Zespół dworsko-parkowy w Buchniku (Dwór w Buchniku, Dwór Stasinek, ul. Stasinek #17/19, często błędnie podaje się adres 9C) tworzą zabudowania w głębi posesji (właściwy dwór oraz dwa budynki użytkowe) [1]. Na teren zespołu wchodzi się przez trójczęściową bramę, dalej droga prowadzi aleją kasztanową zwieńczoną okrągłym klombem [2]. Dawniej z dworu prowadziła także długa aleja dębowa w kierunku pałacu w Jabłonnie, drzewa te jednak wycięto w 1920 roku. Przetrwało sześć trzystupięćdziesięcioletnich dębów, które są dzisiaj pomnikami przyrody. Obok dworu znajduje się dawna wozownia przerobiona na garaż. Na tyłach znajduje się staw, a wokół niego ogród. Nad stawem wybudowano około 1900 roku budynek gospodarczy, zwany kapliczką [2]. Posiadłość znajduje się w rękach prywatnych i nie ma możliwości jej zwiedzania [4].
Od strony dawnej posesji nr 17 znajduje się kort tenisowy oraz budynek bramny.
Na klombie przed podjazdem znajduje się ustawiony w momencie budowy dworu zegar słoneczny [2]. Na płycie z piaskowca są godziny oraz data Anno Domini 1837. Widoczne są też dwa kręgi okalające gnomon [8]. W 2015 roku miała miejsce jego renowacja [7].
Dwór jest neoklasycystyczny [1], częściowo podpiwniczony [2], murowany z pełnej, czerwonej cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej i wapienno-cementowej (według innych źródeł drewniany (modrzewiowy) o wysokości półtorej kondygnacji nadziemnej [2]) [9]. Elewacja frontowa z niskim cokołem i sześcioosiowym podziałem okien otoczona została profilowanymi opaskami. Powyżej gzymsu koronującego jest połać dachu z dwiema powiekami [9]. Budynek ma drewniany ganek ozdobiony czterema kolumnami i czterema półkolumnami [2]. Wysunięty portyk zwieńczony został trójkątnym przyczółkiem, podtrzymującym dwuspadowy daszek [9]. W elewacji ogrodowej w miejsce ganku wprowadzono pięcioboczną werandę [6] wspartą na kolumnach i kryjącą wejście do salonu, ujęte dwoma węższymi oknami. W polach bocznych pary okien w profilowanych obramieniach. Elewacja boczna (południowa) z dwoma oknami i przesuniętymi od osi w prawo drzwiami wejściowymi [9].
Drewniane bale wykonano w technice sumikowo-łątkowej, a dach przykryto dachem krokwiowym czterospadowym [2] z powiekami i dwoma kominami na kalenicy [9], pokrytym modrzewiowymi gontami ułożonymi potrójnie [2]. Stropy są drewniane podobnie jak i więźba dachu o konstrukcji kleszczowo-płatwiowej [9]. Kondygnacje w środku połączono drewnianymi schodami jesionowymi podpartymi na kolumnach [2]. Wnętrze jest dwutraktowe o niesymetrycznym podziale z korytarzem komunikacyjnym w osi środkowej, proste bez dekoracji, z płaskimi sufitami pokrytymi gładkimi tynkami. Podłogi z klepki dębowej, w części biała podłoga [9]. Dwór został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 887 [2] 28 stycznia 1976 roku [5].