Kępa Wieloryb jest największą wyspą (kępą) w obrębie Wisły w Warszawie [1]. Znajduje się na 503-507 kilometrze rzeki [4] i jej długość wynosi około 4.3 km [3]. Ten obszar łąk i łęgów wierzbowych o powierzchni 114 ha jest wyłączony z wycinki [4]. Od prawego brzegu oddziela ją wysychające starorzecze Stara Wisła [1]. Wzdłuż kępy prowadzi droga dla rowerzystów. W kilku miejscach można zejść i zobaczyć umocniony brzeg rzeki [3].
Kępa położona jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły” oraz na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Kępa jest regularnie zalewana falą powodziową [1]. Na Kępie można spotkać sarny, zające, jeże, tchórze, kuny, piżmaki, wiele gatunków ptaków, płazów, owadów i innych bezkręgowców. Wśród ptaków chronionych wymieniane są krętogłów, derkacz, muchołówki i orzeł bielik. Bieliki próbowały założyć gniazdo, ale zostały wypłoszone przez właściciela sąsiedniej działki. Kępa jest porośnięta m.in. wikliną [1].
Według jednego ze źródeł kształt kępy przypomina płetwala błękitnego (stąd nazwa kępy). Według innych źródeł w czasach gdy Wisła nie była jeszcze uregulowana, wiosną przy wysokim stanie wody wpływały w łachę i na zalane płytką wodą łąki na tarlisko niezliczone ilości szczupaków. Łowiący je miejscowi mieli wówczas mówić, że w kympie jest wielorybóf [1].