Cmentarz Powązki Wojskowe (Cmentarz Wojskowy, d. Cmentarz Komunalny Powązki) znajduje się przy ul. Powązkowskiej [1] #43/45 [10]. Cmentarz jest zarządzany przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Pochówki odbywają się w grobach tradycyjnych murowanych rodzinnych wielomiejscowych (w trumnach), w grobach urnowych murowanych rodzinnych oraz w kolumbariach (niszach w ścianach urnowych). Dysponentem miejsc na groby urnowe oraz nisz urnowych w kolumbariach jest Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Dysponentem miejsc na groby tradycyjne jest Prezydent m. st. Warszawy. Jedynie groby urnowe murowane rodzinne mogą być urządzane dla siebie przez osobę żyjącą [3]. Na cmentarzu jest ok. 180 kwater. Miesięcznie odbywa się tu ok. 70 pochówków [40]. Kierownikiem cmentarza w 2019 roku był Zbigniew Miszkiel [3].
To czwarta nekropolia, z której dane są dostępne w wyszukiwarce grobów na portalu mapowym miasta Warszawy. Znajduje się tu obecnie ponad 39 000 grobów [17], w tym 6689 żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej, około tysiąca żołnierzy WP poległych w 1944 roku pod Warszawą i kilka tysięcy Powstańców warszawskich [19]. To zapewne jedyny w Polsce cmentarz, na którym leżą żołnierze wszystkich powstań i wojen od połowy XIX wieku. Spoczywa tu wielu znanych ludzi sztuki, polityków i działaczy społecznych [18].
Cmentarz jest utrzymany schludnie, choć niewiele jest na nim drzew [1]. Jest czynny codziennie, od 1 kwietnia do 30 września od godziny 7:00 do godziny 20:00, a w pozostałych miesiącach od godziny 8:00 do zmroku. Wjazd samochodów na teren cmentarza odbywa się przez bramę gospodarczą, na podstawie odpłatnych przepustek, które można zakupić w automatach ustawionych w pobliżu bramy wjazdowej. Cmentarz jest wyposażony w sieć wodociągową. Woda ta nie nadaje się do spożycia i może być używana jedynie do celów gospodarczych, np. podlewania roślin. Instalacja wodociągowa jest wyłączana jesienią i włączana gdy ustąpią przymrozki [3].
Nie wiadomo, jaką powierzchnię Powązki Wojskowe zajmowały w momencie otwarcia w 1912 roku. Pierwszego powiększenia dokonano w 1915 roku. Kolejne powiększenia przypadają na początek lat 20-tych XX wieku (do 16.5 ha), lata 1937-1939 (do 17.2 ha) oraz lata 60-te XX wieku (do ok. 24 ha) [1]. Cmentarz zajmuje obecnie 24.3 ha [11].
O cmentarzu został nakręcony m.in. film „Panteon. Cmentarz wojskowy w Warszawie” w reżyserii Marka Widarskiego [14].
Układ urbanistyczny
Brama główna cmentarza znajduje się przy ul. Powązkowskiej. Po przejściu przez nią na wprost prowadzi Aleja Główna. Po wejściu po lewej stronie znajduje się Dom przedpogrzebowy.
Na cmentarzu znajdują się trzy Aleje Zasłużonych. Najstarsza została zorganizowana w Alei Głównej między pierwszym a drugim rondem w 1925 roku [1]. Aleja została obsadzona tujami. Jej oś centralną zamknął grobowiec Karola Świerczewskiego [11]. Druga, tzw. Boczna Aleja Zasłużonych, znajduje się po wejściu po prawej stronie, a trzecia poprzeczna (tzw. profesorska [37]) przecina Aleję Główną, na południowy-zachód od drugiego ronda. Aleje te powstały w latach 60-tych XX wieku [1]. Ponadto kolejna aleja zasłużonych zaczyna wykształcać się w zachodniej części cmentarza.
