Cały teren zajmuje 3.66 ha [16]. Obecnie to obszar zieleni nieuporządkowanej i niezagospodarowanej o znacznym stopniu degradacji [7]. Na teren prowadzi pięć wejść. Główną oś stanowi ul. Kosmosu (droga przypominająca leśny dukt [3]), dawny wjazd na teren ogródków działkowych [14]. Wzdłuż ulicy zlokalizowane są cztery żelbetowe latarnie typu drogowego z podziemną energetyczną linią kablową zasilaną od ul. Sympatycznej [16].
Południowo-zachodnia część jest ogrodzona siatką pokrytą roślinnością z pojedynczymi drzewami. Jest tam trawnik z wydeptanymi ścieżkami. W centralnej części znajduje się polana, również otoczona drzewami. Na północy dochodzi się do torów kolejowych, wzdłuż których ul. Kosmosu zakręca. Ogrody działkowe, które pozostały, znajdują się po wschodniej części ulicy (jest to obszar, gdzie nasadzenia z lat 40-tych XX wieku tworzą gąszcz drzew i krzewów) oraz w północno-zachodniej części [14]. Zajmują jeszcze ok. 30-40% powierzchni. Teren jest w większości płaski. We wschodniej części terenu znajduje się obniżenie o powierzchni ok. 900 m2 i głębokości ok. 3 metrów [16]. Całość ma krajobrazowy charakter. Dziś jest to miejsce wyprowadzania psów i spotkań kulturalnych z flaszką [9]. Posesja stanowi własność Miasta Stołecznego Warszawy [16].
Udział powierzchni biologicznie czynnej to ok. 90%, w tym teren zadrzewiony to 60% [16]. Najcenniejszymi występującymi tu gatunkami są: kasztanowiec pospolity, orzech włoski, sosna zwyczajna i wierzba biała [14]. Spotyka się też brzozy, jesiony oraz świerki [16]. Występują także drzewa owocowe: jabłoń, wiśnia i śliwa. Inwazyjnymi roślinami są: klon jesionolistny i robinia akacjowa. Dominującym gatunkiem jest winobluszcz pięciolistkowy, który pokrywa ogrodzenie i drzewa. Wzdłuż ul. Kosmosu znajduje się 70-letnia aleję kasztanowców [14], do 2018 roku przetrwało 7 okazów [16].