Zespół Szkół nr 69 (ul. Drewniana #8, czasem adresowany Drewniana 6/8 [12], dawny adres ul. Dobra 41 [11]) tworzy [1] Szkoła Podstawowa nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi oraz dawniej Gimnazjum nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi, oba im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej "Krybar" [3].
W szkole działają poradnie: rehabilitacyjna, logopedyczna, terapeutyczna, psychologiczno-pedagogiczna, szkoła ma własny transport do przewozu dzieci niepełnosprawnych, funkcjonuje stołówka szkolna, gabinet pielęgniarki szkolnej i świetlica dla uczniów klas I-IV (mieści się na III piętrze i dysponuje trzema pomieszczeniami, z których jedno przeznaczone jest do odrabiania lekcji i cichych zajęć). Każdy uczeń ma własną szafkę [3]. Szkoła od początku istnienia nazywana była szkołą Pod mądrą sową [2], często mówi się też o szkołach przy ul. Drewnianej.
Wśród znanych absolwentów są m.in. ks. Adam Boniecki, Barbara i Tadeusz Fijewscy, Wojciech Mann, Anna Piskorska-Chlebowska, Andrzej Supron czy Stanisław Tym [1].
Architektura
Budynek powstał na planie zbliżonym do prostokąta. Zajmuje południową część posesji. Całość składa się z zasadniczego budynku szkolnego, budynku mieszkalnego (dobudowanego po stronie zachodniej), parterowych aneksów sal lekcyjnych oraz sali gimnastycznej w głębi działki. Bryła budynku jest zwarta, korpus ma pięć kondygnacji, budynek mieszkalny miał sześć kondygnacji (obecnie cztery-pięć). Całość jest podpiwniczona, z wysokim dachem wielospadowym [1]. Posecesyjna architektura wyróżnia się czytelnymi aluzjami do sztuki późnego średniowiecza [2].
Główna fasada usytuowana jest wzdłuż ul. Drewnianej [1]. Zasadnicza część liczy czternaście (szesnaście) osi i zaopatrzona jest w dwa ryzality, z których jednosiowy zachodni został zwieńczony trójkątnym szczytem ze sterczyną i płaskorzeźbą sowy. Cokół składa się z wysokich suteren i kondygnacji przyziemia z szerokimi prostokątnymi oknami zamkniętymi odcinkami łuku ze zwornikami w ozdobnych opaskach. Tło fasady dwóch pierwszych kondygnacji stanowi groszkowany, ciemny tynk. Trzy górne piętra obłożone zostały żółtą licówką i otrzymały trójskrzydłowe okna prostokątne [2], zamknięte prostą belką [1]. Naroża elewacji, ryzalitów i wieży ozdobiono strzępionym boniowaniem [2]. Gmach zwieńczony jest profilowanym gzymsem koronującym [1]. Trójosiowy ryzalit wschodni wypełniający narożnik ul. Dobrej otrzymał podwyższony dach zwieńczony szpiczastym, ostrosłupowym hełmem oraz dekorację ślepego pasa ściany od strony ul. Dobrej w formie rzeźby sowy, która została umieszczona także nad przedsionkiem dostawionym do pierwszej osi tej partii stylizowanego maswerku. Na ścianie północnej ryzalitu umieszczono zegar [2]. Dekoracje te zostały podczas odbudowy usunięte, a dach obniżony i zrównany z pozostałą częścią.
Od strony ul. Dobrej do ryzalitu jest dołączona parterowa przybudówka i ogrodzenie szkolnego dziedzińca [2].
Od strony wewnętrznego dziedzińca część środkowa posiada dwa ryzality, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Od niej odchodzi na północ sala gimnastyczna (dawniej był tu ganek parterowy, znacznie występujący przed lico korpusu [1]).
Budynek mieszkalny również jest w formie ryzalitu (znacznie bardziej wysuniętego, zachodniego). W narożu południowo-wschodnim budynku mieszkalnego znalazła się nadwieszona ośmioboczna wieżyczka z iglicą (kwiatonem). Z lewej strony na parterze jest przejazd bramny [1], nad nim na czwartej kondygnacji znajduje się jedyny balkon. Ściana zachodnia budynku mieszkalnego jest ślepa.
Gmach jest dwutraktowy, z pięcioma biegami schodów w korpusie i klatką schodową oraz przejazdem bramnym w części mieszkalnej. W północno-wschodnim narożu reprezentacyjna klatka schodowa ujęta została od góry przyporą, przypora jest również w narożu południowo-wschodnim. Ściany nośne wykonane zostały z cegły pełnej na zaprawie wapiennej, wykładane klinkierem piaskowym, na parterze tynkowane na szaro, z fakturowaniem. Stropy w części pomieszczeń piwnicznych i korytarzy są kolebkowe lub odcinkowe na belkach stalowych, w budynku mieszkalnym częściowo drewniane. Dach jest czterospadowy, kryty dachówką ceramiczną z drewnianą więźbą dachową. W partiach klatek wejściowych położona została terakota, w części korytarzy terakota i klepka, w pozostałych pomieszczeniach klepka. Schody wykonane zostały z terakoty na płytach ceglanych, wspartych na belkach stalowych. Otwory drzwiowe są prostokątne, niektóre zamknięte łukiem odcinkowym, jedno i dwuskrzydłowe [1].