Gucin Gaj (Gaik Masoński [10]) to dawne założenie ogrodowe położone u stóp wzgórza kościoła św. Katarzyny na Służewie [1]. Wyróżnić można było wówczas część górną i dolną. Obecnie na obszarze dawnego ogrodu dolnego ze stawem i Gajem znajdują się zabudowania przemysłowe (baraki, magazyny i warsztaty spółki Aquamex) [11]. W części północnej zachowało się kilkanaście sztuk drzew o wysokich walorach przyrodniczych oraz zdewastowane wejście do podziemnej groty [26]. Część południowa historycznego to nieużytki na podmokłych łąkach, stopniowo zarastające łęgowymi lasami [11]. Od lat 80-tych XX wieku znajdują się tu niewielkie posesje, zapewne ogródki działkowe, z dojazdem od ul. Arbuzowej. Przez południowy kraniec terenu przebiega linia wysokiego napięcia.
Od ul. Fosa #3 funkcjonuje kilka knajp, m.in. Bez słowa (od 2017 roku [30]), Bobby burger, 33. Bar (wcześniej Szopa grill, 34, Free Radicals Club [6]), a w głębi posesji (ul. Przy Grobli #3) Świnki Trzy i Pot spot.
Hydrografia
Teren zbudowany jest z glin zwałowych zlodowacenia środkowopolskiego (Odry) podścielonych piaskami. Wysokość skarpy (nachylonej pod średnim kątem 24 stopni, maksymalnie do 60 stopni) na tym odcinku wynosi 5-18 m (obok kościoła ok. 13 m). Do skarpy przylega listwa tarasu nadzalewowego o wysokości ok. 10 m nad poziomem Wisły [16].
Wzdłuż dzisiejszej ulicy Przy Grobli biegnie Potok Służewiecki, który odgranicza Gucin od strony północno-wschodniej [17].
Wspólna nazwa trzech zbiorników wodnych u podnóża skarpy na terenie Gucin-Gaju to Stawy Księże. Tylko największy z nich, Księży Staw, stanowi część ogrodu wpisanego do rejestru zabytków. Jest on obniżeniem terenowym o wymiarach ok. 320 x 65 m, w którym woda pojawia się okresowo. Jego kształt jest zbliżony do pierwotnego. Zbiornik ulega degradacji w wyniku zamulania i wkraczania roślinności drzewiastej. Dwa pozostałe zbiorniki, tzw. stawy małe, są wypełnione wodą na stałe. Pomiędzy stawami małymi oraz Księżym Stawem znajdują się rurociągi połączeniowe. Obecnie żaden ze stawów nie ma powierzchniowego połączenia z korytem Potoku Służewieckiego. Zasilanie wszystkich trzech stawów odbywa się poprzez dopływ wód powierzchniowych z ich zlewni cząstkowej (ok. 6.5 ha), przez bezpośredni opad oraz przez zrzut wód z terenu wysoczyzny (przy wszystkich stawach umieszczono wyloty rur) [17].
Fauna i flora
W latach 2015-2017 prowadzono na terenie Gucin-Gaju obserwacje flory i fauny. Spośród ssaków można tu spotkać kreta, jeża, dzika, sarnę, lisa, mysz polną, mysz leśną, szczura wędrownego i bobra europejskiego. Inwentaryzacja ornitologiczna wykazała 33 gatunki. Najliczniej występuje tu mewa śmieszka, której hałaśliwe zachowanie podczas zagrożenia tworzy parasol ochronny dla pozostałych gatunków, jak kokoszka, perkozek, krzyżówka i łyska. Z zasobów stawu korzystają czapla siwa, brodziec piskliwy i zimorodek. Są też szpaki, modraszki, bogatki i mazurki. Rozwinięta struktura drzew i zarośli, umożliwia zakładanie gniazd gatunkom takim jak kos, kwiczoł, grzywacz, dzwoniec, kapturka, słowik szary, rudzik, pierwiosnek i piecuszek. Spotkać można też cyraneczkę, cyrankę, kawkę, kowalika, łabędzia niemego, modraszkę, pełzacza ogrodowego, sójkę, srokę, szpaka, trzciniaka, trznadla, wronę siwą i ziębę. Księży Staw jest zbiornikiem wodnym tworzącym niezwykle dogodne siedlisko dla takich płazów i gadów, jak żaba trawna, żaba moczarowa, żaba wodna, żaba śmieszka, żaba jeziorkowa, ropucha szara, zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworodna [17].
