Kościół pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus (zwany też: na Tamce) znajduje się przy ul. Tamka #4A [9]. Jest kościołem parafialnym parafii pod tym samym wezwaniem, w dekanacie śródmiejskim archidiecezji warszawskiej [12]. Jest to jeden z dwóch kościołów pod tym wezwaniem w Warszawie (drugi znajduje się przy ul. Rybnickiej 27) [14].
Kościół miał być modernistyczną wariacją na temat bazyliki wczesnochrześcijańskiej z górującą nad okolicą wieżą (która jednak nigdy nie powstała) [11] według projektu Konstantego Jakimowicza [1]. W latach 50-tych XX wieku kościół został odnowiony według projektu prof. Knothe [5].
Główny kościół ma charakter halowy, z wąskimi nawami po bokach i galerią nad nimi (dużo wyższą niż część paterowa). Z tyłu nad wejściem znajdują się okazałe organy. Za organami znajduje się okrągły witraż. Na wprost wejścia, za skromnym ołtarzem znajduje się ogromny, trójczęściowy witraż. Główna nawa oświetlona jest bocznymi kinkietami. W nawach bocznych znajdują się mniejsze ołtarze, a wzdłuż nich konfesjonały, ławki i stacje drogi krzyżowej. Obecnie ściany mają kolor kremowy, a sklepienia są białe. Od wschodniej strony do świątyni dobudowana jest ośmioboczna kaplica. W podziemiach świątyni znajdują się m.in. sale wykładowe, pomieszczenia magazynowe, sanitariaty oraz kaplica pogrzebowa [19].
W 1974 roku dokonano poświęcenia witraży o tematyce Zesłania Ducha Świętego. Zaprojektowała je Irena Czayka, a wykonała firma Powalisz–Bardońscy z Poznania. Witraż ma 84 m2 [20].
22 października 1978 roku poświęcono tablicę pamiątkową poległym i pomordowanym żołnierzom III Zgrupowania A.K. Konrad w czasie Powstania Warszawskiego. Tablica jest umieszczona w lewym przedsionku Kościoła [20]
Organy
Organy wykonała firma Zygmunta Kamińskiego w 1966 roku. Zestaw głosów opracował Stanisław Czachowski. Na szafie organowej umieszczona jest tablica o treści: „Na większą chwałę Boga na tysiąclecie chrztu Polski staraniem ks. Prof. Dr. Z. Piórkowskiego te organy ufundowali parafianie św. Teresy przy ofiarnej pomocy małż. Z Z. Chabelskich Cr. Czalewskiej M Jarockiej i innych”. Liczba głosów wynosi 30, liczba klawiatur 3+P. Traktury gry i rejestrów są elektro-pneumatyczne. Skala manuałów jest w zakresie C-a3, a skala pedału w zakresie C-f1 [16]. W latach 1966 i 1967 na ich obudowie umieszczono tablicę pamiątkową [18].
Kaplica
W 1953 roku władze miejskie zgodziły się na dobudowanie od strony ul. Elektrycznej kaplicy o powierzchni 65 m2 [6]. Początkowo zwana była kaplicą tysiąclecia [17], następnie otrzymała imię Kaplicy św. Teresy. W 1964 roku wykonano jej wnętrze. Rok później zainstalowano w niej ogrzewanie i wykończono wieżyczkę nad kaplicą. W latach 1966 i 1967 położono w niej posadzkę lastrykową i pokryto blachą dach kaplicy. Przy wejściu do kaplicy umieszczono daty 966-1966 [18].