Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska #69, dawniej ul. Wileńska 63) należy do diecezji warszawsko-praskiej. Służbę Bożą pełnią w niej księża Marianie. Liczba parafian wynosi około 15 tys. [8]. Parafia obchodzi dwa odpusty: 8 grudnia (uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) i 11 lutego (wspomnienie Matki Bożej z Lourdes) [4]. Zabudowania parafii tworzy stosunkowo nowa bryła kościoła, zlokalizowana od ul. Równej oraz dwa starsze budynki od ul. Wileńskiej.
Dom pracy dla nieletnich chłopców
Pierwszym obiektem, który powstał na tym terenie, był Dom pracy dla nieletnich chłopców, który zaprojektowali Władysław Adolf Kozłowski i Apoloniusz Nieniewski [1]. Uroczyste oddanie do użytku miało miejsce 18 maja 1901 roku [25]. W suterenie mieściła się kotłownia oraz tymczasowa jadalnia [21]. Na parterze znalazły się dwie sale lekcyjne, pracownia krawiecka i ambulatorium. Na pierwszym piętrze umieszczono pracownie rzemieślnicze (chłopcy uczyli się szewstwa, krawiectwa, rymarstwa, stolarki i umiejętności introligatorskich [28]), kuchnię, umywalnię i „wychodek” (pomieszczenia wyposażone były we wspólną wannę i wspólna toaletę [28]). Drugie piętro mieściło dużą salę z chórem, sypialnię wychowanków oraz mieszkanie nauczyciela (Antoniego Bączkowskiego) [1]. Tam też znajdowała się niewielka kaplica [1]. W budynku funkcjonowało oświetlenie gazowe [21]. Ośrodek mógł przyjąć około 300 wychowanków. Początkowo zarządzała nim Felicja Grochowska [28].
Dziesięcioosiową, neogotycką fasadę ozdobił trójosiowy ryzalit mieszczący wejście do budynku. Umieszczono je w portalu, ujęte w ostrołukowej płycinie. Wysoko nad nim umieszczono wykusz na machikułach, ozdobiony tynkowaną blendą. Wszystkie okna, o gęstym szprosowaniu, zamknięto łukiem odcinkowym. Ponad kondygnacją parteru i w zwieńczeniu fasady wymurowano z profilowanej cegły ozdobne gzymsy [29]. W holu domu umieszczono tablicę z pamiątkowym napisem: “Dom ten pracy dla nieletnich chłopców zbudowany i uposażony został przez Wacławostwa Mańkowskich z Moji, w tym celu, aby młode polskie pokolenie, od zarania życia swego, oswajało się z modlitwą i pracą, i wyrastało na bogobojnych, uczciwych i pożytecznych członków społeczeństwa. Boże błogosław tym zamiarom”. Biała, marmurowa tablica zachowała się do dziś [25].
Budynek wraz z posesją i otaczającym murem został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-1203 [2].
Pierwszy kościół
Pierwszy kościół (a właściwie Kaplica pw. Matki Bożej z Lourdes według projektu Stanisława Mancewicza, powstała w latach 1934-1935 [23]) został zbudowany przy skrzyżowaniu ulic z cegły, otynkowany, a dach został pokryty blachą. Datę poświęcenia upamiętniała tablica wmurowana w przedsionku kościoła. Kościół był skromny, estetyczny i schludny. Wnętrze było trójnawowe o długości 20 m, szerokości 16.5 m i wysokości 8.5 m. Dwie galerie nad bocznymi nawami i chór z 15 głosowymi organami powiększały ogólną powierzchnię kościoła, która wynosiła 530 m2. Wnętrze nie posiadało cennych zabytków sztuki [4].
Następnie obiekt został przebudowany w 1975 roku według projektu inż. Mariana Szymanowskiego. Na głównej ścianie został umieszczony duży artystyczny Krucyfiks Chrystusa według projektu Jerzego Macha, wykonany przez niego w 1973 roku. Z prawej strony umieszczono figurę z Lourdes. Ściany kościoła pokryły rzeźby Drogi Krzyżowej wykonane przez artystkę Trzcińską-Kamińską w 1962 roku oraz obraz Pana Jezusa Miłosierdzia Bożego, wykonany przez artystę Jana Molgę w 1955 roku [4].
Pierwsze organy zostały sprowadzone w 1947 roku z opuszczonego kościoła ewangelickiego w Rybnicy k. Jeleniej Góry przez Antoniego Grygorcewicza. Zbudował je Johann Gottlob Meinert z Wlenia w XVIII wieku, a ok. 1905 roku zostały one przebudowane z zastosowaniem traktury pneumatycznej. W 1992 roku zostały przeniesione do nowego kościoła i znacznie przerobione przez Ryszarda Świderka (m.in. powstała nowa wiatrownica manuału II). Ich dyspozycja była wtedy następująca: Bourdon 8, Gamba 8, Subbas 16, Pryncypał 8, Flet kryty 8, Oktawbas 8, Piccolo 2, Flet 4, Cello 8, Cholflet 8, Flet otwarty 2, Fletbas 8, Flet 4, Oktawa 4, Mixtura 3ch. Kwinta 2 2/3, Połączenia: II/I, I/P, II/P Urządzenia dodatkowe: Piano Ped., Tremolo Registry zbiorowe: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti. Po sprowadzeniu obecnych organów instrument został przeniesiony na teren Białorusi [17].