Wzdłuż Alei Głównej rośnie numeracja kwater (do numeru 41), a ich oznaczenie literowe (A, B, C, D) określa stopień oddalenia, najbliżej znajdują się kwatery A. Po prawej (zachodniej) stronie są kwatery parzyste, po lewej kwatery nieparzyste. Poza tym kwatery położone w części wschodniej mają odmienną, bardziej skomplikowaną numerację, ponownie zaczynając od litery A w pobliżu domu pogrzebowego do litery M w południowej części cmentarza, niekiedy z dodatkowymi oznaczeniami rzymskimi. Obok Domu Przedpogrzebowego są kwatery N i NII.
Na terenie cmentarza znajdują się kolumbaria, jest również miejsce służące do przechowywania kości albo prochów zmarłego, którego poddano kremacji (tzw. ossuarium), a między grobami umieszczono liczne pomniki i miejsca pamięci. Ponadto niektóre groby zostały pogrupowane w dedykowane kwatery m.in. uczestników powstania 1893 roku, poległych w I wojnie światowej, uczestników walk w latach 1918-1920, poległych podczas II wojny światowej i osobno Powstańców Warszawskich, ofiar terroru hitlerowskiego, reżimu stalinowskiego i uczestników katastrofy lotniczej samolotu prezydenckiego w 2010 roku.
Kwatery
Na cmentarzu spoczywają liczni zasłużeni Polacy. Poniżej zostali wymienieni oni kolejno według kwater idąc od bramy głównej na północ, a następnie wracając aleją zachodnią.
Przy murze od ul. Powązkowskiej znajduje się Kolumbarium Północne, które powstało w 2016 roku, a jego zapełnianie zaczęło się w 2017 roku. Z kolei koło domu Przedpogrzebowego znajdują się toalety, miejsca pozostawienia rowerów, plan cmentarza i kwatery N i NII. Obok bramy wschodniej widoczna jest stróżówka, a w głębi budynek administracji cmentarza. W kwaterze NII znajdują się groby urnowe [37].
Na terenie kwatery A2 jest wydzielona część z grobami warszawskich Powstańców, których ciała ekshumowano w latach 1945-1949. Spoczywają tu też: poeta Konstanty Ildefons Gałczyński, podróżnik Antoni Bolesław Dobrowolski, premier Piotr Jaroszewicz w grobie rodzinnym, pisarka Janina Broniewska, polityk Stanisław Tołwiński, oficer Bolesław Kieniewicz, aktora Mieczysław Stoor, działacz Marian Baryła, polityk Zbigniew Romaszewski, reżyser Adam Hanuszkiewicz, opozycjonista Jacek Kuroń, polityk Bronisław Geremek, publicysta Leszek Kołakowski, płk. Ryszard Kukliński. Na terenie kwatery B2 spoczywają: pisarka Lucyna Krzemieniecka, geograf Henryk Arctowski, działacz Leon Wrzosek, generał Zygmunt Duszyński, generał Wacław Komar, działacz Stanisław Łapot, pułkownik Henryk Połowniak. Na terenie kwatery C2 spoczywają: bard Stanisław Grzesiuk, aktor Marian Jacek Woszczerowicz, poeta Jan Brzechwa, sportowiec Tadeusz Kuchar, reżyser Leonard Buczkowski, poeta Stanisław Jerzy Lec, Józef Mroszczak, działacz Stefan Jędryszczak, działacz Roman Secomski, działacz Franciszek Łęczycki, działacz Jan Izydorczyk. Kwaterę D2 przeznaczono dla Powstańców i podzielono na część dla zgrupowania Kryska i dla zgrupowania Gurt. Na wprost alejki stoi pomnik zamordowanych w obozach koncentracyjnych [37].
