Metro Centrum Nauki Kopernik (CNK)


Metro Centrum Nauki Kopernik (CNK)

Ta położona tuż nad Wisłą stacja metra początkowo miała być w innym miejscu. Została jednak przeniesiona na zielony skwer przy Wisłostradzie (sama stacja znajduje się pod trasą szybkiego ruchu) i przy pomniku Syrenki. Są tu jedne z najdłuższych schodów ruchomych, a kolorystyka stacji jest w odcieniach niebieskiego. Podobnie jak inne stacje II linii centralnego odcinka metra, zaprojektował ją Wojciech Fangor. Podczas budowy stacja została zalana przez nieodkrytą wcześniej soczewkę wody podziemnej, co opóźniło jej oddanie do użytku. Na powierzchni znajduje się kilka ciekawych obiektów: oprócz bulwaru jest zabytkowy transformator, głaz pamięci Powstańców broniących elektrowni Powiśle i tablica upamiętniająca nadanie miastu Krzyża Virtuti Militari.

dworzec kolejowydworzec kolejowymetrometroplac publicznyplac publicznypomnikpomnikrejestr zabytkówrejestr zabytkówsklepskleptablica pamięcitablica pamięcitoaletytoaletyścieżka rowerowaścieżka rowerowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

Miejsce lubiane: 4/5 (ocen: 1)

  • Ulice:   Most Świętokrzyski, ulica Tamka, ulica Wybrzeże Kościuszkowskie
  • Rok powstania:  2010-2015
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  transportowa
  • Styl:  brutalizm
  • Związane osoby: Fangor Wojciech, Sypniewski Andrzej

Opis urbanistyczny:

Stacja Centrum Nauki Kopernik (stacja S11, C13 linii M2 [1]) znajduje się na głębokości 19 metrów (jest drugą najgłębiej położoną stacją II linii [19]) [6]. Stacja jest nietypowa. Składa się z dwóch korpusów, znajdujących się po dwóch stronach drogowego tunelu Wisłostrady i połączonych pod tym tunelem, na poziomie peronu, trzema równoległymi tunelami [29]. Miedzy stacjami Nowy Świat-Uniwersytet i Centrum Nauki Kopernik długość tunelu południowego wynosi 951 m, a długość tunelu północnego 947 m, natomiast między stacjami Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy są to odpowiednio długości 878.5 m i 865 m [6]. Jest to największa odległość międzystacyjna na centralnym odcinku metra [1] i charakteryzuje się największym spadkiem poziomu [19]. Od strony zachodniej znajdują się dwa wejścia przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie (oraz dwie windy), od strony wschodniej jedno wejście przy pomniku Syrenki (oraz jedna winda) [7]. Tylko jedno wejście zostało oszklone, zadaszenia dwóch pozostałych zostały usunięte z projektu pod koniec 2010 roku na żądanie konserwatora zabytków [1]. Wejścia łączy ze stacją 40-metrowy korytarz [17].

Stacja złożona jest z czterokondygnacyjnego podziemnego korpusu, którego płyta denna znajduje się na głębokości 25 m pod poziomem terenu [14] przerwanego ponad poziomem peronu przez tunel Wisłostrady. Na powierzchni znajduje się również czerpnio-wyrzutnia powietrza [15]. Korpus ma długość 144 m i szerokość 22.6 m. Kubatura wynosi 75368 m3, natomiast powierzchnia 8673 m2 [1]. Długość stacji wynosi 361 metrów, natomiast peron ma długość 120 metrów i szerokość 12 metrów [30]. Chociaż zaplanowano całość jako węzeł komunikacyjny, zrezygnowano z połączenia stacji metra z podziemnymi przystankami autobusowymi w tunelu Wisłostrady. Aby zapewnić doprowadzenie naturalnego światła na peron, zaprojektowano świetliki. Kondygnację -2 przeznaczono na funkcje użytkowe [13].

