Elektrownia Powiśle
Elektrownia Powiśle (ul. Elektryczna #2) znajdowała się początkowo pomiędzy ul. Dobrą, ul. Elektryczną, ul. Tamka, Wybrzeżem Kościuszkowskim i ul. Leszczyńską [2]. Powierzchnia działki wynosiła 27717 m2 [27]. Sięgała wówczas dalej na południowy-wschód niż obecnie (współcześnie kończy się na ul. Zajęczej). Po likwidacji ul. Elektrycznej w teren kompleksu weszły zabudowania z kwartału na zachód od ul. Elektrycznej, między ul. Dobrą i ul. Zajęczą.
Na terenie Elektrowni od ul. Dobrej widać kotłownię nr II do której od północy przylegała kotłownia nr III, a od południa kotłownia nr I. Obok tej ostatniej znajdowały się dwa kominy. Od frontu kotłowni I znajdował się niewielki budynek warsztatowy. Na tyłach wszystkich kotłowni działała rozległa hala maszyn. Przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, znalazła się komora wodna, a następnie w kierunku południowym budynek rozdzielni 5-15 kV, budynek techniczno-biurowy i na końcu narożny budynek mieszkalno-magazynowy. Od strony ul. Elektrycznej przy rogu ul. Tamka znajdował się pawilon garażowy, dalej na północ budynek magazynowo-mieszkalny, kamienica dla personelu średniego szczebla oraz kamienica dla średniej kadry technicznej. Między ostatnią kamienicą i rozdzielnią 5-15 kV znajdował się budynek rozdzielni 35 kV. Do elektrowni należał również położony po drugiej stronie ul. Topiel gmach Zarządu Elektrowni (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 41).
Badania geotechniczne wykazały, że pod powierzchnią terenu występują grunty nasypowe o znacznej miąższości. Lokalnie nasypy sięgają do głębokości 6.5 metra, w których znajdują się duże ilości gruzu ceglanego. W północnej części pod nasypami występują do głębokości 9.7 metra organiczne namuły. Bezpośrednio pod gruntami nasypowymi (lub pod namułami albo pod występującymi w podłożu pyłami) zalegają piaski o różnej granulacji. Woda gruntowa występuje na głębokości ośmiu metrów, co odpowiada rzędnej 0.6 względem stanu Wisły. Ze względu na bliskie sąsiedztwo rzeki, stan ten może ulegać wahaniom. W czasie wysokich stanów wody w Wiśle w pobliżu koryta rzeki poziom wody podnosi się szybko, a amplituda wahań wody gruntowej wynosi około dwóch metrów. W piezometrach oddalonych o 90-120 metrów od koryta amplituda wahań wynosi 1.2-1.7 metra [26].