Trzypiętrowa kamienica [2] przy ul. Szwedzkiej #33 to dzieło Romana Felińskiego. W celu uniknięcia podwórza architekt zastosował niezwykły rzut budynku [1] z ogrodzonym ogródkiem narożnym od strony ulicy [4], jednocześnie nadając bryle miękkie, funkcjonalistyczne formy. Typowe dla architektury modernistycznej są poziome, trójkwaterowe okna [1].
Kamienica pozostaje we władaniu ZGN [1], posiada kilkanaście lokali mieszkalnych i jeden lokal użytkowy, jest też ujęta w gminnej ewidencji zabytków [2]. Fasadę oprócz zielonego tynku na wysokości przyziemia, ozdobił gzyms. Wejście na klatkę schodową usytuowane jest pośrodku kamienicy. Po niewielkich schodkach, prowadzi wejście. Klatkę schodową zaopatrzoną obecnie w lastrikowe schody o metalowej, geometrycznej balustradzie z drewnianą poręczą poprzedził niewielki wiatrołap. Ciekawym rozwiązaniem są niewielkie, umieszczone nad wejściem ćwierkoliste balkony, dostępne z korytarzy klatki schodowej. Schody doświetlają wielkie, trójdzielne, modernistyczne okna [1].
Do kamienicy od zachodu przylega budynek pod adresem ul. Kowieńska #29, który zaczął powstawać na posesji tuż przed w 1938 roku [5] lub po II wojnie światowej [1]. Mimo tego jest on wpisany do rejestru zabytków jako Kamienica Józefa Fogta z 1923 roku [6]. Znajduje się w nim 15 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 499 m2 i kubaturze 2024 m3 [5].
Na elewacji budynku widoczne są liczne ślady po broni małokalibrowej użytej podczas wyzwalania Pragi przez wojska polskie we wrześniu 1944 roku [3].