Most Marii Skłodowskiej-Curie, początkowo nazwany Mostem Północnym, jest obecnie najdalej na północ zlokalizowanym mostem w Warszawie. Jest też dziesiątym mostem przez Wisłę w Warszawie, w tym ósmym drogowym. Prowadzą przez niego trzy ciągi komunikacyjne: jezdnie w kierunku 1) wschodnim i 2) zachodnim oraz 3) dwutorową trasę tramwajową z jednostronną ścieżką pieszo-rowerową [8]. Pod mostem znajduje się niewielka plaża.
Most składa się z 10 przęseł o rozpiętości od 45 m do 160 m. Dwa z nich znajdą się w nurcie rzeki, pozostałe na terenach zalewowych [2]. Łączna długość w osiach przyczółków wynosi 795 m. Uwzględniając ciągłość konstrukcji niosącej jest to najdłuższa przeprawa mostowa przez Wisłę w Warszawie. Łączny przekrój ciągów komunikacyjnych daje szerokość 46 m. Konstrukcję nośną stanowią skrzynki stalowe o zmiennej wysokości od 3,3 m (w części zalewowej) do 8,6 m (nad podporami nurtowymi P40 i P50) oraz współpracujące z nimi żelbetowe płyty pomostu grubości od 30 cm do 50 cm. Całkowita masa konstrukcji stalowej wynosi 11 770 t. Na każdej ławie podpór pośrednich usytuowano trzy filary, po jednym pod każdą nitką mostu, o wysokości od 7,7 m do 20,7 m [8].
Trasa Mostu Północnego stanowi fragment tzw. Obwodnicy Miejskiej i łącząc Białołękę i Bielany ma na celu odciążenie pobliskiego Mostu Grota-Roweckiego. Przebiega ponad terenami zielonymi (pola, działki), nad systemem wałów przeciwpowodziowych, a po drugiej stronie nad lasami łęgowymi [1][3][4]. Jej długość wynosi 3,23 km [3].
Węzeł mostu po stronie zachodniej, w miejscu gdzie trasa łączy się z Wisłostradą, jest najbardziej skomplikowanym układem komunikacyjnym w Warszawie [1].
Nazwa „Północny” była nazwą roboczą, nadaną z racji położenia. Wiele osób chciało pozostawienia tej nazwy, używa się jej do dziś z dużo większym powodzeniem niż nazwy oficjalnej. Początkowo patronem Mostu Północnego miał zostać św. Jan Paweł II, jednak 2011 rok, w którym nadano nazwę był rokiem polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, zatem most (mimo licznych protestów, w tym Zespołu Nazewnictwa Miejskiego) otrzymał jej imię [1][5].