Osiedle Ostoja Wilanów


Osiedle Ostoja Wilanów

To dość spore osiedle z początku XXI wieku o jednolitym projekcie urbanistycznym, przez którego środek poprowadzono długie i wąskie jezioro otoczone zielenią, a w północno-wschodniej części (na terenie dawnego zagajnika) zaplanowano prywatny park z boiskiem i placami zabaw. Osiedle to pierwszy w Polsce projekt spółki FPP. Łącznie powstały 32 budynki. Te położone wzdłuż ulic są długie i bardziej masywne, natomiast wewnątrz osiedla znajdują się bardziej kameralne obiekty. Od południa i wschodu osiedle graniczy z placem miejskim, na którym znajduje się multimedialna fontanna, po której można chodzić. Jest tu też ławeczka zachęcająca do rozmów. Zanim osiedle powstało, znajdowały się w tym miejscu ogródki działkowe.

aptekaaptekaboiskoboiskodostępne całodobowodostępne całodobowofontannafontannakawiarniakawiarniaparkparkplac publicznyplac publicznyplac zabawplac zabawprzedszkoleprzedszkolesklepsklepstawstawzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   Aleja Rzeczypospolitej, ulica Prymasa Augusta Hlonda
  • Rok powstania:  2005-2017
  • Obszar MSI:  Błonia Wilanowskie
  • Wysokość:   14 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby: Kuryłowicz Stefan

Opis urbanistyczny:

Osiedle Ostoja Wilanów tworzą 32 pięciokondygnacyjne budynki, pomiędzy którymi znajdują się rozległe tereny zielone, place zabaw i jezioro ze strumieniem oraz prywatny park o powierzchni 2 ha [2]. Cały kompleks ma 17 ha [20]. Łącznie zaplanowano tu 1929 mieszkań (28-205 m2), jest też parking podziemny [19] i liczne komórki lokatorskie, zarówno na poszczególnych piętrach jak i w garażu podziemnym [20]. Powierzchnia zabudowy to 20 tys. m2 [17], a powierzchnia użytkowa 83.5 tys. m2 [18]. Zabudowa od strony jeziora jest kameralna, natomiast bloki wzdłuż ulic stanowią całą pierzeję. Osiedle jest monitorowane i strzeżone.

Budynki powstały w siedmiu etapach. Jako pierwsze zbudowano obiekty wzdłuż wschodniej granicy osiedla. W etapie I powstał blok przy ul. Hlonda #2 (180 mieszkań i 7 lokali usługowych), w etapie II blok przy ul. Hlonda #2A (127 mieszkań), kontynuacja budynku nr 2 (28 mieszkań i 4 lokale usługowe) oraz trzy budynki wzdłuż jeziora (#4, #4A i #4B, 66 mieszkań). W etapie III powstał budynek przy ul. Hlonda #2B (167 mieszkań) oraz trzy kolejne budynki przy jeziorze (#4C, #4D, #4E, 64 mieszkania). Etap IV to ostatni budynek od wschodu (ul. Hlonda 2C, 133 mieszkania) oraz pięć budynków na północ od jeziora (#4F, #4G, #4H, #4J, #4K). W etapie V powstały budynki położone na zachodzie (od strony ul. Flatta) mające adres ul. Hlonda #10, #10A i #10B (178 mieszkań i 13 lokali usługowych). Budynki etapu VI położone są nieco dalej na północ (#10C, #10D, #10E-F). Jako następne powstały budynki wewnątrz osiedla, każdy na planie litery C, przy jeziorze (#8, #8A, #8B, #8C, w których znalazły się 262 mieszkania i 1 lokal usługowy). Etap VII to budynki w północno-zachodnim narożniku, jeden długi wzdłuż ulicy i cztery niewielkie w głębi osiedla (#10G, #10H, #10J, #10K, #10L). Jako ostatni w etapie VIII powstał pojedynczy budynek na południu (43 mieszkania i 3 lokale usługowe) [1].

Inspiracją projektu urbanistycznego była idea miasta ogrodu. Zagospodarowano teren w ten sposób, aby maksymalnie wykorzystać naturalne walory krajobrazowe działki. W miejscu starodrzewu w północno-wschodniej części powstał park leśny ze ścieżką edukacyjną [9], którą tworzą szlaki: jałowcowy, kalinowy, tawułowy i różanecznikowo-azaliowy. Pomiędzy nimi wśród drzew znajdują się trzy place zabaw, urządzenia do ćwiczeń oraz boisko sportowe (oświetlone nocą [3]). Na styku lasu i parku utworzony został zielony plac, stanowiący łącznik z przestrzenią miejską. Zieleń parkowa, zieleń przydomowa i zieleń w szpalerach przyulicznych tworzą ciągły układ przestrzenny, co dodatkowo podkreśla brak ogrodzeń (chociaż wejście do samego parku jest na karty chipowe [15]) [9].

