EuRoPolGaz Biurowiec - Sady Żoliborskie - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
EuRoPolGaz Biurowiec


EuRoPolGaz Biurowiec

Ten niedokończony (opuszczony) biurowiec miał być siedzibą EuRoPolGazu, czyli spółki zajmującej się obsługa gazociągu jamalskiego. Bezskuteczne są kolejne próby zagospodarowania terenu, czy na potrzeby kulturalne czy administracyjne. Również wcześniej nie był to zabudowany teren, znajdowały się tu zbiorniki wodne, związane prawdopodobnie z umocnieniami Fortu Bema.

biurowiecbiurowiec

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   Aleja Armii Ludowej, ulica Literacka, ulica gen. Stanisława Maczka
  • Rok powstania:  1999-2002
  • Obszar MSI:  Sady Żoliborskie
  • Wysokość:   21 m
  • Funkcja:  biurowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby: Spychała Tadeusz

Opis urbanistyczny:

Za projekt budynku przy ul. Literackiej #11 odpowiadał architekt Tadeusz Spychała [1]. Współautorami byli Andrzej Orliƒski i Wojciech Popławski, Anita Zajączkowska, Mark Gilbert i Werner Leithner. Autorem konstrukcji był BWL Projekt, inwestorem EuRoPolGaz, a generalnym wykonawcą PHZ Bartimpex (podwykonawcą była spółka Karpaty [6]) [7]. Obiekt miał mieć siedem kondygnacji, a pod powierzchnią dwupoziomowy parking na 380 samochodów oraz korty tenisowe [1], przykryte panelami z warstwą roślinną na nich. Konstrukcja miała być monolityczna żelbetowa z atrium o konstrukcji stalowej [8]. Całość umieszczono na specjalnie uszczelnianych fundamentach, bo pod ziemią sączy się dawna rzeczka Ruda. Elewację zaprojektowano z zielonego kwarcytu wydobywanego tylko przez kilka miesięcy w roku w jedynym w Europie kamieniołomie na pograniczu Włoch i Szwajcarii [3].

Całość zajęła 35 tys. m2 przestrzeni użytkowej. Parter, pierwsze piętro oraz teren wokół budynku miały być ogólnodostępne [1]. Budynek miał składać się z kilku części [1]. Oprócz pokoi dla pracowników zaplanowano tu salę fitness, dwa kryte korty tenisowe, centrum konferencyjne, galerię, salę widowiskową z garderobami i restaurację dla 140 osób [4]. W środkowej części budynku miało powstać atrium w formie ogrodu zimowego, z podwieszonym u góry stalowym kokonem (na wysokości 20 metrów [8]) kryjącym salonik i bar dla VIP-ów. Do tego zaplanowano nowoczesną salę konferencyjną na 250 osób z fotelami chowanymi w podłodze oraz supernowoczesne systemy klimatyzacji, centralnego odkurzania i wykrywania intruzów w pobliżu budynku [3].

Obiekty, pomniki, tablice:

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

W XIX wieku znajdował się tu końcowy odcinek umocnienia biegnącego od Fortu Bema. Pozostałością obniżenia terenu było zachowane do lat 90-tych XX wieku niewielkie jezioro. Obok niego jeszcze w 1945 roku stał budynek (przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Gen. Maczka z a. Armii Krajowej).

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Fort P

[1900] Fort P (źródło)

Okres międzywojenny:

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

Odbudowa stolicy:

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Fosa

[1945] Fosa (źródło)

Czasy PRL-u:

W 1976 roku na fragmencie posesji od ul. Literackiej znajdowały się ogródki działkowe. Pozostały fragment był niezagospodarowany.

Przemiany 1989-2000:

W 1994 roku wokół zbiornika wodnego znajdowały się baraki lub warsztaty. Według planów miał w tym miejscu powstać park [4].

W 1993 roku, niedługo po podpisaniu umowy rządowej o budowie gazociągu jamalskiego, powstała spółka EuRoPolGaz SA [1]. Miała zarządzać gazociągiem, który stworzyłyby dwie rury transportujące łącznie 67 mld m3 gazu rocznie [2]. W pobliżu Trasy Armii Krajowej zaplanowano budowę wielkiej siedziby dla EuRoPolGazu, która miała stać się wizytówką firmy [1].

Budowę planowano na lata 1999-2001 [8]. Prace gruntowe ruszyły pod koniec 1999 roku. W czerwcu 2000 roku został wmurowany kamień węgielny pod dyspozytornię i budynek biurowo-administracyjny. W 2002 roku budowę przerwano [1], gdyż firma zaczęła ograniczyć wydatki z powodu wstrzymania budowy drugiej nitki gazociągu [2]. Obiekt w momencie zakończenia prac był w stanie surowym zamkniętym, miał stolarkę aluminiową, częściowo okna i granitową elewację, podłączone zostały media [4].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Baraki

[1994] Baraki (źródło)

Wizualizacja

[1999] Wizualizacja (źródło)

XXI wiek:

Od momentu porzucenia budynek stoi jako szkielet, będący własnością Skarbu Państwa (PGNiG i Gazprom) [1]. Przed 2010 rokiem planowano go sprzedać za koszty budowy, czyli 150 (230 [1]) mln zł, inwestorzy wyceniali go najwyżej na 70 mln zł [2].

W 2010 roku zasugerowano stworzenie w nim kampusu artystycznego [2], tzw. Europejskiego Centrum Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych. Pomysłodawcą był Szymon Kozłowski. W planach była restauracja artystyczna, profesjonalna sala widowiskowo-teatralna na 250 osób, na szczycie budynku kawiarnia widokowa z panoramą, małe kino, dom aukcyjny, galerie sztuki, duża księgarnia, salon sprzedaży muzyki, nowoczesna biblioteka, basen i hala sportowa [4]. Mimo chęci wszystkich zainteresowanych (mieszkańców, rektorów, władz dzielnicy oraz EuRoPolGazu) projekt nie wyszedł z fazy koncepcji.

Od 2011 roku EuRoPolGaz ma siedzibę w biurowcu Hortus na Powiślu [3]. Po 4 latach prób sprzedaży [2] właściciele doszli do wniosku, że podarują gmach miastu. Władze Warszawy miały zapłacić 26 mln zł podatku od darowizny i przenieść tu biura Urzędu Miasta, lecz z braku środków nie były zainteresowane propozycją [1].

W 2017 roku działką zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne na potrzeby swojej nowej siedziby [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Wizualizacja

[2000] Wizualizacja (źródło)

Makieta atrium

[2002] Makieta atrium (źródło)

Makieta atrium

[2002] Makieta atrium (źródło)

Makieta atrium

[2002] Makieta atrium (źródło)

Budowa

[2008] Budowa (źródło)

EuropolGaz

[2010] EuropolGaz (źródło)

EuropolGaz

[2010] EuropolGaz (źródło)

Widok z góry

[2010] Widok z góry (źródło)

Tablica

[2011] Tablica (źródło)

EuropolGaz

[2013] EuropolGaz (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

Tablica informacyjna

[2016] Tablica informacyjna (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

Fasada

[2016] Fasada (źródło)

Biurowiec

[2016] Biurowiec (źródło)

EuropolGaz

[2016] EuropolGaz (źródło)

Opis przygotowano: 2018-05