Na terenie kwatery A4 spoczywa w ogromnej mogile Bolesław Bierut, ale też pochowany jest tu generał Zygmunt Henryk Berling, reżyser Andrzej Munk, aktorka Krystyna Ciechomska-Wolamin, lotnicy Rudolf Weigl i Teodorv Kijek, działacz Edward Mieczysław Ochab. Kwatery B4 i C4 składają się z części cywilnej oraz części wojskowej. W tej drugiej spoczęli polegli w latach 1944-1945, w większości bohaterowie I Armii LWP, walczący o wyzwolenie Warszawy i Mazowsza. Ponadto przy al. Zasłużonych groby mają: prokurator Kazimierz Kosztirko, generał Józef Stebelski, działacz Jerzy Sztachelski, polityk Jerzy Popko. W Kwaterze D4 spoczywają: działacz Stanisław Radkiewicz, aktor August Marian Kowalczyk, pilot Jan Zumbach [37].
W Kwaterze A6 została wydzielona część dla żołnierzy LWP, gdzie nagrobki nie mają kształtu krzyża, jak inne mogiły wojskowe na tym cmentarzu. Od strony Alei Głównej znajduje się płyta poświęcona Oficerom Sztabu Armii Ludowej, którzy 26 sierpnia 1944 roku polegli na Starówce. Jest tu również pomnik Żywią i Bronią, poświęcony żołnierzom Batalionów Chłopskich. Mogiła działacza Juliana Marchlewskiego w stylu socrealistycznym oraz Pomnik pamięci żołnierzy spod Lenino [37] ustawiony w 1998 roku. Kwatera B6 oraz sąsiednie kwatery B8, C8, C10, D10 przeznaczone zostały żołnierzom Powstania Warszawskiego. W kwaterze C6 znajdują się groby 50 powieszonych przez nazistów w odwecie za akcję "Wieniec" w październiku 1942 roku. Jest też wydzielona kwatera Związku Walki Młodych, dawniej obowiązkowy punkt zwiedzania przez wszystkie wycieczki, w której znajdują się groby młodych polskich komunistów. Spoczywa tu m.in. Hanka Sawicka, Jan Krasicki, generał Wojciech Jaruzelski i Józef Oleksy. W kwaterze D6 spoczywa m.in. pilot Czesław Grot-Gówczyński. W kwaterze A8 spoczywa reporter Krzysztof Kąkolewski i scenarzysta Leopold Rybarski [37].
Kwatera A10 zawiera jeden z najbardziej charakterystycznych grobowców na cmentarzu, tzw. Arkady Korwin-Nowosilskich. Jest to ażurowa kaplica w formie rotundy. Obok spoczywa Janina i Edward Giejgo w grobie z figurą Madonny [37]. W 1939 roku pochowany został tu poległy w walce pod Łomiankami gen. bryg. Mikołaj Bołtuć [9]. W kwaterze B10 znajdują się mogiły żołnierzy poległych w 1939 roku [37]. Spoczywają tu m.in. gen. Stanisław Rawicz-Dziewulski oraz dowódca 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej płk. Marian Frydrych [43].
W Kwaterze A12 wyróżnia się grób Rodziny Wilczyńskich w formie sarkofagu, ozdobiony rzeźbą kobiety trzymającej w ręku dziecko-niemowlę. W pobliżu spoczywa również malarka Maja Berezowska i pułkownik Wacław Harasymowicz. W kwaterach B12 i C14 w znacznej części grobów spoczywają piloci wojskowi, którzy zginęli śmiercią lotnika, dlatego groby zdobią ustawione pionowo albo poprzecznie śmigła [37]. W kwaterze B12 spoczywa również kpt. Leon Sułkowski „Ochotnik Amerykański / Kapitan Dowódca 3 Kompanji / I Legjonu Polskiego Puławskiego / Kawaler Orderu Virtuti Militari / I Krzyża Niepodległości / Zginął 6 Września 1915 Roku / W Boju Z Niemcami Pod Zelwą”. Spośród kilkuset grobów żołnierzy tej formacji, poległych w 1915 roku, zachowały się trzy (drugi w Puławach, trzeci w Pakosławiu) [8]. Swój grób ma w części B12 też reżyser Krzysztof Zaleski, a w części C14 m.in. pilot Zbigniew Józef Burzyński i pilot Czesław Doliński. W części wojskowej kwatery C12 znajdują się mogiły żołnierzy poległych w 1939 roku [37]. Kwatera A14 jest miejscem symbolicznego pochówku Augusta Emila Fieldorfa „Nila” [37].
