Budexpo SWB - Siekierki - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
Budexpo SWB


Budexpo SWB

Przed II wojną światową było tu pierwsze w Warszawie pole golfowe. Od lat 70-tych XX wieku to Stała Wystawa Budownictwa BUDEXPO, czyli kompleks kilkudziesięciu hal i pawilonów w których oferowane są materiały budowlane i wyposażenie wnętrz. Jest to jedno z największych takich centrów w Polsce. Niestety warunki sprawiają przygnębiające wrażenie.

magazynmagazynsklep wielkopowierzchniowysklep wielkopowierzchniowy

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Bartycka
  • Rok powstania:  1976-1976
  • Obszar MSI:  Siekierki
  • Wysokość:   4 m
  • Funkcja:  handlowa
  • Styl: 
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

BUDEXPO to największe w kraju centrum budowlane. Na terenie 7.6 ha [10] w ponad 100 obiektach blisko 350 firm prezentuje bogatą ofertę produktów wyposażenia wnętrz domu lub mieszkania [5]. Na terenie Budexpo działa kilka giełd budowlanych [1]. Centrum Handlowe Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz znajduje się pod adresem Bartycka #26, Stowarzyszenie Producentów i Handlowców Budownictwa DOM ma adres Bartycka #24/26, a pod adresem Bartycka #24 jest Centrum Handlowe Budownictwa Bartycka [2]. Centrum zarządza Grupa PHN Polski Holding Nieruchomości.

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

Pierwszym obiektem, jaki powstał na terenie pierwotnych łąk i pastwisk, było pierwsze w Warszawie 9-dołkowe pole golfowe. Założono je w latach 20-tych XX wieku. Było płaskie, bez drzew, nazywane przez użytkowników wodociągami dzięki sąsiedztwu osadnika. Do pierwszej mety było około 250 jardów, kilka odcinków było dłuższych. Grali tu m.in. ambasador francuski Larrouche, który to pole uruchomił, książę Jan Lubomirski z synem, pan Clarke z banku angielskiego, hrabia Tarnowski, pan Askenazy [6]. W 1928 roku przy ulicy Nowosielskiej (dzisiejsza Bartycka) powstał Warszawski Golf Club [8]. Pierwszym dyrektorem był Jakub Holc, który kierował pracami ogrodników, wydawał w drewnianym domku klubowym bilety, a także częstował gości herbatą, gdy wracali zmarznięci po grze. Zatrudniony był również angielski trener [6]. W 1938 roku Warszawski Golf Club został przeniesiony do Powsina i przemianowany na Polski Country Club [8].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Golf na ul. Nowosielskiej

[1930] Golf na ul. Nowosielskiej (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

Na zdjęciu satelitarnym z 1945 roku przez teren przebiega kanał odwadniający [12].

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Spółka Budexpo Sp. z o.o. [9] powstała na skutek skomercjalizowania Centralnego Ośrodka Informacji Budownictwa działającego od 1960 roku. Od 1976 roku działa Centrum Handlowe Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz, początkowo Stała Wystawa Budownictwa Budexpo [10]. Wystawa swój okres rozkwitu miała pod koniec PRL-u i w okresie transformacji ustrojowej [1]. Przykładowo w 1980 roku miały tu miejsce targi „Mieszkanie Rodzinne” [3]. Uruchomiono wtedy specjalną linię autobusową na trasie Emilii Plater - Budexpo [4]. W 1985 roku kilkunastu przedsiębiorców rozpoczęło swoją działalność, a w 1992 roku w sąsiedztwie Budexpo utworzyli Stowarzyszenie Producentów i Handlowców Budownictwa DOM. Dzisiaj tworzy je 150 firm. [13] w 172 pawilonach usytuowanych w ciągach handlowych [11].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Teren wystawy

[1980] Teren wystawy (źródło)

Ekspozycja Zjednoczenia Mechanizacji Budownictwa

[1980] Ekspozycja Zjednoczenia Mechanizacji Budownictwa (źródło)

Ekspozycja budynku z wielkiej płyty

[1980] Ekspozycja budynku z wielkiej płyty (źródło)

Budynki na terenie wystawy

[1980] Budynki na terenie wystawy (źródło)

Budynki na terenie wystawy

[1980] Budynki na terenie wystawy (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Wjazd

[1992] Wjazd (źródło)

XXI wiek:

Zaplanowane w 2000 roku trzy zielone aleje prowadzące do Wisły z Kopca Czerniakowskiego, oraz na przedłużeniu ulic Grupy AK "Północ" i Pułku AK "Waligóra" są w stanie szczątkowym [1]. Obecnie w ramach Budexpo działa ponad 100 obiektów wystawienniczych i handlowych. Są wśród nich pawilony mieszczące po kilkadziesiąt stoisk, jak też niewielkie kramiki. Poszczególne budynki i pawilony były przez lata sukcesywnie dobudowywane, a ich numeracja wynika z chronologii powstawania. Niestety trudny dojazd, problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, brak odprowadzania wody, brak zewnętrznego oświetlenia terenu powodują, że najlepsze lata centrum ma za sobą [11].

Od 2011 roku spółka należy do grupy kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. [9].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Centrum

[2010] Centrum (źródło)

Bartycka 26

[2014] Bartycka 26 (źródło)

Budynek 16a

[2014] Budynek 16a (źródło)

Front

[2014] Front (źródło)

Parking przy Bartyckiej 24

[2015] Parking przy Bartyckiej 24 (źródło)

Wjazd do Bartyckiej 24

[2015] Wjazd do Bartyckiej 24 (źródło)

Bartycka 24

[2015] Bartycka 24 (źródło)

Opis przygotowano: 2018-01