Filtry Lindleya (Koszykowa #81 [4]) to zespół obiektów, które służą mieszkańcom Warszawy niemalże nieprzerwanie od ponad 125 lat. Powstały dzięki zabiegom ówczesnego prezydenta miasta, rosyjskiego generała Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy przygotował angielski inżynier William Lindley, a jego najstarszy syn William Heerlein Lindley objął funkcję naczelnego inżyniera budowy [1]. Kolejne obiekty stacji wpisano do rejestru zabytków w latach 1973 i 2008, a w 2012 roku cały kompleks został uznany za pomnik historii [2] jako jedyny w Europie tego typu kompleks, całkowicie zachowany i do dziś użytkowany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem [5]. Uważa się, że filtry powolne to ostatnia tego typu działająca instalacja na świecie [24]. Obecnie Filtry zapewniają w ciągu doby około 50% zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej [4].
Kiedy na terenie Filtrów zaczęły powstawać pierwsze obiekty, założono, że nie będzie to tylko zakład przemysłowy, ale również park. Warszawiacy mogli w nim do lat 30-tych XX wieku wypoczywać za drobną opłatą. Sprowadzono rzadkie gatunki drzew i krzewów m.in. platany tworzące nadal dekoracyjną aleję główną, magnolie i cisy, z których jeden stanowi obecnie pomnik przyrody [24]. Pomnik Starynkiewicza obsadzony został rzadkimi gatunkami drzew, m.in. dębem korkowym [35]. Wśród bujnych traw porastających powierzchnię Filtrów Powolnych zamieszkują podobno rodziny lisów i bażantów. [24]. W obrębie Filtrów również ma swoje gniazda lęgowe 28 gatunków ptaków.
Kompozycja przestrzenna zespołu jest efektem przemyślanego rozplanowania. Jej rdzeń stanowi szeroka aleja na osi północ – południe. Zaakcentowano ją przez wieżę ciśnień usytuowaną na nasypie ziemnym. Po obu stronach wieży umieszczono po jednym budynku technicznym. W budynku ulokowanym po jej stronie wieży mieszczą się zespoły pomp tłoczących wodę do sieci miejskiej, a w budynku zachodnim zespoły pomp zasilających sieć miejską oraz obecnie sala ekspozycyjna Wystawy Wodociągów i Kanalizacji. Za budynkami technicznymi rozciągają się podziemne zbiorniki wody czystej. Centralną przestrzeń Stacji Filtrów wypełnia sześć grup filtrów powolnych. Południowy pas terenu zabudowany jest przez osadniki (obecnie zbiorniki wyrównawcze). W tej samej linii, w południowo-wschodniej części założenia, mieści się Zakład Filtrów Pospiesznych. Drugą oś wyznacza krańcowy fragment tzw. Osi Stanisławowskiej. Całość ma jednolity wizualnie charakter. Podział terenu na pasy, którym przypisano konkretny etap w technologii przetwarzania wody, ułatwił dodawanie kolejnych modułów [5]. Zabudowę Stacji Filtrów uzupełniły dwa eleganckie domy mieszkalne dla inżynierów i techników oraz liczne budynki pomocnicze, w tym stajnie, stróżówki, magazyny itp. Aż do czasów I wojny światowej bardzo zwracano uwagę na jednolity wygląd wznoszonych budowli. Autorstwo najstarszych budynków przypisuje się Williamowi Heerleinowi Lindleyowi, ale te z początku XX wieku są już zapewne dziełem polskich architektów, z detalami odwołującymi się do romanizmu, gotyku czy francuskiego renesansu [38].
Ciąg technologiczny
Zakład posiada dwa ciągi technologiczne: pierwszy zaprojektowany przez Lindleya, wzbogacony w 1933 roku o Zakład Filtrów Pospiesznych, uzdatnia wodę czerpaną spod dna Wisły. Drugi ciąg technologiczny oczyszcza wodę pobraną z Osadnika Czerniakowskiego [2]. Początkowo proces technologiczny (w czasach Lindley’a) przebiegał następująco [6]: od południa wprowadzano na teren zakładu surową wodę [5] spod dna Wisły [24] ze Stacji Pomp Rzecznych, która była kierowana bezpośrednio do filtrów powolnych, których niektóre komory pełniły funkcję krytych osadników. Przefiltrowana woda trafiała do zbiorników wody czystej, a następnie do hal pomp, skąd była tłoczona do wieży ciśnień, gdzie rozpoczynała się sieć wodociągowa Górnego Miasta. Dolne Miasto (Powiśle i od 1894 Praga) było zasilane wodą bezpośrednio wypływającą z filtrów powolnych, omijającą zbiorniki wody czystej, hale pomp i wieżę ciśnień. Ilość wody zasilającej Dolne Miasto była mierzona w komorze z wodomierzem Venturiego [6].
Współcześnie w warszawskich filtrach odbywa się skomplikowany połączony dziewięcioetapowy proces uzdatniania wody: napowietrzanie (w komorze A), infiltracja (W osadnikach wody surowej, które zbierają do 90% osadów z wody trafiającej z Wisły), koagulacja, flokulacja, sedymentacja (w pulsatorach, budynku dawnego II ciągu technologicznego, siarczan glinu - koagulant oraz krzemionka aktywowana - flokulant łączą kłaczki zanieczyszczeń w większe cząsteczki, które osadzają się w koncentratorach - sedymentują. Dodatkowo wapno wiąże dwutlenek węgla), filtracja pospieszna (w Zakładzie Filtrów Pośpiesznych), ozonowanie pośrednie (utlenienie substancji organicznych w stacji Ozonowania, poprawiające walory smakowo-zapachowe), sorpcja na granulowanym węglu aktywnym i filtracja powolna (W Filtrach Powolnych). Następnie woda trafia do zbiorników wody czystej i miejskiej sieci wodociągowej [37][45].