W Kwaterze A18 znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy z I Korpusu Wschodniego gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego (tzw. Dowborczycy) w formie kopca będącego kopią zbiorowego grobu tej formacji w Bobrujsku [1], usypanego w 1932 roku [9]. Jest też grób Stanisława Szwarc-Bronikowskiego i grób bohatera anegdot Franciszka Fiszera [37]. W kwaterze B18 znajdują się: Pomnik Pamięci Zgrupowania "Róg" i Płyta poświęcona pamięci żołnierzy poległych w czasie tzw. przewrotu majowego 1926 roku (m.in. porucznika Józefa Buczka i 12 szeregowców w kwaterze B20 [47]). W Kwaterze C18 spoczywa Maria Stanisława Wittek, pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. Na wprost alei nr 18 znajduje się muzułmański grób tatara, żołnierza Legionów Polskich Aleksandra Hozmana Mirzy Sulkiewicza (utworzony 8 września 1935 roku [9], pomnik jest o charakterze orientalnym, z niszą zamkniętą typowym dla sztuki arabskiej łukiem w ośli grzbiet oraz z napisami w języku polskim i arabskim, na grobowcu widać plakietę z legionowym orłem, a u góry w lewym rogu wizerunek tarczy słonecznej symbolizujący "słońce wolności" [47]). W kwaterze D18 spoczywa lotnik Stanisław Latwis [37]. Urządzono tu tzw. Panteon Polski Walczącej, gdzie w grobach i kolumbariach chowani są kombatanci i ich rodziny [47].
Kwatera A20 została przypisana poległym z Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” . Są tu 174 groby, w większości członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Spoczywa tu m.in. Maciej Dawidowski „Alek”, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Janek Bytnar „Rudy”, Bronisław Pietraszewicz „Lot”, Andrzej Romocki „Morro”, Stanisław Broniewski „Orsza”, Aleksander Kamiński. Jest tu też mogiła Jędrusia Szwajkierta, najmłodszego żołnierza Powstania Warszawskiego (zginął w wieku 11 lat) [37]. Cechą charakterystyczną kwatery są ustawione na grobach białe brzozowe krzyże. Prostopadle do linii grobów znajduje się również mogiła symboliczna „Bogu i Polsce” w formie muru obłożonego czarnym sjenitem. Wyryto na nim dziesiątki nazwisk poległych żołnierzy związanych z Grupami Szturmowymi i Batalionem „Zośka”, którzy nie mają swoich grobów na Powązkach (w większości przypadków ich ciał nie odnaleziono) [11]. W Kwaterze B20 spoczywa aktor Tadeusz Kosudarski i generał Stanisław Komornicki (zginął w katastrofie smoleńskiej) [37].
W kwaterze A22 spoczywa poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Część została wydzielona jako Kwatera Batalionu Wigry. W kwaterze B22 pochowany jest m.in. poeta Jerzy Lau, a w kwaterze C22 pilot Marian Buczkowski i pianista Andrzej Bieżan. Na przedłużeniu alejki znajduje się pomnik-tryptyk, którego północna część poświęcona jest bohaterom i ofiarom terroru sowieckiego w latach 1939-56, środkowa część poświęcona jest żołnierzom polskim poległym w walce z nazistami i z systemem radzieckim, a południowa część poświęcona jest żołnierzom walczącym z okupantem niemieckim. Obok tryptyku w kwaterze D18 spoczywa autor Kotwicy, symbolu Powstania Warszawskiego Eugeniusz Ajewski „Kotwa” oraz dowódca Powstania Warszawskiego Antoni Chruściel „Monter” [37].
