Wilno 1 Etap I, J, K

[2014] Wilno 1 Etap I, J, K (źródło)

Wilno 2 Etap A, B, C, D

[2014] Wilno 2 Etap A, B, C, D (źródło)

Osiedle z lotu ptaka

[2015] Osiedle z lotu ptaka (źródło)

Osiedle z lotu ptaka

[2015] Osiedle z lotu ptaka (źródło)

Zmieniona wizualizacja

[2015] Zmieniona wizualizacja (źródło)

Wilno 2 etap 2

[2015] Wilno 2 etap 2 (źródło)

Okoliczne inwestycje

[2015] Okoliczne inwestycje (źródło)

Bud. E, F, G, H, I, J

[2015] Bud. E, F, G, H, I, J (źródło)

Budowa

[2015] Budowa (źródło)

Łukiszki - wizualizacja

[2015] Łukiszki - wizualizacja (źródło)

Wilno I 2b (Budynki I, J, K)

[2015] Wilno I 2b (Budynki I, J, K) (źródło)

Mural

[2015] Mural (źródło)

Wilno II 1 (Budynki A, B, C, D)

[2015] Wilno II 1 (Budynki A, B, C, D) (źródło)

Wilno II 2 (Budyki E, F, G, H, I, J)

[2015] Wilno II 2 (Budyki E, F, G, H, I, J) (źródło)

Wilno II

[2016] Wilno II (źródło)

Pl. Ostrej Bramy

[2016] Pl. Ostrej Bramy (źródło)

Dziedzińce

[2016] Dziedzińce (źródło)

Osiedle

[2016] Osiedle (źródło)

Fontanna

[2016] Fontanna (źródło)

Stacja kolejowa

[2016] Stacja kolejowa (źródło)

Pl. Trynopolski

[2016] Pl. Trynopolski (źródło)

Pl. Ratuszowy

[2016] Pl. Ratuszowy (źródło)

Budowa

[2016] Budowa (źródło)

Lokale

[2016] Lokale (źródło)

Etapy

[2018] Etapy (źródło)

Zaktualizowano: 01 - 2017