Kościół pw. św. Benedykta Patrona Europy


Kościół pw. św. Benedykta Patrona Europy

Świątynia ta, przypominająca bunkier, powstała pod koniec XX wieku. Charakterystyczny jest kształt krzyża na elewacji od frontu oraz ośmiokątne oszklone zwieńczenie zwane tamburem. Za kościołem stoi również dom parafialny.

kościółkościół

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Hajnowska, ulica Lucerny, ulica Łyszkowicka
  • Rok powstania:  1999-2004
  • Obszar MSI:  Sadul
  • Wysokość:   17 m
  • Funkcja:  sakralna
  • Styl:  brutalizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Kościół pw. św. Benedykta Patrona Europy znajduje się przy ul. Lucerny #95. Kubatura całkowita kompleksu wynosi 12000 m3, a powierzchnia całkowita 2400 m2, z czego 800 m2 przypada na kościół, a 1600 m2 na dom parafialny. Na terenie znajdują się 33 miejsca parkingowe. Za projekt architektoniczny odpowiada GRUPA 5 [2]. Projekt świątyni przygotowali architekci: Roman Dziedziejko, Mariusz Jasiński, Mikołaj Kadłubowski, Michał Leszczyński i Krzysztof Mycielski [1]. Kształtem przypomina bunkier na planie kwadratu [5]. Powstał z inspiracji architekturą romańską. Prostopadłościenna, ceglana bryła kościoła o układzie centralnym zwieńczona została ośmiobocznym przeszklonym tamburem [3]. Dla poprawienia ekspozycji fasady całą świątynię lekko obrócono ku skrzyżowaniu. Korpus świątyni stanowi wielki prostopadłościan, ciężki, powodujący mocne osadzenie budowli na ziemi. Formą lżejszą, odpowiadającą za styk świątyni z tłem nieba, jest perforowany foremny ośmiościan tamburu. Prosta geometria i powściągliwy ceglany detal na elewacjach nawiązuje do ascetycznego klasztornego stylu. Jedynym odejściem od stosowania oszczędnych form jest rzeźbiarskie rozwiązanie fasady. Wtopiono w nią kształt krzyża, a jego obrys wydobyto z tła światłocieniem. Obłożony impregnowanym trawertynem fronton jest jasny i dobrze oświetlony [8].

We wnętrzu podział na nawę główną i boczne jest wynikiem przenikania się brył. Główna nawa to centralny ośmioboczny tambur stanowiący autonomiczną przestrzeń. Dominuje tu ciepła barwa czerwonej cegły. Romański nastrój wnętrza wzmocniono poprzez oszczędną grę światłem. W głąb nawy dostaje się ono poprzez dwupowłokową ścianę tamburu. Szczególnie rozświetlono tło krzyża na ołtarzu. W nawach bocznych wybrano zimną kolorystykę, pokrywając ściany ciemnobłękitnym kwarcytem [8].

Z kościołem sąsiaduje dom parafialny, który mieści kancelarię, sale rekolekcyjne i sale spotkań miejscowych wspólnot oraz mieszkania księży [3]. Jego forma jest maksymalnie uproszczona [8]. Na północ od kościoła znajduje się również parking, a przy furtce od ul. Lucerny krzyż.

Parafia liczy ok. 5500 wiernych. Organizatorem parafii, budowniczym kościoła i plebanii był ks. Dariusz Cempura (od 2002 roku), od 2010 roku proboszczem jest ks. Tadeusz Olaczek [1]. W budynku parafii mieści się Stowarzyszenie Bonum Publicum [6].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Teren posesji

[1987] Teren posesji (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Od 5 października 1997 roku mszę świętą sprawowano przy ul. Solidnej 1, w siedzibie rady osiedla. 9 listopada 1997 roku bp Kazimierz Romaniuk odprawił tam mszę w intencji stworzenia nowej parafii. 23 października 1998 roku został poświęcony krzyż i plac pod budowę kościoła [1]. Na krzyżu umieszczono pamiątkową tablicę [2].

W nocy z 2 na 3 lutego 1999 roku nieznani sprawcy ścięli siekierami poświęcony krzyż, a 12 marca 1999 roku odprawiono uroczystą Drogę Krzyżową ulicami Wawra i Sadula jako akt zadośćuczynienia za to zdarzenie [1]. Początek trasy był na placu budowy, przy na nowopostawionym krzyżu [2]. Od tej pory w piątek przed Niedzielą Palmową każdego roku ulicami osiedla przechodzi Droga Krzyżowa [1].

Projekt kościoła powstał w latach 1998-2000 [3]. 15 września 1999 roku ruszyła budowa, a 25 kwietnia 2001 roku w czasie uroczystej mszy świętej we wnętrzu wznoszonych murów, bp Kazimierz Romaniuk wmurował kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Polsce 13 czerwca 1999 roku [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Makieta

[1999] Makieta (źródło)

Plan

[1999] Plan (źródło)

Rzut

[1999] Rzut (źródło)

Rzut

[1999] Rzut (źródło)

Elewacja

[1999] Elewacja (źródło)

Projekt dzwonnicy

[1999] Projekt dzwonnicy (źródło)

Wizualizacja

[1999] Wizualizacja (źródło)

XXI wiek:

Parafię erygował bp Kazimierz Romaniuk 11 lipca 2002 roku z części parafii MB Królowej Polski w Warszawie-Aninie [1]. Od tego dnia [2] Ksiądz Dariusz Cempura zamieszkał na budowie, w wygospodarowanym pomieszczeniu przyszłej plebanii. Garaż zaaranżowano na tymczasową kaplicę [4].

13 listopada 2004 roku w pokrytym już dachem kościele odbyła się uroczystość poświęcenia murów świątyni. Dokonał tego bp. Sławoj Leszek Głodź [4]. Od 19 grudnia 2004 roku msze św. odprawiane są w kościele [2].

W 2006 roku miało miejsce otwarcie klubu młodzieżowego [7], a w latach 2012-2013 trwała budowa parkingu.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Budowa

[2002] Budowa (źródło)

Budowa

[2010] Budowa (źródło)

Wnętrza

[2012] Wnętrza (źródło)

Kamień węgielny

[2012] Kamień węgielny (źródło)

Bryła

[2012] Bryła (źródło)

Świątynia przed zagospodarowaniem terenu

[2012] Świątynia przed zagospodarowaniem terenu (źródło)

Front świątyni

[2015] Front świątyni (źródło)

Świątynia

[2018] Świątynia (źródło)

Wnętrze

[2018] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2018] Wnętrze (źródło)

Wejście

[2018] Wejście (źródło)

Wnętrze

[2018] Wnętrze (źródło)

Opis przygotowano: 2020-09