Las Sobieskiego stanowi najdalej na północ wysuniętą część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który to obejmuje prawie 16 tys. ha, a został utworzony w celu ochrony lasów i najcenniejszych przyrodniczo obszarów po prawej stronie Wisły. Większość pomników przyrody Mazowieckiego Parku Krajobrazowego to sędziwe drzewa pamiętające czasy Puszczy Mazowieckiej (a dokładnie fragmentu Puszczy Osieckiej) z XVIII wieku [5].
Las Sobieskiego to drugi pod względem wielkości kompleks leśny Warszawy [7]. Ma powierzchnię 516.60 ha. Pełni rolę napowietrzającą dla miasta i korytarza ekologicznego dla zwierząt [9], łącząc rozległe Lasy Rembertowsko-Okuniewskie na północy z Lasami Celestynowskimi i Garwolińskimi na południu [17]. Las Sobieskiego to jeden z przystanków Szlaku Lasów Wawerskich [19]. Kompleks ma urozmaiconą rzeźbę terenu. Wschodnią część stanowią rozległe, piaszczyste wydmy porośnięte borem sosnowym. Środkowa część kompleksu to tereny o płaskim ukształtowaniu z dominującymi lasami mieszanymi, przechodzące w zachodniej części w żyzne drzewostany liściaste. Występują tu głównie siedliska lasów świeżych, w składzie gatunkowym dominuje sosna z domieszką dębów, nieco młodszych brzóz i licznymi lipami [12].
Od strony ul. Kościuszkowców usytuowany jest cmentarz ofiar II wojny światowej, zaś przy ul. Korkowej kapliczka w miejscu dawnego ołtarza polowego. Od strony ul. Jagiellońskiej ustawiono Obelisk Piłsudskiego [7]. Przez teren Lasu Sobieskiego prowadzą regularne drogi, tzw. linie. Ze wschodu na zachód są to trzy linie: Linia Telefoniczna, Linia Środkowa, Linia Klasztorna, a z północy na południe jest ich pięć, w tym Linia Szlabanowa, Linia Parkingowa, Linia Nieprzecięta i Linia Publiczna. W północnej części na ścieżce przyrodniczej znajduje się staw, a obok niego Leśniczówka.
Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego
Lasem Sobieskiego od zachodu sąsiaduje z rezerwatem przyrody im. Króla Jana III Sobieskiego [7]. Rezerwat utworzony został w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu dębowo-sosnowo-lipowego charakterystycznego niegdyś dla Mazowsza, z udziałem obydwu rodzimych gatunków dębu (szypułkowego i bezszypułkowego) [2]. Jest to obszar objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000 (PLH140031). W centralnej części występuje wał wydmowy tarasu wydmowego Wisły, stanowiący lokalny wododział. Deniwelacje dochodzą do 20 m. Gleby są urozmaicone, obok bielic występują gleby płowe i brunatne [19]. Najcenniejsze są grądy o bogatym runie [15]. Ich cechą charakterystyczną jest obecność ponad 150-letnich dębów szypułkowych oraz rosnące w tzw. wiankach, odroślowe, około 100-letnie lipy drobnolistne [17]. To jedno z niewielu miejsc wokół Warszawy, w których przetrwała świetlista dąbrowa, efekt dawnego regularnego wypasania bydła [19]. Spotykamy tu gatunki objęte ścisłą ochroną: lilię złotogłów, orlika pospolitego, bluszcz pospolity, goździk piaskowy oraz objęte częściową ochroną: konwalię majową, kalinę koralową, pierwiosnek lekarski, kruszynę pospolitą, turówkę leśną [13], turówkę wonną, pierwiosnek lekarski [3].
Podczas obserwacji w latach 1990-1997 zaobserwowano 85 gatunków kręgowców: ropuchę szarą i żabę trawną, padalca, 65 ptaków i 17 ssaków [35]. Występuje bardzo wysokie zagęszczenie dzięciołów: dużego (2.5 pary/10 ha), średniego i dzięciołka [17]. Stare drzewa tworzą znakomite warunki dla ptaków: bociana czarnego, dzięcioła czarnego i pstrego, myszołowa, jastrzębia gołębiarza, puszczyka. Las Sobieskiego jest najcenniejszą w rejonie Warszawy ostoją drobnych ptaków śpiewających [15]. Występuje wysokie zagęszczenie kosa, drozda śpiewaka, kapturki, szpaka, zięby oraz muchołówki żałobnej [17]. Z owadów prawnie stwierdzono kwietnicę okazałą [15]. Rezerwat to również ostoja: kuny leśnej i borsuka. Zdarza się, że natkniemy się w rezerwacie na sarnę czy lisa, a nawet dzika albo łosia [13].
Jest to jeden z dziewięciu rezerwatów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Kiedyś był to rezerwat ścisły, z zakazem wstępu, ogrodzony drutem kolczastym i patrolowany [2]. Dziś rezerwat ma 113.92 ha (114,44 ha [11]) [14]. W części rezerwatu wytyczono dróżki i ścieżki turystyczne, postawiono wiaty, ławki, kosze na śmieci. Znajdziemy tu place zabaw i ścieżkę edukacyjną dla uczniów [13] oraz ścieżkę biegową. Wejście jest od ulicy Kościuszkowców [14].
Ścieżka biegowa Las Sobieskiego to trasa przeznaczona dla początkujących biegaczy. Liczy 3.5 km i prowadzi płaskimi, szerokimi leśnymi duktami. Trasa zaczyna się na parkingu przy ul. Kościuszkowców i biegnie Linią Klasztorną, aż do Linii Nieprzeciętej, następnie skręca w Linię Środkową, aby Linią Szlabanową połączyć się z powrotem z Linią Klasztorną. Trasę oznaczono drewnianymi ściętymi słupkami z tabliczkami co 200 m (17 sztuk) oraz tabliczki kierunkowe (5 sztuk). Na parkingu przy ul. Kościuszkowców jest tablica informacyjna z opisem i mapką ścieżki [18].