Kwatera A24 to Kwatera Batalionu "Miotła". Jest tu m.in. Pomnik bohaterów Batalionu Miotła i Pomnik bohaterów Batalionu Parasol. Jest tu również symboliczny grób lotników kanadyjskich. Spoczywa tu powstaniec Kazimierz Sott „Sokół”, Franciszek Władysław Mazurkiewicz „Niebora”. Od strony Alei Zasłużonych znajdują się groby, w których leżą: pisarz Tadeusz Borowski, pisarz Benedykt Hertz (grób zdobi popiersie pisarza [39]), działacz Jan Kędzierski, aktor Aleksander Zelwerowicz, aktorka Mira Zimińska-Sygietyńska z mężem pianistą Tadeuszem Sygietyńskim, reżyser Leon Schiller, pisarka Zofia Nałkowska (popiersie wyrzeźbione przez jej siostrę Hannę ustawiono na cokole we wnęce z granitowych płyt [39]), poeta Julian Tuwim (z przypominającą serce kamienną bryłą na płycie [39]), kompozytor Grzegorz Fitelberg [37]. Wśród powstańców z "Parasola" leży podporucznik Józef Szczepański "Ziutek", autor słów słynnej piosenki "Pałacyk Michla" [39]. W wojskowej części kwatery B24 znajdują się groby Powstańców Warszawy z różnych zgrupowań. Jest tu Kwatera Batalionu "Kiliński", Pomnik bohaterów Pułku AK "Jeleń", Pomnik bohaterów Batalionu "Harnaś", Pomnik bohaterów Batalionu Czata 49, Pomnik Pamięci Grupie Bojowej "Krybar", Pomnik bohaterów Batalionu "Gustaw", Pomnik bohaterów Batalionu "Pięść". W Kwaterach C24, C26, C28 i C30 znajdują się żołnierze polegli w czasie II Wojny Światowej [37]. Niskie przysadziste krzyże stoją na grobach żołnierzy Brygady "Broda 53" oraz batalionów "Parasol " [39].
Kwatera Zgrupowania "Baszta" ma numer A26. Znajduje się tu również Dolinka Katyńska z pomnikiem Gloria Victis [37]. Obok znajduje się pomnik-grobowiec kolejnych dowódców Armii Krajowej. Są to generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, komendant AK generał Tadeusz Komorowski „Bor”, komendant Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej generał Stefan Paweł Rowecki „Grot”, dowódca Służby Zwycięstwu Polsce generał Michał Tadeusz Karaszewicz-Tokarzewski „Torwid” [12]. Nie wszyscy są tu pochowani, miejsca pochówku „Grota” i „Niedźwiadka” są nieznane [39]. Ich symboliczny pogrzeb miał tu miejsce 27 września 1991 roku. 30 lipca 1994 roku pochowano tu „Bora” [9]. Pomnik ozdobiony jest stylizowanymi skrzydłami husarskimi, opiekują się nim kibice Legii Warszawa [37]. W tej części leży też poeta Władysław Broniewski, aktor Karol Adwentowicz, pisarz Leon Kruczkowski (grób ma formę otwartej księgi [39]), generał Henryk Jankowski [37], generał Tadeusz Pełczyński [44], rzeźbiarz Xawery Dunikowski [37]. Po śmierci Dunikowskiego rozpisano konkurs na projekt jego nagrobka. Wygrała praca Barbary Zbrożyny. Uniesiony na słupkach kamienny blok przypomina monstrualną ławę. Artystka pocięła jej wierzch bruzdami schodzącymi się promieniście do wykutej na środku dziury [39]. Położona na przedłużeniu kwatera B28 dedykowana jest Żołnierzom Polskim, poległym w 1945 roku [37]. Na grobach żołnierzy Pułku "Baszta" krzyże są zupełnie inne, ustawione na przemian ze swymi wyciętymi w kamieniu "negatywami". Powstały podczas przebudowy tej kwatery w latach 70-tych XX wieku według projektu Marka Jareckiego i Wojciecha Kubika. Duże wrażenie robią groby żoliborskiego Zgrupowania "Żywiciel" (zlokalizowane za pułkami "Baszta" i "Garłuch") w kwaterze A28, gdzie betonowe krzyże z szerokimi ramionami wyrastają z warszawskiego bruku [39].
