CH Atrium Targówek - Bródno - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
CH Atrium Targówek


CH Atrium Targówek

Centrum handlowe położone przy granicy Warszawy zostało częściowo sfinansowane w latach 90-tych przez Duńczyków i w momencie otwarcia było największym centrum handlowym w Polsce. Powstało na ziemiach otaczających w średniowieczu dawny gród Bródno. Obecność kina, Castoramy i Carrefoura oraz sąsiedniego kompleksu CH Zielony Targówek powoduje, że jest popularne wśród mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy.

centrum handlowecentrum handlowefastfoodfastfoodkawiarniakawiarniakinokinoplac zabawplac zabawsklep wielkopowierzchniowysklep wielkopowierzchniowysklepskleptoaletytoalety

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Głębocka, ulica Toruńska
  • Rok powstania:  1997-1998
  • Obszar MSI:  Bródno
  • Wysokość:   14 m
  • Funkcja:  handlowa
  • Styl: 
  • Związane osoby: Kuryłowicz Stefan

Opis urbanistyczny:

Centrum Handlowe Atrium Targówek (ul. Głębocka #15) jest jednym z największych centrów handlowych po prawej stronie Wisły. Rocznie jest odwiedzane przez 8 mln klientów. Większość sklepów należy do dużych sieci handlowych. Jest tu około 140 lokali handlowych, 22 punkty usługowe, 20 stoisk gastronomicznych, hipermarket Carrefour oraz Multikino. Stację benzynową prowadzi Shell [1] (dawne Nestle [8]). Obecnie powierzchnia użytkowa tego jednokondygnacyjnego budynku [9] to 50 tys. m2 powierzchni handlowej [1] i parking na 2900 samochodów [7]. Do dyspozycji jest również strzeżony parking dla 60 aut [8]. Obecnym właścicielem i zarządcą obiektu jest Atrium Poland Real Estate Management sp. z o.o. [1].

Multikino Targówek zostało otwarte w listopadzie 2003 roku. Obiekt posiada 12 nowoczesnych sal, które mieszczą 2480 widzów. Na terenie kompleksu kinowego klienci mogą skorzystać z sieci bezprzewodowej Wi-Fi i pójść do kawiarni Cavablanca [17].

Obiekty, pomniki, tablice:

CH Zielony Targówek

Centrum Handlowe Zielony Targówek (ul. Głębocka #13) sąsiaduje od północy z CH Atrium Targówek i często odwiedzający traktują te dwa centra handlowe jako całość. Na terenie CH Zielony Targówek znajduje się m.in. całodobowy fitness club [5], Saturn, Black Red White, Jysk, Komfort, Kakadu, Abra, Biedronka czy Norauto. Centrum oferuje 24.4 tys. m2 powierzchni najmu oraz 740 miejsc parkingowych [13].

Budowa rozpoczęła się w grudniu 2006, a zakończyła się w czerwcu 2007 roku [15]. Robocza nazwa podczas budowy to Retail Park Targówek [11]. Pierwotnym inwestorem była firma TK Development. Projekt został sprzedany firmie Credit Suisse Asset Management Immobilien Kapitalanlagegesellschaft mbH [15]. W latach 2015-2016 przed kompleksem powstał plac zabaw dla dzieci, został zmodernizowany parking, a centrum zyskało nową fasadę [13].

Castorama

To jeden z pierwszych sklepów spółki Castorama Polska, wybudowany w 1999 roku [14].

XVIII wiek i wcześniej:

Najprawdopodobniej w okolicy znajdowały się w zabudowania grodu Bródno, najstarszej osady na terenie dzisiejszej Warszawy [16].

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

Przed II wojną światową były to tereny AGRIL-u (Administracja Gospodarstw Rolnych i Leśnych), które podlegało zarządowi miejskiemu. W 1934 roku znajdowały się tutaj stawy rybne. Przy stawie stał budynek murowany. Była w nim przepompownia wody, która regulowała poziom wody w stawie. Hodowano w nim głównie karpie. Przepompownię obsługiwał pan Grabowski [19]. Dom stacji pomp na ul. Głębockiej został rozebrany po 2000 roku [21].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

AGRiL-u Niemcy założyli artylerię przeciwlotniczą. Było sześć albo siedem armat [20].

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Przed powstaniem CH Targówek były w tu pola uprawne. Na terenie CH Targówek znajdowało się pole kukurydzy [18].

Przemiany 1989-2000:

W 1992 roku wyznaczono na tym terenie archeologiczną strefę ochrony konserwatorskiej. Decyzja burmistrza Gminy Warszawa-Targówek o budowie obiektów handlowych została wydana bez uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków [3], co wykryła później Najwyższa Izba Kontroli [1].