Poziomy łączą najdłuższe schody ruchome na centralnym odcinku II linii metra [30]. Ich długość wynosi 40,41 metrów bieżących. Pokonują różnicę poziomów 17.53 m, a ich prędkość nominalna to 0.65 m/s (dla większość urządzeń w Polsce prędkość, warunkowana parametrami i przepisami, wynosi 0.5 m/s) [36]. W momencie oddania były to najdłuższe schody ruchome w Polsce [1].

Płyta fundamentowa posiada konstrukcję rzadko spotykaną na warszawskich budowach. Poniżej płyty ułożono warstwę filtracyjną z tłucznia otoczonego geowłókniną. Płyta o grubości 1.4 metra nie jest sztywno połączona ze ścianami szczelinowymi. W miejscach styku ścian z płytą zaplanowano specjalne wnęki. Plusem tej metody jest brak konieczności wykuwania bruzdy do łączenia zbrojenia [16]. Obiekt jest chroniony przed zalaniem. Wszystkie otwory stacji, a w szczególności hale wejściowe i hale wentylatorów, umieszczono powyżej granicy wody dwustuletniej [1].

Budowa geologiczna w miejscu budowy należy do złożonych. Poniżej warstwy gruntów antropogenicznych o miąższości prawie 10 metrów zalegają piaski średnie w stanie średnio zagęszczonym. Głębiej rozpoznano iły plioceńskie, których strop wykazuje znaczne zaburzenia na skutek erozji oraz przekształceń galcitektonicznych [14]. Problemem są też soczewki gruntów piaszczystych w obrębie utworów spoistych, gdzie grunt jest zaburzony przez przejście lodowca. W takim miejscu nawet w sąsiadujących miejscach mogą występować odmienne warunki wodno-gruntowe [21].

Według liczników bramek biletowych wynika, że stacja jest najmniej popularnym przystankiem na całej linii [1].

Nazwa

Według pierwotnych planów, stacja miała nosić nazwę Powiśle. W 2012 roku uwzględniono propozycję nowej nazwy Centrum Nauki Kopernik [12].

Wnętrza

W 2007 roku Wojciech Fangor opracował wystrój stacji. Na całej długości ścian (120 m) umieszczono kolorową nazwę wypisaną kursywą, zgodnie z kierunkiem wjazdu pociągu (podobnie jak na pozostałych stacjach I etapu II linii). Materiałem miała być blacha emaliowana [11]. Miasto zaakceptowało projekt, lecz później samodzielnie zmodyfikowało. Grafiki miały zostać wykonane na szkle, a na ścianach zaplanowano reklamy. Fangor zaprotestował i skierował sprawę do sądu. W 2014 roku doszło do ugody. Zakładała ona, że artysta będzie osobiście nadzorował detale oraz uwzględni nową nazwę stacji [11].

Szklane okładziny utrzymane są w kolorze turkusowym [30]. Znajduje to odzwierciedlenie w barwie szklanego wejścia (motylka), na suficie oraz ścianach zatorowych na peronie. Podwieszany sufit, jak na innych stacjach, tworzą pofalowane aluminiowe kubiki [29].

Na odcinku pod tunelem Wisłostrady peron składa się z trzech równoległych i połączonych ze sobą zaokrąglonych tuneli. Zamiast kolumn kielichowych znajdują się otwory wykute pomiędzy wcześniej drążonymi tunelami. Szyby schodów ruchomych tworzą półokrągłe szklane tunele z nieregularnie rozmieszczonymi punktami świetlnymi. Nad zachodnim szybem znajduje się świetlik wpuszczający światło naturalne na peron. Analogiczna konstrukcja miała znajdować się na głowicy wschodniej, jednak została usunięta z projektu ze względu na bezpośrednie zagrożenie powodzią [1]. Styl architektoniczny stacji to brutalizm [20].

Opis przygotowano: 2020-12
To Top