Cmentarz Bródnowski (Bródzieński, Brudzieński, Brudnowski [2][20]) jest położony przy ul. Św. Wincentego #83. Do 1973 roku był największym cmentarzem w Polsce pod względem powierzchni (114 ha), a nadal jest jednym z największych w Europie pod względem liczby osób pochowanych (ok. 1.5 mln osób) [12]. Obwód murów liczy 5 kilometrów [1]. Nazywany jest on potocznie cmentarzem kutych krzyży [12].
Nekropolia została założona według reguł funkcjonalizmu. Za szkielet służą dwie szerokie na 9 metrów aleje [3] Aleja Główna prowadząca od I do V bramy ma około 1.2 kilometra długości. Aleja Szeroka przecina ją w połowie i prowadzi od VII do IV bramy. Dołącza do niej Aleja Lipowa, prowadząca do bramy III [1]. Obie aleje są wylane asfaltem, wyposażone w chodniki i obsadzone drzewami. Pozostałe prostopadłe lub równoległe alejki tworzą prostokątne kwatery, które mieszczą 6 rzędów grobów po 32 mogiły każdy. Już w 1904 roku było 563 kwater. Kwatery wzdłuż Alei Głównej, idąc od bramy przy ul. Św. Wincentego, na lewo są oznaczone liczbami nieparzystymi, na prawo parzystymi. Nowym kwaterom w rzędzie dodawano kolejną literę alfabetu. System ten obowiązywał prawdopodobnie od początku funkcjonowania cmentarza [3]. Większa część nekropolii jest zadrzewiona, jednak im bliżej skrzyżowania ul. Odrowąża tym mniej drzew [3]. Na cmentarz jest możliwy wjazd rowerem w godzinach otwarcia bram głównych [15].
Zostało tu pochowanych ponad 2.5 tys. uznanych postaci. Na cmentarzu znajduje się 17 mogił zbiorowych, m.in. członków cechu krawców, działaczy ruchu robotniczego, poległych w 1939 roku, mieszkańców Pragi rozstrzelanych w 1944 roku, pracowników tajnej wytwórni granatów AK oraz licznych męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych [1]. Są groby żołnierzy z niemal wszystkich formacji wojskowych [12], groby powstańców (kw. 33C, 35D) i kwatera żołnierzy Armii Czerwonej (kw. 43H) [7]. W kwaterze 35D na pomniku z piaskowca znajduje się napis "Cześć ich pamięci. Tym co wolnej nie dożyli Ojczyzny. Bohaterom Polski podziemnej poległym w walce z okupantem niemieckim w Wielki Czwartek dnia 6.IV.1944 r. w Warszawie przy ulicy Solec 103 w wytwórni granatów pod wezwaniem św. Kingi." [21]. Nieodłączny element nekropolii stanowią groby nierzymskokatolickie. Przykładem może być mauzoleum cygańskiej rodziny Tabaczków z początku XX wieku z kopułą zwieńczoną koroną [7]. W latach 1906-1914 grzebano tu mariawitów. Zarząd, na polecenie władz Drugiej Rzeczypospolitej, utworzył w 1929 roku na powierzchni 5 morgów (ok. 2,8 ha) w północno-wschodniej części cmentarza osobną kwaterę dla ateistów [3]