Osiedle Marina Mokotów I (ul. Racławicka #107) to właściwie zamknięta enklawa (osiedle podawane jest często jako przykład miejskiego getta [18]) z własnymi ulicami, w całości strzeżone, ogrodzone wałem obronnym, pasem zarośli i płotem o długości kilku kilometrów [36]. Szwajcarski artysta San Keller zorganizował którejś nocy akcję wycia pod bramami osiedla, bo stawianie płotów między domami skojarzyło mu się z powiedzeniem „Człowiek człowiekowi wilkiem” [19]. Wjazd główny (dla gości oraz dla mieszkańców posiadających karty dostępu) znajduje się od strony ulicy Racławickiej, gdzie mieści się posterunek ochrony. Goście są rejestrowani, mieszkańcy korzystający z karty wjeżdżają niezależnym pasem. Pozostałe dwa wjazdy i wyjazdy z terenu osiedla są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców [16]. Według Policji, incydentów na tym osiedlu jest tyle samo, co w podobnych rejonach Mokotowa. Wysoki poziom zabezpieczeń nie wyeliminował przestępczości, jedynie dzięki zapisom z kamer łatwiej wykryć sprawców [19].
60% powierzchni osiedla zajmują ogrody, alejki, skwery, fontanny, kaskady i pergole [17]. Centralną częścią osiedla jest rozciągający się na osi północ-południe pas zieleni parkowej (woda stanowi główną oś tego założenia z pasem zieleni o powierzchni 2.8 ha [40]). Park krajobrazowy został zorganizowany wokół zbiornika wodnego, który poza funkcją rekreacyjno-widokową pełni rolę zbiornika retencyjnego [45] ze szczelnym dnem. Spływa do niego deszczówka, a system pomp i filtrów czyści i wymusza ruch wody, by nie zarosła. Pośrodku budynku położonego od północnej strony spływa do jeziora kaskada wodna. Brzegi jeziora zostały obramowane granitem w metalowej siatce. Po bokach prowadzą wąskie ścieżki, wodę można pokonać mostkami z metalu i egzotycznego drewna, kuszą też pomosty, niektóre z ławkami. Wokół rosną drzewa i krzewy [40]. Rośliny w parku zostały zaprojektowane tak, aby tworzyły różnorodne wnętrza krajobrazowe, z których każde ma inny charakter i nastrój [22]. W tej części można znaleźć także obiekty rekreacyjne, takie jak place zabaw dla młodszych i starszych dzieci, boiska do siatkówki i koszykówki, czy mini skate-park [22].
Drugi z terenów zielonych, znajdujący się na północy odtwarza zabytkowe ukształtowanie wałów oraz fos Fortu Mokotów, które uwydatniono dzięki oczyszczeniu terenu z samosiewek, poprzez wprowadzenie alejek i punktów widokowych wzdłuż linii umocnień, a także dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Miało to stworzyć przyjazne miejsce spotkań, zabaw i ruchu. Wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego powstała ścieżka zdrowia z przyrządami do ćwiczeń. Ciekawymi elementami są punkty widokowe, czy też sezonowo napełniająca się fosa. Stoki pokrywa pachnąca łąka kwiatowa. Zarówno po wschodniej jak i po zachodniej stronie ul. Do Fortu kompozycja parku jest krajobrazowa, naturalna. Zieleń strefy zachodniej podkreśla reprezentacyjny charakter miejsca przez układ strzyżonych żywopłotów [22].
