Park zajmuje 2.7 ha [1]. Główne wejście znajduje się od strony ul. Puławskiej, pozostałe od ul. Krasickiego, ul. Odyńca i ul. Ursynowskiej. Centralną oś kompozycji tworzy aleja główna z układem prostokątnych wnętrz parkowych położonych po obu jej stronach. Wyróżniającym się elementem kompozycji jest szeroka, owalna aleja kasztanowcowa we wschodniej części parku. Przecięcie alei głównej z aleją poprzeczną zaakcentowane jest fontanną. Symetrycznie, po obu stronach alei głównej usytuowane są: pomnik Powstańców Mokotowa – żołnierzy AK pułku „Baszta” i plac zabaw dla dzieci [3] z piankową nawierzchnią [5]. Park jest ogrodzony, posiada ochronę i darmową publiczną toaletę. Park utrzymany jest w stylu modernistycznym. Obecny układ kompozycyjny parku w obrębie współczesnych granic nie uległ większym zmianom w stosunku do formy przedwojennej [3]. Rosną tu kaliny sztywnolistne, różaneczniki, mahonie, ogniki szkarłatne, zimozielone kobierce z runianki japońskiej, barwinka pospolitego, trzmielin oraz bluszczu pospolitego [20]. W parku obowiązuje zakaz jazdy rowerem [10] oraz wchodzenia na tereny zielone.
Przez wiele lat przy wejściu od ul. Puławskiej znajdowało się tzw. Mysiadło, gdzie można było kupić świeże warzywa, owoce i kwiaty. W południowej części parku znajduje się ogródek restauracyjny, a na rogu ul. Ursynowskiej i ul. Puławskiej kwiaciarnia [16].
W momencie założenia park otrzymał za patrona gen. Gustawa Orlicz-Dreszera i nazywany był potocznie Parkiem Dreszera [1]. Uchwałą z marca 1951 roku (zapewne z powodów politycznych) zmieniono nazwę na Park Mokotowski. Nazwa się nie przyjęła, wzmianki o Parku Dreszera pojawiały się w tekstach Tyrmanda, Kisiela, czy Wiecha [4], przedwojennej nazwy używano też powszechnie [1]. 31 stycznia 2012 roku przywrócono nazwę Parku Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera [4].