Gmach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (ul. Sanguszki #1) powstał w stylu modernizmu (funkcjonalizmu [2]). Jest to wyjątkowo masywna, surowa budowla [17], jedna z największych nowoczesnej Warszawy. Na działce o kształcie czworoboku o powierzchni 20000 m2 nachylenie terenu spada o dziesięć metrów od poziomu narożnika przy ul. Zakroczymskiej i ul. Sanguszki do narożnika przy ul. Zakątnej i ul. Rybaków [9].
W centralnej części gmachu wokół podwórza znajdowała początkowo się dyrekcja i działy gospodarczo-manipulacyjne. Stąd na obie strony rozchodziły się skrzydła sal drukarskich oddziału papierów wartościowych (z jednej strony) i sal oddziału druku banknotów (z drugiej strony). Do gmachu ze względów bezpieczeństwa prowadziło tylko wejście przez bramę z furtką na głównej osi. Konstrukcja jest żelbetowa z wypełnieniami cegłą dziurawką, z wyjątkiem fasady północnej, która składa się ze słupów, rozdwojonych od wewnątrz i otworów okiennych w ramach żelaznych. Dwie szpary dylatacyjne przecinają gmach w dwóch miejscach. Sale drukarskie miały rozpiętość 819 metrów, a stropy wszystkich trzech kondygnacji nad parterem obliczone są na ciężar użytkowy 2000 kg. Fasada gmachu była wyprawiona terrazytem. Wszystkie okna były żelazne. Posadzki były robione z klepki dębowej na lepniku. Stopnie klatki schodowej dyrekcyjnej zostały obłożone marmurami. Brama i furtki mosiężne zostały zawieszone na słupach konstrukcyjnych, a podwórze wyłożone stalobetonem [9].
Inżynierem konstrukcyjnym był Wacław Pawłowski, a architektem Antoni Dygat. Budowę przeprowadziła firma „Bracia Horn i Rupiewicz". Instalację centralne ogrzewanie i wentylację wykonała firma „Drzewiecki i Jeziorański", instalację wodociągowo-kanalizacyjną firma „Instalator", instalacje elektryczne firma „Polskie Towarzystwo Elektryczne", oszklenie firma. „Jan Szulc", dachy bitumiczne firma. „Orłorog". Aparaturę telefoniczną dostarczyła firma „Siemens i S-ka", windy firma „Flohr", drzwi i instalacje skarbcowe firma „Gotschalk". Prace malarskie wykonała pracowania Jana Bergera [9].
Jak wykazały badania geotechniczne w podłożu pod przypowierzchniowymi nasypami zalegającymi do głębokości około 2.0 metrów zalegały twardoplastyczne gliny piaszczyste. Gliny zalegały na głębokości rozpoznania, która wynosiła 12 metrów [4].