Fort Sadyba (IX)


Fort Sadyba (IX)

Fort Czerniaków to jeden z kilkunastu fortów Warszawy. Jako jedyny pełni funkcję edukacyjno-muzealną. Jego wschodnia część to obecnie park im. Czesława Szczubełka, dowódcy tego regionu podczas Powstania Warszawskiego. Zachodnia część cały czas podlega wojsku, czy to jako fabryka pocisków (zatopionych później w fosie), jako baza Pułku Samochodowego czy jako Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Z fortem nierozerwalnie związane jest otaczające go osiedle Sadyba, które powstało dla oficerów w okresie międzywojennym.

budowla obronnabudowla obronnafortfortmuzeummuzeumparkparkplac zabawplac zabawrejestr zabytkówrejestr zabytkówsiłownia plenerowasiłownia plenerowatablica pamięcitablica pamięciteren wojskowyteren wojskowywzniesieniewzniesienie

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

Miejsce lubiane: 0/5 (ocen: 0)

  • Ulice:   ulica Morszyńska, ulica Powsińska
  • Rok powstania:  1883-1883
  • Obszar MSI:  Sadyba
  • Wysokość:   17 m
  • Funkcja:  militarna
  • Styl: 
  • Związane osoby: Dąbrowski Henryk, Kusociński Janusz, Szczubełek Czesław, Żbijewski Konstanty

Opis urbanistyczny:

Fort IX przy ul. Powsińskiej #13 (nazywany też fortem "Czerniaków", "Dąbrowskiego", "Sadyba") to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa [1]. Fort znajdował się na wschodnim skraju najniższego tarasu akumulacyjnego i bronił odcinka południowej części doliny Wisły. Ze względu na położenie na podmokłym terenie prawie cała bryła obiektu znajdowała się powyżej gruntu, co spowodowało dużą różnicę pomiędzy wysokością najwyższego punktu (102.4 m) a powierzchnią terenu (85.0 m). [4].

Przy wjeździe i wejściu na teren fortu znajduje się budynek wartowni. Na terenie kompleksu znajdują się również budynki magazynowo-usługowe [12].

Koszary szyjowe

Z obiektów militarnych zachował się jedynie budynek koszar szyjowych. Jest to jednokondygnacyjny obiekt, od frontu płaski z niewielkim spadkiem w kierunku fosy, a od tylnej strony znajduje się nasyp nachodzący na budynek na około półtora metra powyżej stropu. Nie jest podpiwniczony. Ściany i stropy budynku są wykonane z cegły ceramicznej pełnej murowanej na zaprawie wapienno-cementowej. Budynek z zewnątrz nie jest otynkowany, natomiast wewnątrz znajdują się tynki wapienno-cementowe. Wewnętrzne pomieszczenia, wynikające z podziału ścian nośnych poprzecznych (o grubości od 29 do 150 cm) i opartych na nich sklepieniach kolebkowych (o grubości 80 cm) są połączone między sobą wewnętrznymi przejściami. Każde z pomieszczeń jest wentylowane za pomocą kanałów wentylacji grawitacyjnej (obecnie niesprawna). Do budynku wchodzi się poprzez dwuskrzydłowe bramy i drzwi stalowe. Stropy przykryte są warstwą nasypu piaskowo-gruntowego o grubości około 150 cm, porośniętego trawą [12].

Opis przygotowano: 2017-04
To Top