Katedra Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha (ul. Szwoleżerów #2) jest siedzibą warszawskiej parafii pod tym samym wezwaniem [1]. Liczy ona ok. 350 wiernych z terenu całej stolicy i przyległych powiatów [4]. Jest to jedna z dwóch parafii polskokatolickich w Warszawie, druga znajduje się przy ul. Wilczej 31 [4].
Świątynię otacza niewielki obszar zieleni z okazami robinii i platanu, zaplanowany jeszcze przez budowniczych świątyni [1]. Od północy, z terenem świątyni graniczy niewielki parking.
Katedra powstała jako cerkiew. Wzniesiona jest na planie krzyża greckiego i zorientowana według zasad Prawosławia. W miejscu przecięcia się ramion krzyża wznosi się ośmioboczny bęben zwieńczony niewielką latarnią. Jest to budowla o zwartej bryle, z czterema przybudówkami w narożach między ramionami, kryta dwuspadowym dachem. Wejście prowadzi przez zachodni fronton, na jego górze jest chór. Nad jednym z bocznych wejść widoczny jest mandylion w formie mozaiki, pozostałość po świątyni prawosławnej [1].
Świątynia wykonana jest z cegły i może pomieścić ok. 350 osób [1]. Źródła nie są zgodne w ocenie stylu: według niektórych to nawiązanie do świątyń greckich z pierwszych wieków chrześcijaństwa [14][1], styl neoromański [1], romańsko-bizantyjski z pięknym ugrupowaniem brył [16][1], według innych styl staroruski [15], przypominający dawne drewniane cerkwie nowogrodzkie [1].
We wnętrzu kościoła zabytkowe są: figura Jezusa Zmartwychwstałego, krucyfiks oraz ambona, rozmieszczone w nawach bocznych. Z pierwotnego wystroju wnętrza świątyni ocalała ornamentyka wzdłuż łuków i okien, zachowana w bardzo dobrym stanie [9]. Jest też stara stolarka i oryginalne, matowe oszklenia w kolorze seledynowym. Uwagę zwraca także nieco późniejszy obraz Chrystusa na tle płonącej Warszawy. Znacznie później wykonano witraże, odnowiono i częściowo odtworzono freski z motywami roślinnymi i zabytkowe malowidła [5]. W nawie bocznej umieszczone są tablice epitafijne poświęcone pamięci poległych Szwoleżerów i ich dowódców, epitafia czczące pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego oraz ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku [12].
Katedra wpisana jest do rejestru zabytków pod numerem 1000 [6].
Nawiązaniem do okresu międzywojennego są coroczne nabożeństwa w intencji poległych Szwoleżerów, odprawiane w pierwszą niedzielę po 10 grudnia [1].
Ołtarze
We wschodniej części znajduje się ołtarz główny, otoczony półokrągłą absydą z pięcioma oknami [1]. Marmurowy ołtarz to pozostałość po prawosławnej cerkwi [5]. Znajduje się w nim obraz przedstawiający Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Figury umieszczone na nastawie ołtarzowej symbolizują Stary i Nowy Testament [1]. Jednym z dwóch bocznych ołtarzy jest Ołtarz Narodowy [1].
Organy
Organy znajdujące się w kościele zbudowane zostały w 1930 roku przez firmę Sauer. W stole gry zachowała się sygnatura budowniczego: "W. Sauer Inh. Dr Oscar Walcker. Frankfurt a/Oder; Opus 1426, Erbaut 1930". Instrument działa w oparciu o pneumatyczną trakturę gry i rejestrów oraz wiatrownice stożkowe obsługiwane przez dmuchawę elektryczną. Włączniki pomocnicze to MF, Tutti i Kasownik. Organy mają 10 głosów, w tym manuał 1: Lieblich Gedeckt 8, Prinzipal 8, Octave 4, Mixtur 3-4 f; manuał 2: Salicional 8, Quintaton 8, Flöte 4, Rohrflöte oraz pedał: Subbas 16, Violoncello 8 [7].