Osiedle Ostoja Wilanów tworzą 32 pięciokondygnacyjne budynki, pomiędzy którymi znajdują się rozległe tereny zielone, place zabaw i jezioro ze strumieniem oraz prywatny park o powierzchni 2 ha [2]. Cały kompleks ma 17 ha [20]. Łącznie zaplanowano tu 1929 mieszkań (28-205 m2), jest też parking podziemny [19] i liczne komórki lokatorskie, zarówno na poszczególnych piętrach jak i w garażu podziemnym [20]. Powierzchnia zabudowy to 20 tys. m2 [17], a powierzchnia użytkowa 83.5 tys. m2 [18]. Zabudowa od strony jeziora jest kameralna, natomiast bloki wzdłuż ulic stanowią całą pierzeję. Osiedle jest monitorowane i strzeżone.
Budynki powstały w siedmiu etapach. Jako pierwsze zbudowano obiekty wzdłuż wschodniej granicy osiedla. W etapie I powstał blok przy ul. Hlonda #2 (180 mieszkań i 7 lokali usługowych), w etapie II blok przy ul. Hlonda #2A (127 mieszkań), kontynuacja budynku nr 2 (28 mieszkań i 4 lokale usługowe) oraz trzy budynki wzdłuż jeziora (#4, #4A i #4B, 66 mieszkań). W etapie III powstał budynek przy ul. Hlonda #2B (167 mieszkań) oraz trzy kolejne budynki przy jeziorze (#4C, #4D, #4E, 64 mieszkania). Etap IV to ostatni budynek od wschodu (ul. Hlonda 2C, 133 mieszkania) oraz pięć budynków na północ od jeziora (#4F, #4G, #4H, #4J, #4K). W etapie V powstały budynki położone na zachodzie (od strony ul. Flatta) mające adres ul. Hlonda #10, #10A i #10B (178 mieszkań i 13 lokali usługowych). Budynki etapu VI położone są nieco dalej na północ (#10C, #10D, #10E-F). Jako następne powstały budynki wewnątrz osiedla, każdy na planie litery C, przy jeziorze (#8, #8A, #8B, #8C, w których znalazły się 262 mieszkania i 1 lokal usługowy). Etap VII to budynki w północno-zachodnim narożniku, jeden długi wzdłuż ulicy i cztery niewielkie w głębi osiedla (#10G, #10H, #10J, #10K, #10L). Jako ostatni w etapie VIII powstał pojedynczy budynek na południu (43 mieszkania i 3 lokale usługowe) [1].
Inspiracją projektu urbanistycznego była idea miasta ogrodu. Zagospodarowano teren w ten sposób, aby maksymalnie wykorzystać naturalne walory krajobrazowe działki. W miejscu starodrzewu w północno-wschodniej części powstał park leśny ze ścieżką edukacyjną [9], którą tworzą szlaki: jałowcowy, kalinowy, tawułowy i różanecznikowo-azaliowy. Pomiędzy nimi wśród drzew znajdują się trzy place zabaw, urządzenia do ćwiczeń oraz boisko sportowe (oświetlone nocą [3]). Na styku lasu i parku utworzony został zielony plac, stanowiący łącznik z przestrzenią miejską. Zieleń parkowa, zieleń przydomowa i zieleń w szpalerach przyulicznych tworzą ciągły układ przestrzenny, co dodatkowo podkreśla brak ogrodzeń (chociaż wejście do samego parku jest na karty chipowe [15]) [9].
W sercu osiedla znajduje się strefa rekreacyjna, rozciągająca się wokół jeziorka o długości 300 metrów, która stanowi oś kompozycyjną [9]. Jest ono poprzecinane czterema mostkami, wokół którego prowadzą alejki spacerowe. Na terenie osiedla jest kilka placów zabaw dla dzieci w różnych grupach wiekowych [12].