Park obejmuje zbocze skarpy warszawskiej oraz teren poniżej Pałacu Kazimierzowskiego i Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego ograniczony ulicami Oboźną, Browarną i Karową. Powierzchnia parku wynosi 4,29 ha [22]. Wzdłuż górnej krawędzi przy ogrodzeniu Uniwersytetu i dalej na tyłach kościoła ss. Wizytek biegnie alejka, z której roztacza się widok na właściwy park leżący poniżej. W sąsiedztwie ulicy Karowej ścieżka otacza dolinkę wcinającą się głębiej w skarpę. Sama stroma skarpa porośnięta jest drzewostanem liściastym. Wzdłuż ulicy Browarnej dominują alejki biegnące równolegle - jedna u podnóża skarpy, druga od strony ul. Browarnej z ukośnie położonymi łącznikami. Układ drzew jest swobodny. Pozostawione są duże powierzchnie trawników. Od narożnika przy zdroju od strony ul. Oboźnej biegnie ukośnie do skrzyżowania ulic Browarnej i Lipowej szeroka alejka. Ponieważ łączy Kampus UW z Biblioteką Uniwersytecką, panuje na niej intensywny ruch.
Skarpa ma w parku duże nachylenie, sięgające 31 stopni. Jest zbudowana głównie z glin zwałowych. Wcina się w nią wąwóz długości 60 m, podchodząc aż pod budynki klasztoru sióstr Wizytek. Niegdyś istniały w nim liczne wysięki, które powodowały osuwiska, tworzące obecnie dolną część skarpy. Wody źródeł prawdopodobnie związane są z piaskami leżącymi nad gliną i należącymi do poziomu zlodowacenia Warty. Poniżej Pałacu Kazimierzowskiego istnieją dwa źródła, z których woda była za czasów Władysława IV poprowadzona na skarpę do wieży wodnej, pałacu, wozowni królewskich i fontanny [25].
U podnóża skarpy w północnej części znajdują się dwa betonowe baseniki zbierające wodę wysączającą się ze skarpy. W ich sąsiedztwie grunt jest grząski. U podnóża można zaobserwować też stożki napływowe, wynikające z procesów stokowych.
W drzewostanie dominują lipy i klony. [9] Istnieją też dęby oraz stosunkowo młody, ale wyróżniający się miłorząb japoński (ginkgo biloba). Wzdłuż głównych alejek i w okolicach stawu znajdują się obsadzenia z okazałych, przycinanych cisów.