Kwatera A28 jest miejscem pamięci 7 Pułku Piechoty Legionów „Garłuch” oraz Zgrupowania "Żywiciel". Ponadto od strony Alei Zasłużonych spoczywają: poeta Lucjan Szenwald, działacz Aleksander Zawadzki, polityk Adam Rapacki, polityk Oskar Ryszard Lange i działacz Lucjan Rudnicki. W kwaterze BII28 spoczywa pilot Franciszek Hynek oraz wojskowy Franciszek Bernaś. Na przedłużeniu kwatery znajduje się mur pamiątkowy, będący pomnikiem przypominającym miejsca walk Polaków w Europie i Afryce. Po północnej stronie muru mieści się Kwatera Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych C30. Pośrodku mieści się pomnik pamięci Cichociemnych. Z kolei od zachodu znajduje się Ściana Pamięci z urnami prochów Żołnierzy z Polskich Sil Zbrojnych na Zachodzie. Za nią, w kwaterze D20 jest kolumbarium z urnami żołnierzy polskich oraz pomnik "Bóg-Honor-Ojczyzna" poświęcony Polskim Siłom Zbrojnym na lądzie, na wodzie i w powietrzu. Na południe znajduje się kwatera D22 z symboliczną mogiłą rotmistrza Witolda Pileckiego. Po południowej stronie muru pamiątkowego jest kwatera CII28, w której są groby m.in. pisarza Kazimierza Moczarskiego, aktora Jacka Strzemżalskiego i architekta Stefana Tworkowskiego [37]. Tutaj również leży gen. Józef Kuropieska [39].
Aleja Zasłużonych kończy się niską mogiłą Władysława Gomułki, następnie wysoką mogiłą Karola Świerczewskiego (robiąc miejsce na jego sarkofag przesunięto pomnik bohaterów wojny polsko-bolszewickiej [18]), aż wreszcie charakterystycznym półkolem. Przed wojną tu biegła granica i mur cmentarny, a pod murem chowano samobójców. Dlatego też tutaj początkowo pochowany był Walery Sławek (jest jeszcze ślad po miejscu jego pochówku). Po wojnie powiększono cmentarz i tu chowano początkowo zrehabilitowane ofiary stalinizmu. W latach 60-tych XX wieku miejsce stało się zwieńczeniem Alei Zasłużonych, gdzie grzebano partyjnych notabli. Są tu groby Alfreda Fiderkiewicza, Wincentego Kraśki, Marszałka Mariana Spychalskiego, Zofii Gomułkowej, Zenona Kliszki, Franciszka Mazura, Hilarego Minca i Wiesława Ociepki. Od południowej strony znajdują się groby generała Tadeusza Kutrzeby, dowódcę obrony Modlina generała Wiktora Thommee, generała Jerzego Kirchmayera i pułkownika Aleksandra Rode [37].
W Kwaterze A30 spoczywa: aktorka Tatiana Czechowska, mistrz konferansjerki Lucjan Kydryński, aktorka Elżbieta Justyna Czyżewska, aktor Witold Filler, aktor Tadeusz Łomnicki (jego grób to kawałek trzonu kolumny, który upadł na stojące na sztorc kamienne podpory [39]), reżyserzy Czesław Petelski i Ewa Petelska, [37], tancerz Teatru Wielkiego Stanisław Szymański [39], tenor Stanisław Jopek, polityk Józef Pińkowski [37]. Dwie podłużne bryły czarnego kamienia, stojąca z wykutym krzyżem i datami oraz przewrócona z nazwiskiem zmarłego, tworzą pomnik reżysera teatralnego Jerzego Grzegorzewskiego [39]. Kwatera BII30 zawiera groby, w których spoczywają: aktor Zbigniew Zapasiewicz, aktor Maciej Kozłowski, malarz Tadeusz Dominik, pisarz Marek Nowakowski [37].
