Centrum Nauki Kopernik (CNK, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie #20) to interaktywne laboratorium w którym odwiedzający samodzielnie przeprowadzają doświadczenia. Jest to największe centrum nauki w Polsce. Koszt powstania obiektu wyniósł ponad 305 mln zł. Dotacja z UE zapewniła 207 mln zł [1]. Pierwowzorem było Exploratorium, utworzone w 1969 roku przez Franka Oppenheimera w San Francisco [25]. W ciągu kolejnych 37 lat stworzono na świecie ponad 500 takich centrów nauki [26].
Centrum tworzy 1) główny budynek w kształcie litery L o powierzchni 15 tys. m2 [1], złożony z dwóch modułów. Moduł A to część budynku położona bezpośrednio nad Wisłą, w której znajdzie się większa część powierzchni ekspozycyjnej. Moduł B to mniejsza część ekspozycji oraz laboratoria i pracownie dla grup szkolnych, a także centrum konferencyjne, kawiarnie i restauracje oraz pomieszczenia biurowe [25]. Lekkości budynkowi B nadaje ogromne wcięcie, wyglądające jak lądowisko dla pojazdów kosmicznych. Ten ogromny parapet został wyłożony płytami z piaskowca. Ciekawymi elementami konstrukcji będzie sześć kraterów, rozpraszających światło. W budynku zamontowano 8000 pochłaniaczy akustycznych [31]. Budynek ma wysokość 12 m (lokalne przewyższenia, czyli punkt zawieszenia wahadła Foucaulta i platforma widokowa planetarium są na wysokości 16 m), dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną [7]; 3) multimedialne planetarium z kopułą o średnicy 16 metrów, z platformą widokową, usytuowane w bryle przypominającej wyglądem głaz narzutowy; 4) Park Odkrywców otaczający kompleks. Znajdują się w nim urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem, zewnętrzna galeria sztuki i amfiteatr [1].
Centrum zostało wybudowane nad tunelem Wisłostrady [1]. Brak możliwości przekazywania obciążeń na strop tunelu Wisłostrady wymusił konieczność zaprojektowania konstrukcji transferowej [26]. Główną konstrukcję nośną tworzą kratoramy (megakratownice) stalowe, które opierają się po dwóch stronach tunelu. W podstawie zaprojektowano platformę wykonaną w technologii betonu sprężonego, na której spoczywają belki strunobetonowe podpierające strop centralnej części budynku. Mają 47 metrów i są najdłuższe w Polsce [25]. Pomiędzy belkami zaprojektowano płytę grubości 15 cm. Ze względu na sąsiedztwo Wisły do budowy ścian użyto betonu wodoszczelnego i mrozoodpornego [26].
Elewacja powstała z ułożonych pionowo płyt betonu zbrojonego włóknem szklanym [4]. We wnętrzu skorupa staje się wizualnie perforowana parawanem płyt włóknisto–betonowych, utrzymanych w tonacji kolorów ziemi. Spękania regulują dopływ światła do wnętrza Centrum Nauki, odprowadzają w naturalny sposób wodę z dachu i tworzą oddychającą kurtynę [7]. Ideą była maksymalna redukcja systemu klimatyzacji na rzecz wentylacji naturalnej. Dach został wyposażony w kratery/patia oraz w dużą liczbę wentylatorów. Dodatkowo chłodne powietrze może być doprowadzane przez uchylne otwory w północnej i wschodniej fasadzie. 50% powierzchni budynku stanowi powierzchnia ekologicznie czynna [12].
Pracownicy mogą swobodnie wiercić w konstrukcji, a zwiedzający czują się raczej jakby byli w parku albo w domu, a nie w muzeum. Według projektantów ten budynek „miał mieć koncept, a nie detal” [13].