Zgoda 6


Zgoda 6

Dość wysoki (osiem kondygnacji) blok przy ul. Zgoda 6, pełniący funkcję hotelu, ma wejście położone ukośnie do ulicy. Powstał w latach 70-tych XX wieku, a w kolejnej dekadzie na elewacji zostały umieszczone charakterystyczne (ale też i ukryte) mozaiki przedstawiające konie. Wcześniej był tu parking, a przed II wojną światową zabudowa śródmiejska. Natomiast w XVIII wieku fragment posesji zajmował zapewne cmentarz sąsiedniego Szpitala Dzieciątka Jezus. Dzisiaj zaprasza tu pierwsza w Warszawie restauracja sieci The Mexican.

hotelhotelkawiarniakawiarniamuralmuralzabudowa śródmiejskazabudowa śródmiejskazbiorowe zakwaterowaniezbiorowe zakwaterowanie

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Przeskok, ulica Zgoda
  • Rok powstania:  1983-1983
  • Obszar MSI:  Śródmieście Północne
  • Wysokość:   35 m
  • Funkcja:  usługowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Kulesza Ewa, Rodowicz Wanda, Skoniecka Wanda

Opis urbanistyczny:

Blok przy ul. Zgoda #6 ma jedenaście kondygnacji (2528 m2 powierzchni całkowitej [3]). Fasada od zachodu jest ustawiona ukośnie względem ulicy. Na poziomie parteru powstał półkolisty taras, który jest jednocześnie wejściem i ogródkiem restauracji. Na poziomie pierwszej kondygnacji wyróżnia się poziomy pas okien biurowych, podzielony na cztery części po cztery okna. Wyższe kondygnacje zajmują pokoje hotelowe (mieści się TU hotel Centrum Zgoda 6 Floor [12]). Tworzą one osiem osi dwu- i trzyskrzydłowych okien (druga oś od lewej zawiera niewielkie loggie). Po przeciwnej stronie od wschodu okna wychodzą na ślepą ścianę kamienicy przy ul. Szpitalnej 5 (o zbliżonej wysokości), od której są oddalone o około trzy metry.

Między blokiem i sąsiednimi budynkami od północy i południa znajdują się niższe, siedmiokondygnacyjne przybudówki o ceglanej elewacji, dopasowane do linii zabudowy. Na parterze po południowej stronie znajduje się dobudowany między 2009 i 2011 rokiem przeszklony lokal usługowy. Skrzydło to ma również oś trójkątnych loggii. Skrzydło północne to pojedyncza oś okien. Na parterze jest wejście, prowadzące na zaplecze restauracji.

Właścicielem budynku jest Polski Holding Nieruchomości [3].

The Mexican

Od około 2008 roku na parterze (ul. Zgoda 6/1A) działa pierwsza w Warszawie restauracja sieci The Mexican [6]. Ma ona wyraźnie rozpoznawalny, meksykański wystrój. Ściany w ciepłym pomarańczowym kolorze, bujna roślinność, tryskające fontanny, powiewające flagi i proporczyki tworzą radosny nastrój meksykańskiego pueblo. Ponadto jest muzyka grana na żywo, przez prawdziwych Mariachi. Podawane są takie dania jak burrito, enchiladas, quesadilla, czy chimichanga. The Mexican to też restauracja pełna niespodzianek, m.in. sernik serwowany jest przez samego Zorro przy akompaniamencie wystrzałów z pistoletów, natomiast zamówienie Margarity Grande skutkuje fotografią z podpisem WANTED, powieszoną pod sufitem lokalu [8].

Od północy do posesji przylega niewielki skwer, przechodzący płynnie w ul. Przeskok.

Mozaika koni

Na parterze elewacji znajdują się dwie mozaiki przedstawiające konie, mniejsza od południa, a większa od zachodu. Mozaika powtarza się również na osłonach balkonów. Są one autorstwa Wandy Rodowicz, Ewy Kuleszy [4] i Wandy Skonieckiej [5]. Obrazy wykonano z kafli ceramicznych o wymiarach 1×1 cm. Widoczna jest precyzja i miękkość doboru kolorów. Kafle powstawały u Mistrza Ceramiki Jana Misiaka w Wawrze, który dostarczał materiał poprzez Pracownię Sztuk Plastycznych wielu artystom [4].

Mozaika zaczęła powstawać w 1980 roku [5]. Projekty układane były w pracowniach, a po ukończeniu przyklejany był do nich (z frontu) specjalny plaster, na którym ponumerowane kawałki były transportowane na miejsce montażu. Mozaika była smarowana cienką warstwą cementu na kaflach, a następnie przyczepiana do ściany posmarowanej cementem. Mozaika została na elewacji umieszczona w listopadzie 1982 roku [4].

