Strzelecka 30/32
Teren Fabryki Stalobetonowych Kas Pancernych Stanisław Zwierzchowski i synowie (ul. Strzelecka #30/32) [8] jeszcze w 2015 roku zabudowany był budynkami hali głównej, magazynów i portierni. Budynki otaczały niewielki wybetonowany dziedziniec, na który można było wjechać przez dwuskrzydłową bramę. Detale architektoniczne nawiązywały do typowej architektury przemysłowej [3]. Po zakładach Uroda, była to druga i ostatnia fabryka działająca na Nowej Pradze nieprzerwanie od czasów przed I wojną światową [15].
Hala fabryki była założona na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, niepodpiwniczona. Na dolnej kondygnacji miała układ trójnawowy, na drugiej wtórny podział na dwa trakty. Ściany hali były murowane z cegły ceramicznej, nieotynkowane. Stropy drewniane belkowe zostały wsparte na drewnianych, wzmocnionych stalowymi profilami słupach. Więźba była drewniana, dach dwuspadowy (częściowo pogrążony), kryty papą. Na parterze posadzka była betonowa, na piętrze z desek. Elewacja frontowa z dwiema ścianami szczytowymi była trójosiowa. Szczyty znajdowały się nad osiami. W osi środkowej po bokach umieszczono lizeny zwieńczone ceglanymi sterczynami. Między kolejnymi kondygnacjami przebiegały gzymsy z ukośnie układanych cegieł, a szczyty wieńczył taki sam gzyms koronujący. W osiach bocznych na obu kondygnacjach okna były zamknięte odcinkowym łukiem zaakcentowanym ceglanymi klińcami, w osi środkowej na dole były szerokie drzwi dwuskrzydłowe, a w górnej kondygnacji podwójne okno z prostym stalowym nadprożem. W trójkątnym szczycie znajdował się okulus. We wnętrzach zachowały się fragmenty dawnego wyposażenia, m.in. stalowa klatka schodowa z balustradą z kutych prętów [3].
Magazyny i portiernia miały założenie na planie prostokąta, parterowe, niepodpiwniczone, o jednotraktowym układzie wnętrz. Ściany były murowane z pustaków, a dach był jednospadowy z kratownicy [3].
Strzelecka 28
Przy ul. Strzeleckiej #28 znajduje się czteropiętrowa kamienica zbudowana przed 1939 rokiem. Jest w niej kilkanaście lokali mieszkalnych i jeden lokal usługowy w przyziemiu od strony ulicy. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej należała do Szymona Dębińskiego. W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. Jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków [13].
Stalowa 47
Czteropiętrowa kamienica przy ul. Stalowej #47 została wzniesiona [20] w latach 1937-1938 przez Zwierzchowskich [15] w stylu modernistycznym [1]. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych oraz dwa lokale użytkowe w przyziemiu od strony ulicy. W 1945 roku kamienica przeszła na na własność miasta. Znajduje się w gminnej ewidencji zabytków [20].