Po oddaniu do użytku wiernych nowego kościoła w 1992 roku, dawną świątynie całkowicie przebudowano, zacierając cechy typowe dla architektury sakralnej [23]. Wykorzystywany jest przez księży Marianów jako budynek administracyjny [19]. W 2011 roku budynek został przebudowany na obiekt biurowy. Powierzchnia biurowa wyniosła 1392 m2. Obiekt ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, posiada też dwa (sześć [26]) miejsca parkingowe [22]. W standardzie znajdują się m.in.: klimatyzacja, system okablowania strukturalnego, uchylne okna, czujniki dymu oraz ścianki działowe. Budynek posiada recepcję, centralę telefoniczną oraz całodobową ochronę [26]. W 2009 roku miał tu siedzibę Promed, w 2017 roku działał tutaj komornik sądowy.
W zewnętrznym narożniku (południowo-wschodnim) we wnęce umieszczona została figura M.B. Niepokalanej [4]. Figura Matki Bożej w narożniku budynku została ustawiona na pamiątkę poświęcenia kaplicy Niepokalanej Dziewicy z Lourdes "ku dobru wieczystemu dusz" w dniu 30 czerwca 1935 roku. Jest ona oświetlona. W 2016 roku przeprowadzono konserwację figury [11].
Drugi kościół
Przed II wojną światową były w tym miejscu poletka uprawne, a po wojnie niewielki skwer-deptak z alejkami pośród drzew. Jeszcze wcześniej od ul. Równej znajdowały się podłużne magazyny.
Główne wejście do nowej świątyni prowadzi od ul. Równej [4]. Wewnątrz są obrazy błogosławionych księży i popiersie ks. Władysława Łysika [19]. Na ścianie wewnątrz kościoła znajduje się tablica poświęcona żołnierzom 6-XXVI Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Praga, umieszczona w 50 rocznicę Powstania Warszawskiego [9]. Napis na tablicy brzmi: „Pamięci Żołnierzy Iv Rejonu 6-XXVI Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Praga Walczących o Wolność i Niepodległość w Latach 1939–1945 w 50. Rocznicę Powstania Warszawskiego Towarzysze Broni i Społeczeństwo Pragi” [15].
Organy, które obecnie znajdują się w kościele, zostały sprowadzone z kościoła ewangelicko-reformowanego w Düsseldorfie i zamontowane w 2011 roku. Zbudowane zostały 1967 roku przez zakład organmistrzowski Walcker. Instalację w kościele Matki Bożej z Lourdes przeprowadził w 2011 roku Burkhard Klimke z Holzwickede. Dokonano wtedy znaczących zmian, wymieniono pneumatyczną trakturę rejestrów na mechaniczną, Przeniesiono głos Rohrflöte 4, z manuału I do II, zainstalowano na jego miejscu głos Konzertflöte 4, dodano głos Cornett w manuale II, zamontowano głos Basstrompete 8 w wolnym miejscu na wiatrownicy pedałowej. Prospekt jest architektoniczny, nowoczesny, podzielony na dwie sekcje. Sekcja manuału I jest zamknięta w pozytywie na balustradzie chóru muzycznego. Lewa część sekcji głównej prospektu mieści sekcję manuału II, z prawej strony sekcja pedału. Stół gry wbudowany jest w cokół szafy organowej. Skala manuałów: C-g3; skala pedału: C-f1. Właściwości Liczba głosów 25 Liczba klawiatur 2+P Traktura gry i traktura rejestrów mechaniczna. Dyspozycja instrumentu: Bordun 8, 1. Pommer 16, 1. Subbass 16, 2. Prinzipal 4, 2. Praestant 8, 2. Prinzipalbass 8, 3. Konzertflöte 4, 3. Spillflöte 8, 3. Bassflöte 8, 4. Oktave 2, 4. Oktave 4, 4. Choralbass 4, 5. Sesquialtera 2 f. 5. Rohrflöte 4, 5. Rauschpfeife 3f 6. Nasard 2 2/3, 6. Waldflöte 2, 6. Posaune 16, 7. Scharf 4 f. 7. Cornett 2 f. Disc. 7. Basstrompete 8, 8. Dulcian 8, 8. Mixtur 5 f. 8. Schalmei 4, 9. Trompete 8 [17].
Przed wejściem do kościoła ustawiono krzyż misyjny oraz Grotę z Lourdes [4]. Grotę z figurą Matki Bożej zbudowano w 2005 roku obok głównego wejścia. Pod stopami Maryi umieszczono tablice z napisem: UZDROWIENIE CHORYCH MÓDL SIĘ NA NAMI zaś nieco poniżej drugą o treści: JAN BŁACHNIO FUNDATOR 2005. Jest to jedyna kapliczka w formie groty na Pradze [12]. Po drugiej stronie groty stoi metalowy krzyż misyjny z figurą Pana Jezusa [11]. Teksty poszczególnych tabliczek (od góry): Misje Święte par. M.B. z Lourdes oo. Bernardyni W-wa 15-22 X 1961 r.; Misje Święte 25; lecia par. M.B. z Lourdes oo Jezuici Warszawa 5; 12 XII 1976; Misje Święte przed nawiedzeniem obrazu M.N. 18; 24 X 1981 r. oo. Kapucyni; W roku rodziny Misje przeprowadzili księża pallotyni w parafii Matki Bożej z Lourdes Warszawa 12; 20 III 1994; W roku Złotego Jubileuszu Matki Bożej z Lourdes MISJE przeprowadzili Księża Marianie 3; 10. II 2001 r.; Misje Święte prowadzone przez księży Michalitów od 01 do 08 lutego 2009 r [13].
27 stycznia 2006 roku na terenie przykościelnym została otwarta Sala Pamięci bł. Jerzego Matulewicza biskupa. Pierwsza ekspozycja zawierała przedmioty należące do błogosławionego z okresu jego biskupstwa w Wilnie, które zachowały się w Polsce. Mają one wartość relikwii II stopnia [16].