Na zachód od jeziora znajdują się cztery bloki mieszkaniowe (ul. Wyględowska 4, 6, 8 i 10). Od północy prowadzi główny wjazd na teren osiedla, gdzie znajdują się dwa wygięte w łuk bloki mieszkaniowe (ul. Warowna 1 i 3). Na wschód od jeziorka znajdują się 23 budynki apartamentowe z ok. 420 apartamentami [15] (ul. Tawerny 1, 2, 3, 4, ul. Fregaty 1, 2, 3, 4, ul. Rejsu 1, 2, 3, 4, ul. Żaglowa 1, 2, 3, 4, ul. Sztormowa 1, 2, 3,4 oraz ul. Szyprów 1, 2 i 3). Cztery ostatnie budynki tego typu mieszczą się na wschodzie (ul. Łagodna, 2, 4, 6, 8). Na północ od nich znajduje się część z domami jednorodzinnymi (54 domy bliźniacze i 10 rezydencji [15]): ul. Ukryta 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 11a, 15, 17, 19, 21, ul. Wytworna 1, 3, 5, 7, 9, 11, 11a, 15, ul. Przejazd 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, ul. Rymarska, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 11a, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, ul. Dworska 1, 3, 5, 7). Z kolei w południowo-wschodniej części mieszczą się pozostałe bloki mieszkaniowe (łącznie z tymi na wschód od jeziorka jest to 15 budynków mieszkalnych z ok. 1027 mieszkaniami [15], ul. Rajska 1, 2, 3, 4, 5, 6 oraz ul. Przejazd, 2, 4, 6) [44]. W zachodniej części pozostał niezagospodarowany plac, który jest przeznaczony na osiedle Marina Mokotów II.
Na terenie osiedla znajdują się również ulice: Brzegowa (wokół jeziora), Morska, Szuwary, Wyjazd, Pocieszeń, Zamglona i Mieszczańska. Warto zauważyć, że nazwy ulic na osiedlu dublują się z nazwami ulic w Warszawie oraz zamiast numerów 13 występuje 11a.
Bloki mieszkalne mają wysokość do siedmiu pięter, apartamentowce mają trzy piętra, domy w zabudowie szeregowej, a także wolnostojące rezydencje są najczęściej dwupiętrowe. Lokale mają od 37 m2 do prawie 600 m2 w przypadku rezydencji [20]. Całe osiedle zajmuje 21.5 ha [15]. Różne źródła podają odmienną powierzchnię użytkową i różną liczbę mieszkań, szacowaną na około 1500 lokali [17][16].
Architektura osiedla nawiązuje do warszawskiego neomodernizmu. Zabudowa jest ułożona w sposób spójny i hierarchiczny, od dużych, wielorodzinnych bloków ustawionych na zachód od jeziora, przez prostokątną siatkę ulic zabudowaną kilkurodzinnymi willami miejskimi po domy jednorodzinne [36]. Od strony północnej parku znajduje się półkolisty budynek apartamentowy zaprojektowany na planie łagodnego łuku. Jego miękka, przecięta prześwitami forma, pozwoliła na uformowanie zielonego placu [45] Róży Wiatrów ze zbiornikiem wodnym i promenadą biegnącą wzdłuż brzegu kanału [22], który łączy osiedle z historycznym parkowym założeniem wału Fortu Mokotów na północ od osiedla [45]. Wille wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, dzięki nieregularnemu rozmieszczeniu, wtapiają się w przestrzeń parku, umożliwiając wprowadzenie zieleni w głąb kwartałów mieszkalnych [45].
W budynkach zastosowano okładziny elewacyjne z kamienia, nawierzchnie z granitu indyjskiego, marmuru brazylijskiego, wiele elementów ze stali, szkła [17].
Dziesięć najbardziej luksusowych rezydencji w Warszawie kosztowało po ok. 20 mln zł. Każda otrzymała indywidualny charakter. Rezydencje są dwukondygnacyjne, podpiwniczone, wykończone piaskowcem i granitem. Na dole znajduje się ogromny salon, gabinet i jadalnia, na górze sypialnie. Klatka schodowa jest tak przestronna, że można w niej zainstalować windę. Największa posesja ma 1300 m2. Autorem projektów rezydencji jest Stefan Kuryłowicz oraz Piotr Szaroszyk [39].
Osiedle zamieszkuje ok. 5 tys. mieszkańców. Wiele mieszkań kupili obywatele Europy Zachodniej oraz kontynentu azjatyckiego. Inwestorem był Dom Development [18]. Osiedle jako układ urbanistyczny zostało zaprojektowane przez pracownię APA Kuryłowicz & Associates [20] w składzie Stefan Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Paweł Grodzicki [40]. Wykonawcą elektronicznych systemów zabezpieczeń całego osiedla była firma Coral [15]. Działka posiada dostęp do wszystkich mediów z wyjątkiem gazu [16].