Fort Mokotów (M)


Fort Mokotów (M)

Jeden z fortów Twierdzy Warszawa, częściowo zachowany (m.in. koszary). Przez podziemia prowadzi ukryty tunel. Obecnie znajdują się tu lokale gastronomiczne, biura i pracownie projektowe, a jeszcze niedawno było to zagłębie klubowe (Klinika, Balsam, ClubRock czy Pruderia). W okresie PRL-u mieściły się tu Zakłady Radiowo-Telewizyjne ZARAT. Z kolei w okresie międzywojennym, po likwidacji fortu, znajdowały się tu maszty nadawcze stacji Warszawa II Polskiego Radia. Stąd we wrześniu 1939 roku transmitowano słynne odezwy do mieszkańców prezydenta Warszawy (mimo, że radiostacja była pod ostrzałem).

biurowiecbiurowiecfortfortgaleria sztukigaleria sztukikawiarniakawiarniamagazynmagazynrejestr zabytkówrejestr zabytkówtablica pamięcitablica pamięciwzniesieniewzniesienie

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Balonowa, ulica Olimpijska, ulica Płatowcowa, ulica Racławicka
  • Rok powstania:  1883-1883
  • Obszar MSI:  Wyględów
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  biurowa
  • Styl: 
  • Związane osoby: Starzyński Stefan

Opis urbanistyczny:

Fort Mokotów (Fort M, ul. Racławicka #99) był jednym z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. Było to typowe umocnienie na planie regularnego pięcioboku z suchą fosą, której broniły ceglane kaponiery [1], budynki koszarowe oraz schrony [25]. Sąsiednie forty Tscha-M Rakowiec oraz M-Tsche Odyńca zostały z nim połączone wałem oraz poprowadzoną po północnej stronie drogą fortową [12]. Do dzisiaj zachowały się koszary w podwalni i dwa magazyny prochowe [13]. Są też pozostałości po fundamentach mocowania wieży radiostacji im. Stefana Starzyńskiego [18]. Przedwojenny jest zapewne również bruk [19], natomiast pozostałe zabudowania są powojenne.

W kępie krzaków na terenie fortu znajduje się właz. To tak zwana ukryta droga, która służyła wojskom piechoty do organizowania szybkich wypadów. Przechodzi się tunelem, w którego ścianach wywiercono komory minierskie w kształcie kwadratu, które miały służyć wysadzeniu fortu. Z tunelu widoczne są ogrody sąsiadujących willi. Można z niego wyjść też po chwiejnych schodach [20].

Podłoże zbudowane jest z twardoplastycznych glin, lokalnie wymieszanych z gruzem ceglanym. Nie stwierdzono obecności wody gruntowej powyżej 8 metrów głębokości [44].

Opis przygotowano: 2021-05
To Top