Teren jest wykorzystywany jako żerowisko przez kilka gatunków nietoperzy. Najczęściej występują borowce wielkie, są też nocki rude, mroczki późne i karliki większe. Grota wewnątrz skarpy stwarza tym zwierzętom doskonałe warunki do odbycia hibernacji, jest to zapewne największe zimowisko w Warszawie i jedno z największych na Mazowszu. Stwierdzono w niej sześć gatunków, najliczniej notowanym jest nocek Natterera, rzadziej spotyka się nocka rudego i nocka dużego, nieregularnie zimują tu gacek brunatny, mopek i nocek wąsatek [17].
Na terenie Gucina oznaczono też 10 gatunków ważek, 41 taksonów chrząszczy, 29 gatunków motyli i 2 gatunki błonkoskrzydłych. Występuje tu motyl czerwończyk nieparek, podlegający ochronie ścisłej oraz dwa gatunki błonkoskrzydłych podlegające ochronie częściowej: trzmiel ziemny i trzmiel kamiennik [17].
Wśród grzybów dominują grzyby nadrzewne, najczęściej pasożyty (jest ich ponad 50 gatunków). Odnotowano jedynie dwa gatunki naziemne grzybów: pieczarkę miejską i trąbkę kłaczkowatą. Spośród grzybów zagrożonych wymarciem szczególnie warta uwagi jest woszczynka purpurowa (jedyna lokalizacja tego grzyba w Warszawie) [17].
Łącznie stwierdzono obecność co najmniej 21 zbiorowisk roślinnych należących do ośmiu klas roślinności: wodnej zanurzonej, wodnej pływającej, szuwarowej, łąkowej, ruderalnej, okrajkowej, oszyjkowej i lasów liściastych. Opisana roślinność w przeważającej mierze została ukształtowana przez człowieka. We florze naczyniowej Gucina odnotowano 231 rośliny. Rośliny drzewiaste reprezentowane są tu przez 36 gatunków drzew, 25 gatunków krzewów oraz po jednym pnączu i półpnączu. Do najcenniejszych gatunków można zaliczyć chronione paprocie: salwinię pływającą i pióropusznik strusi [17].
Teren ogrodu znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, utworzonego w 1997 roku. 12 (8 [26]) drzew (dębów szypułkowych [29]) zostało uznanych za pomniki przyrody [11].
Katakumby
Katakumby to romantyczna budowla ogrodowa, zbudowana około 1800 roku [8], być może nawet wcześniej (połowa XVIII wieku) [11]. Wybudowana została na planie nieregularnego czworoboku. Wejść można do północnego korytarza, który po trzykrotnym załamaniu kończy się zawaliskiem w miejscu, gdzie prawdopodobnie stała budowla wejściowa. Ceglany korytarz z kolebkowym sklepieniem ma około 60 metrów długości. Po obu stronach zachowanych jest 47 wnęk na trumny lub urny. Nad wnękami znajdują się sklepienia łukowe o nieregularnej budowie. Większość cienkich, tylnych ścian wnęk rozsypała się, odsłaniając grunt i korzenie. Miejscami sączy się woda. W niektórych zachowanych tylnych ścianach wnęk są dwie lub trzy małe nisze, być może na urny [19].
Istniały różne teorie pochodzenia katakumb. Jedną z nich jest legenda, że lochem można dojść z Gaju do kościoła św. Katarzyny [10], czy nawet do pałacu ursynowskiego, położonego około 1.5 km na południe [24]. Inna sugestia wskazuje, że to pozostałość cembrowiny źródła zasilającego stawy i fontanny parku wilanowskiego. Ponieważ płynąca tu woda wsiąkała w piasek, obudowano ją [10]. Najczęściej mówi się, że w latach 30-tych XIX wieku spotykali się tu masoni (wolnomularze). Według niektórych przekazów mieli urządzić w tym miejscu cmentarz (we wnękach miały leżeć szczątki) [8]. Jest to możliwe, gdyż Stanisław Kostka Potocki pełnił godność wielkiego mistrza wolnomularstwa polskiego [10]. Był też artylerzystą, więc masońskie spotkania uświetniały fantazyjne artyleryjskie salwy. Być może katakumby w stylu romantycznym powstały w całości według jego projektu [20].
Od lat 30-tych XIX wieku budowla służyła jako piwnica, np. do przechowywania ziemniaków [20]. W pobliżu wejścia zbudowano szyb wentylacyjny. Z biegiem lat pawilon z wejściem uległ całkowitemu zniszczeniu. Zawalił się również południowo-wschodni odcinek korytarza i większość ścian zamykających wnęki [29].
Gucińskie katakumby są pomnikiem przyrody od 30 listopada 2017 roku z uwagi na zimujące tu największe w Warszawie siedlisko nietoperzy [12].