W sercu osiedla znajduje się strefa rekreacyjna, rozciągająca się wokół jeziorka o długości 300 metrów, która stanowi oś kompozycyjną [9]. Jest ono poprzecinane czterema mostkami, wokół którego prowadzą alejki spacerowe. Na terenie osiedla jest kilka placów zabaw dla dzieci w różnych grupach wiekowych [12].

Obiekty, pomniki, tablice:

Na osiedlu znajdują się liczne lokale usługowe [3], w których działają m.in. przedszkola (Zebra, Mini Harvard, Creative Kids Preschool), przychodnia weterynaryjna Salvet, Galeria Sztuki Współczesnej TLEN czy centrum ginekologiczno-położnicze Unicare.

Przedszkole Mini Harvard zostało założone przez absolwentów Harvardu i oferuje standard oparty o wzorce edukacyjne z USA. Na powierzchni 1375 m2 od września 2012 roku rozpoczęły się zajęcia edukacyjne. Jest tu 5 przestronnych sal (50-60 m2) urządzonych na kolorowo i przystosowanych do potrzeb dzieci (podłoga tarkett, specjalne toaletki, wysokie kontakty, klamki, bez kantów, itd.), sala gimnastyczna do ćwiczeń, biblioteka z książkami po polsku i angielsku oraz duży plac zabaw [4].

Wizytówką osiedla jest też plac przy skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej i ul. Hlonda. Jest tu charakterystyczny napis Ostoja Wilanów, obsadzony bukszpanem [3]. W 2016 roku na przedłużeniu osi wejściowej do Świątyni Opatrzności Bożej powstała fontanna multimedialna typu pluskowisko. Plac został wyłożony granitową kostką i ma ok 2.5 tys. m2. Przebudowę wykonała firma Zielbud za ok. 1.9 mln zł [8]. Fontannę tworzą dwie dysze centralne oraz dwa boczne pasy. Fontanna jest podświetlana. Ponadto zostały ustawione elementy małej architektury (ławki, donice, kosze na śmieci), zbudowano chodniki i oświetlenie.

W maju 2020 roku na placu stanęła sąsiedzka ławka rozmów. To realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego, który w 2018 roku został poparty przez 600 mieszkańców. Miejsce ma służyć zacieśnianiu więzi. Ławka jest niebieska, a w drewnie wyżłobiony został dwujęzyczny napis: „Siadając na tej ławce jestem otwarty na rozmowę z nieznajomym” [7]. Pomysł ławki inspirowany jest realizacją w Edynburgu, gdzie przed polską kafejką „The Yellow Bench Cafe” stanęła żółta ławka z podobnym napisem [5].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Po II wojnie światowej teren nie był zagospodarowany. W większości były to łąki lub nieużytki, a w północno-wschodniej części (tam, gdzie obecnie jest park) znajdował się niewielki zagajnik.

Czasy PRL-u:

Co najmniej w latach 80-tych XX wieku teren zajęły ogródki działkowe.

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Budowę osiedla rozpoczęto w 2005 roku. Kompleks powstawał etapami [14]. Budowę etapu I zakończono w połowie 2007 roku, etapu II na koniec 2008 roku, etapów III i IV na początku 2009 roku, etapu V na początku 2010 roku. Pierwsza część etapu VI, budynki C3, powstały na koniec 2011 roku. Kolejny był etap VII, który powstał w I kwartale 2014 roku. Budynki etapu VI B4 to IV kwartał 2015 roku, a C2 to IV kwartał 2016 roku. Ostatnią część, etap VIII wybudowano na koniec 2017 roku [1].

Deweloperem była Fadesa Polnord Polska (FPP) [3], a za projekt architektoniczny odpowiadała pracownia Kuryłowicz & Associates [17] w składzie Stefan Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Arkadiusz Chamielec, Artur Płaza, Piotr Krynicki, Grzegorz Szymański, Michał Niemyski [18]. Osiedle zdobyło drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015 w kategorii: zabudowa zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju [9]. Była to pierwsza w Polsce inwestycja spółki Fadesa Prokom Polska [10]. Ceny mieszkań wynosiły 7-10 tys. zł [20]. Nabywcy wyrażali się bardzo kompetentnie o deweloperze [15], mimo że z powodu problemów na rynku w 2008 roku hiszpańska Martinsa-Fadesa posiadająca 51% udziałów (resztę miał Polnord) zbankrutowała. Inwestycję dokończono bez problemów [11].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Staw pośród osiedla

[2018] Staw pośród osiedla (źródło)

Opis przygotowano: 2021-11