Centrum powstało na terenie, który nabył developer (40 ha za 9.6 mln zł) od spółki TON Agro należącej do Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, gospodarującej tzw. gruntami popegieerowskimi. Projekt architektoniczny CH Atrium Targówek powstał w pracowni APA Kuryłowicz & Associates [1].

Generalnym wykonawcą obiektu była firma Karmar, natomiast inwestorem TK Development [9]. Kapitał wniosło konsorcjum Steen&Strom Holding A/S, Thorkild Kristensen Byggeholding A/S i Fundusz Inwestycyjny dla Europy Środkowej i Wschodniej rządu duńskiego [1]. Budowa rozpoczęła się wiosną 1997 roku i została wykonana przez firmę Z. Marciniak [6]. Instalację wodno-kanalizacyjną, ogrzewania, gazową, wentylacji, klimatyzacji i chłodniczą wykonała firma POL-CON Consulting [9]. Budowa trwała niemal 15 miesięcy. W jej trakcie centrum nosiło nazwę Centrum Handlowe Steen&Strom. Podczas budowy został wykonany przez inwestora dwukilometrowy odciek kolektora ściekowego. Po oddaniu CH Targówek do użytku w 1998 roku największym sklepem był Carrefour, który zajął 20.5 tys. m2 (57% powierzchni). Resztę zajmowało 60 mniejszych sklepów [1]. W momencie otwarcia centrum było największym tego typu obiektem w Polsce [6]. Zajmowało powierzchnię 36 tys. m2, a drugie tyle zajął parking dla 1250 samochodów. Budowa kosztowała ponad 30 mln dolarów [1].

W październiku 1998 roku uruchomiono płatną autobusową linię hipermarketową 140 [2]. W 1998 roku wydano decyzję o budowie w sąsiedztwie hali handlowej Castorama, a w 1999 roku decyzję o rozbudowie centrum [3].

XXI wiek:

W 2001 roku CH Targówek zostało rozbudowane, zwiększając [1] powierzchnię handlową do 50 tys. m2 [8] i liczbę sklepów do ok. 140. Powstał wtedy również multiplex sieci Multikino [1].

W 2012 roku został ustalony dla tego obszaru plan miejscowy. Uniemożliwił on rozbudowę centrum względem okolicznej powierzchni biologicznie czynnej oraz ustalił wysokość budynków na maksymalnie 12 metrów (z wyjątkiem budynku głównego, który już jest wyższy) [12].

W 2016 roku zaplanowano rozbudowę parkingu. W miejscu naziemnych parkingów na wschód od CH Atrium Targówek mają powstać garaże wielopoziomowe [10]. Ma też zwiększyć się powierzchnia najmu o ok. 9 tys. m2 [6].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Plan południowej części kompleksu

[2006] Plan południowej części kompleksu (źródło)

Zielony Targówek - wizualizacja

[2006] Zielony Targówek - wizualizacja (źródło)

Zielony Targówek - wizualizacja

[2006] Zielony Targówek - wizualizacja (źródło)

Kompleks po przebudowie

[2006] Kompleks po przebudowie (źródło)

CH Targówek - Silverscreen

[2007] CH Targówek - Silverscreen (źródło)

Parking

[2008] Parking (źródło)

MPZP Głębocka

[2012] MPZP Głębocka (źródło)

Centrum Handlowe

[2012] Centrum Handlowe (źródło)

CH Targówek - Wnętrze

[2013] CH Targówek - Wnętrze (źródło)

CH Targówek - Wnętrze

[2013] CH Targówek - Wnętrze (źródło)

Zielony Targówek

[2015] Zielony Targówek (źródło)

Plan CH Zielony Targówek

[2016] Plan CH Zielony Targówek (źródło)

Plac zabaw

[2016] Plac zabaw (źródło)

Zielony Targówek - sklepy

[2016] Zielony Targówek - sklepy (źródło)

Zielony Targówek - sklepy

[2016] Zielony Targówek - sklepy (źródło)

Zielony Targówek - sklepy

[2016] Zielony Targówek - sklepy (źródło)

Atrium Targówek - plan

[2016] Atrium Targówek - plan (źródło)

Jatomi Fitness

[2016] Jatomi Fitness (źródło)

Multikino - kawiarnia

[2016] Multikino - kawiarnia (źródło)

Multikino - pokój dla dzieci

[2016] Multikino - pokój dla dzieci (źródło)

Alejki w CH Atrium Targówek

[2016] Alejki w CH Atrium Targówek (źródło)

Wjazd na parking

[2016] Wjazd na parking (źródło)

Projekt budowy parkingu piętrowego

[2016] Projekt budowy parkingu piętrowego (źródło)

Atrium Targówek - alejki

[2016] Atrium Targówek - alejki (źródło)

Atrium Targówek - alejki

[2016] Atrium Targówek - alejki (źródło)

Opis przygotowano: 2017-06