Leśny rezerwat przyrody Morysin od północy i zachodu jest ograniczony przez kanały i jeziora: Kanał Sobieskiego, rzekę Wilanówkę i Jezioro Wilanowskie, od południa przez pola uprawne (należące do SGGW [17]), a od wschodu ul. Zygmunta Vogla [2]. Dojście do terenu rezerwatu jest nieco problematyczne. Można dostać się tu od południowego zachodu wzdłuż upraw albo od północnego zachodu przez mostek.
Powierzchnia rezerwatu (obejmującego park, północną zatokę Jeziora Wilanowskiego i wyspę na jeziorze) wynosi: 53.46 ha [10][1]. Rezerwat obejmuje również wyspę na jeziorze wilanowskim, do której dojście jest przez most z ogrodu przy Pałacu w Wilanowie i stanowi własność Muzeum-Pałacu w Wilanowie [17]. Celem powołania rezerwatu była ochrona fragmentu doliny Wisły z lasem łęgowym i licznymi okazami drzew pomnikowych oraz bogatą florą i fauną. Rezerwat znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu [1].
Kompozycyjnie Morysin to przedłużenie krajobrazowe Wilanowa po drugiej stronie Jeziora Wilanowskiego [12] w postaci XIX-wiecznego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Powiązany został dalekimi osiami widokowymi z otaczającymi go terenami [17]. Obecnie oś widokowa została zarośnięta [16]. Po licznych powodziach, w Morysinie pozostały jedynie echa dawnej działalności architektów zieleni: olbrzymie, dochodzące do 40 m wysokości jesiony i niewiele niższe, potężne kasztanowce [14]. Teren jest pozbawiony malowniczych wzgórz, niemalże płaski [6]. Na terenie rezerwatu ostała się gajówka, w pobliżu której rósł sad i założono ogród warzywny, chmielniki i poletka uprawne. W pobliżu stoi murowany Pałacyk Myśliwski (zwany pałacykiem z rotundą w narożu) i Domek Stróża. Inne obiekty, jak Neogotycki Domek Stróża czy Oraculum nie zachowały się do dzisiaj [17]. Resztę założenia tworzył folwark, powstały w drugiej połowie XVIII wieku, który stanowił zaplecze gospodarcze rezydencji wilanowskiej [16].
Nazwa pochodzi od imienia najmłodszego wnuka Potockich, ówczesnych właścicieli Wilanowa, czyli od Maurycego zwanego zdrobniale Morysiem [12]. Podobnie Natolin i Gucin pochodzą od pozostałych wnuków Natalii i Augusta, a Rozkosz (późniejszy Ursynów) wzięła nazwę od miesiąca miodowego Stanisława i Aleksandry Potockich [6].
Hydrografia
Na planie z 1732 roku w miejscu obecnego kanału są rozmieszczone w jednym szeregu: najpierw zatoka Jeziorka Wilanowskiego, a za nią w kierunku rzeki trzy (niepołączone) wydłużone zbiorniki wodne, wzdłuż linii obecnego kanału. Pierwszy z nich jest połączony kanałem z zatoką oraz z Wilanówką w kierunku wschodnim. W 1747 roku jeziorko z rzeką tworzyło nieprzerwany ciek wodny rozwidlający się przed Wilanówką i uchodzący do niej dwiema odnogami: jedną biegnącą w kierunku północnym, drugą najpierw we wschodnim, a następnie skręcającą na północ. Na kolejnych mapach ciek jest już nierozwidlony i płynie na północ, jak obecnie [7].
Przez Kanał Sobieskiego (Kanał Królewski) odpływa woda z Jeziorka Wilanowskiego do rzeki Wilanówki. Kanał jest końcowym odcinkiem Potoku Służewieckiego i czasem traktowany jako odnoga Jeziorka Wilanowskiego, które jest końcowym elementem 12-kilometrowego ciągu wodnego łuków zakolowych starorzeczy Wisły, powiązanych rowem melioracyjnym. W pobliżu ujścia kanału do Wilanówki znajduje się zastawka, za pomocą której utrzymywana jest wysokość wód Kanału Sobieskiego i Jeziorka Wilanowskiego. Jaz ten wybudowano w latach 60-tych XX wieku. Długo po wybudowaniu zastawki powstała na niej nielegalna metalowa kładka, służąca oczyszczaniu z gromadzących się na zastawce zanieczyszczeń oraz konserwacji. Stwarza ona zagrożenie, gdyż przez nią wchodzą na obszar chroniony grzybiarze i złodzieje drewna [7]. Wilanówka jest natomiast zanikającym i zarastającym ciekiem wodnym. Niski stan wody, spowodowany odcięciem rzeki od Stawu Zawadowskiego, ma negatywny wpływ na poziom wód gruntowych rezerwatu Morysin. Mimo licznych przekształceń hydrologicznych i zanieczyszczeń w wodach możemy spotkać m.in.: bobra, wydrę, lina, karasia, płocie, wzdręgę, krąpia, okonia i szczupaka a z roślin grążele i grzybienie [16].
