Warszawskie Zakłady Mechaniczne (ul. Czerniakowska #89/93) to kompleks pięciu dużych budynków o żelbetowych szkieletach i elewacjach z szarej cementowej cegły [3] oraz dziewięciu mniejszych obiektów. Wszystkie 14 budynków ma powierzchnię 7.3 tys. m2 [8]. Został zaprojektowany przez Witolda Stępnia i Stefana Zielińskiego [3]. Prostopadłościenne bryły, elewacje z szarej cementowej cegły i charakterystyczny rytm okien są przykładem powojennego modernizmu [6] z okresu socrealizmu [13]. Główne elementy zespołu posiadają jednorodny układ architektoniczny oraz czytelną surową stylistykę charakterystyczną dla obiektów przemysłowych gospodarki socjalistycznej, gdzie charakterystyczny był wielopiętrowy układ wąskich długich hal produkcyjnych, zastosowanie dużych okien, zaakcentowanie klatek schodowych wielopodziałowymi oknami, wykończenie elewacji jednorodnym materiałem o walorach fakturowych czy zastosowanie żelbetowej szkieletowej konstrukcji [5].
Kompleks rozplanowany jest na prostokątnej działce. Główny wjazd wraz z bramą i parterową portiernią znajduje się w południowo-wschodniej części. Główny budynek powstał na grzebieniowym planie z dłuższą elewacją wzdłuż ul. Kaszubskiej, czterema skrzydłami poprzecznymi i trzema otwartymi dziedzińcami. Urozmaicony układ całej bryły wzbogacony został o zewnętrzną parterową halę produkcyjną, przejazdy bramne i wewnętrzne dziedzińce. Całość poprzedzona jest od strony wschodniej obszernym terenem zielonym z utwardzonym podjazdem [5].
Od ul. Czerskiej 14, na terenie zakładów, funkcjonują, w 2015 roku śródziemnomorska restauracja Trzy Kolory [17] oraz od 2017 roku dwujęzyczne polsko-angielski przedszkole MyVinci [16].