Największą mozaikę zasłonięto w XXI wieku na pewien czas drewnianym kioskiem. W 2013-2014 roku mieścił się w nim salon gier. Na ścianie kiosku były namalowane postaci Jezusa i Maryi [7]. Zlikwidowano go przed 2017 rokiem.

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:

W połowie XVIII wieku była to południowa granica terenu szpitala Dzieciątka Jezus, w miejscu której najprawdopodobniej znajdował się cmentarz.

W II połowie XVIII wieku przeprowadzono przez ten teren skrót pomiędzy ul. Szpitalną i ul. Jasną, który dlatego otrzymał nazwę ul. Przeskok [1]. Po południowej stronie ulicy powstała zabudowa mieszkaniowa. Na terenie opisywanej posesji (hip. 1354A) pierwsze budynki były niższe (miały 3-4 kondygnacje) niż sąsiednie kamienice oraz z uwagi na trójkątny kształt działki bardziej nieregularne. Brama prowadziła na niewielki dziedziniec, a po obu stronach, od północy i od południa, znajdowały się dwa niezależne budynki mieszkalne (ul. Zgoda 6 oraz ul. Przeskok 3).

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[1768] Posesja (źródło)

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

W czasie okupacji na parterze budynku przy ul. Zgoda 6 po jednej stronie bramy były mieszkania z wysokim parterem, a po drugiej stronie sceniczne podwyższenie. Podczas Powstania Warszawskiego pomieszczenia te zajmowali m.in. Powstańcy z AK i z PAL. Przygotowano je dla nich wcześniej, ustawiając m.in. koszarowe żelazne łóżka piętrowe [2].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Przeskok 3 w prawym dolnym rogu

[1944] Przeskok 3 w prawym dolnym rogu (źródło)

Odbudowa stolicy:

Budynki przetrwały bez większych zniszczeń II wojnę światową, jednak po wojnie zostały wyburzone i zlokalizowano na trójkątnym skwerze parking.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[1945] Posesja (źródło)

Czasy PRL-u:

Dzisiejszy blok powstał pod koniec lat 70-tych XX wieku, został ukończony zapewne w 1983 roku [3]. Pełnił rolę hotelu dla cudzoziemców sieci PUMA (Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowo-Administracyjnych, przekształcone następnie w DIPSERVICE (DIP od diplomatique) [10]) [9], tak jak podobny wieżowiec od strony Placu Pięciu Rogów [5].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Przeskok 3

[1962] Przeskok 3 (źródło)

Klejenie mozaiki

[1982] Klejenie mozaiki (źródło)

Zgoda 6

[1987] Zgoda 6 (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

W 2019 roku Polski Holding Hotelowy jako operator na zlecenie PHH otworzył tu pierwszy w Polsce i Europie hotel pod marką Vb, należącą do sieci Best Western Hotels & Resorts. Pod szyldem Vb powstały Apartamenty Zgoda. Docelowo obiekt miał dysponować 100 pokojami [11].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Hotel przy ul. Zgoda 6

[2000] Hotel przy ul. Zgoda 6 (źródło)

Posesja

[2010] Posesja (źródło)

Fragmenty mozaiki

[2012] Fragmenty mozaiki (źródło)

Zgoda 6

[2012] Zgoda 6 (źródło)

Mozaika

[2013] Mozaika (źródło)

Neon The Mexican

[2015] Neon The Mexican (źródło)

Ul. Zgoda 6

[2015] Ul. Zgoda 6 (źródło)

Ul. Zgoda 6

[2015] Ul. Zgoda 6 (źródło)

Zgoda 6

[2015] Zgoda 6 (źródło)

Zdobienia balkonów

[2016] Zdobienia balkonów (źródło)

Kafelki

[2016] Kafelki (źródło)

The Mexican

[2016] The Mexican (źródło)

Mozaika przy ul. Zgoda 6

[2016] Mozaika przy ul. Zgoda 6 (źródło)

Mozaika przy ul. Zgoda 6

[2016] Mozaika przy ul. Zgoda 6 (źródło)

Budynek od zachodu

[2018] Budynek od zachodu (źródło)

Konie

[2019] Konie (źródło)

Skwer przy ul. Przeskok

[2020] Skwer przy ul. Przeskok (źródło)

Mozaika

[2021] Mozaika (źródło)

Hotel ul. Zgoda 6

[2021] Hotel ul. Zgoda 6 (źródło)

Opis przygotowano: 2023-07