Fauna i flora
Łąki Marysina są ekosystemami świadomie kształtowanymi przez człowieka od końca XVI wieku [22]. Od czasów Jana III Sobieskiego do XIX wieku pełniły rolę zwierzyńca. W przeszłości była to część Puszczy Mazowieckiej. Podmokły grunt parując w ciepłe dni tworzył malaryczną aurę. Ziemia jest tu bardzo urodzajna, występują gleby brunatne i mady pyłowe o dużej zawartości próchnicy [17] (gleby pylasto-ilaste i piaszczysto-ilaste, które pod wpływem wody ulegają uplastycznieniu) [22]. Od strony północnej bujnie rosnący samosiew stworzył gęste, nie do przebycia zarośla, ograniczając tym samym dostęp do najstarszych drzew [17].
Naturalnym zbiorowiskiem roślinnym Morysina jest ponad 100-letni las łęgowy wierzbowo-topolowy (wiązowo-jesionowy [22]). Wiele z drzew posiada średnicę pnia ponad 1.5 m, a wysokość waha się między 20 a 40 m [17]. Obszar zmienia jednak pierwotny charakter łęgu, gdyż grądowieje (grąd niski i typowy [1]), ponieważ uregulowano wylewy Wisły i gatunki charakterystyczne dla lasu łęgowego są wypierane przez rośliny, które preferują mniej wilgotną glebę [16]. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną czynną. Po jego terenie można poruszać się wyłącznie wyznaczonymi szlakami, nie można wprowadzać zwierząt [16].
W rezerwacie występuje wielogatunkowy i wielopiętrowy drzewostan, w którym najstarsze drzewa osiągają ponad 200 lat. Gatunkami dominującymi są: jesion wyniosły, wiąz szypułkowy, wiąz pospolity oraz topola czarna. Dodatkowo można tu znaleźć topole (biała, szara i osika), wierzby (krucha i biała), klony (zwyczajny i jawor), olszę czarną, czeremchę zwyczajną oraz sporadycznie graba, lipę drobnolistną i brzozę brodawkowatą. Na terenie rezerwatu występują dwa gatunki roślin objętych ochroną częściową: kruszczyk szerokolistny oraz grzybienie białe [13]. Topole białe osiągają dwa metry średnicy pnia (i wysokość 30-35 m), wiązy do 1.3 metra, topole czarne do 2.2 metra. Obecnie status pomnika przyrody ma 17 drzew: Topola biała (6), Wiąz pospolity (5), Lipa drobnolistna (3), Jesion wyniosły (3) [1]. Dno lasu pokryte jest gęstwiną pędów czeremchy zwyczajnej, jeżyny popielicy oraz silnie wybujałych roślin zielnych splątanych pnączami chmielu zwyczajnego i kielisznika zaroślowego. Oprócz potężnych topoli i wierzb, ziarnopłonu wiosennego, czyśćca leśnego oraz złoci żółtej charakterystycznych dla łęgów spotkamy na również reprezentantów grądów: leszczynę pospolitą, miodunkę ćmę czy przylaszczkę pospolitą. Niezwykły charakter Morysin zawdzięcza również znacznemu udziałowi martwych drzew. Jednym z głównych problemów w rezerwacie jest obecność gatunków obcych oraz inwazyjnych. Plan ochrony Morysina zakłada usuwanie m.in. klonu jesionolistnego, kasztanowca białego czy śnieguliczki białej, które są uciekinierami z pracowniczych ogródków działkowych powstałych wewnątrz rezerwatu [16].
Objęty ścisłą ochroną jest grzyb Purchawica olbrzymia [8].
Według informacji z 2010 roku w rezerwacie gnieżdżą się 34 gatunki ptaków (wcześniej 80 [16]), najliczniej dziuplaki [1]. Gatunkami dominującymi były: szpak, zięba, kapturka, kos, bogatka, rudzik, pierwiosnek i śpiewak [4]. W porównaniu z latami poprzednimi wycofało się dziewięć spośród 40 wcześniej gniazdujących gatunków leśnych, m.in. uszatka, turkawka i pokrzywnica, a pojawiły się trzy nowe, myszołów, słowik rdzawy i dzięcioł czarny (największy w Europie) [1]. Można też spotkać dzięcioła zielonego, średniego, białoszyjego i dużego. Przy Kanale Sobieskiego natrafimy na zimorodka, nurogęsi i łyski, z trzcinowisk usłyszymy trzciniaki i trzcinniczki, a nad Jeziorem Wilanowskim zaobserwujemy bączki, kokoszki, łabędzie i czaple siwe [16].
Spośród ssaków występują w parku lisy, łasicowate (borsuk europejski, kuna, łasica pospolita, norka amerykańska, wydra europejska), sarna europejska, dzik, zając, gryzonie (wiewiórka, nornica ruda, piżmak, badylarka, mysz leśna i polna, nornik zwyczajny), jeż wschodni, ryjówkowate (ryjówka malutka i aksamitna) i krety. Dawniej wymieniano także królika i gronostaja. W rezerwacie występuje też zaskroniec, raz stwierdzono padalca. Jest również kilka gatunków płazów (żaba śmieszka, moczarowa i trawna, raz stwierdzono ropuchę szarą) [1]. Na uwagę zasługuje obecność nietoperzy z rodziny mroczkowatych, m.in. nocek rudy, mroczek późny, borowiec wielki, gacek brunatny [13] czy karlik większy i drobny [1].