W kwaterze A32 spoczywa autor pierwszego polskiego elementarza Marian Falski, powieściopisarz Tadeusz Breza, lotnik i żeglarz Leonid Teliga (jego pomnik to kamień o falującej powierzchni z wtopionymi literami, kojarzący się z morzem [39]), dramatopisarz Jerzy Szaniawski, kompozytorka Grażyna Bacewicz, żeglarz Jerzy Musiał [37]. Na rogu Alei Profesorskiej spoczywa też polityk Zofia Kuratowska i jej mąż matematyk Kazimierz Kuratowski [39]. W kwaterze B32 są pochowani: aktor Jan Koecher, Irena Filipiak, filozof Tadeusz Marian Kotarbiński, malarz Aleksander Kobzdej, aktor Stanisław Mikulski, reżyser Eugeniusz Poreda, pisarz Stefan Bronisław Flukowski. W kwaterze C32 spoczywa scenograf Władysław Królikiewicz i szpadzistka Jadwiga Polasik, a w kwaterze D24 chemik Jerzy Tadeusz Wróbel, którego grób jest udekorowany rzeźbą rycerza na koniu. Obok tej ostatniej stoi również Pomnik-Panteon Żołnierzy Polski Walczącej [37].
W Kwaterze A34 spoczywają: podróżnik Tadeusz Górski, którego grób zdobi rzeźba w formie ściany z tympanonem, Irena Szuch, której grób ozdobiony jest rzeźbą stojącej Madonny z Dzieciątkiem, aktorka Aleksandra Ford-Sampolska, reżyser Andrzej Adam Kotkowski [37].
Mimo, że cmentarz wydaje się być położony na płaskim obszarze, to w rzeczywistości kwatera A36 jest położona najwyżej, a punktem kulminacyjnym jest grób rodziny Żaboklickich. W kwaterze B36 spoczywa m.in. aktor Aleksander Iwaniec i reżyser Marian Jonkajtys. Kwatera D26 jest kwaterą urnową. Spoczywają tu m.in. dziennikarze Jacek Mojkowski i Bogdan Chruścicki [37].
W kwaterze A38 znajdują się groby filozofa Mieczysława Wallisa i malarza Józefa Stanisława Ostoję-Kotkowskiego, w kwaterze B38 poety Tadeusza Peipera, reżysera Bohdana Kosińskiego, w kwaterze C38 grób pierwszego propagatora kulturystyki w Polsce, Stanisława Zakrzewskiego. Kwatery A40, B40, C40 znajdują się przy południowym murze cmentarza [37].
Kwatery A3 i A5 tworzą kwaterę zasłużonych. Kwatera A3 powstała po zmianach ustrojowych 1989. Znane osoby pochowane są w trzech rzędach. Spoczywają tu m.in.: śpiewaczka Bogna Sokorska, polityk Mieczysław Franciszek Rakowski, aktorka Ryszarda Hanin-Pasternak, rysownik Eryk Lipiński, aktor Jan Świderski, prawnik Adam Łopatka, prawnik Lech Falandysz, lekkoatleta Zdzisław Krzyszkowiak (ozdobiony wykonaną z metalu podłużną bryłą, symbolizującą pęk splecionych ze sobą wstęg, na których wypisano największe osiągnięcia sportowca. Do płyty nagrobka przytwierdzony też był metalowy but, ale ktoś go ukradł i została tylko zelówka [39]), aktor Kazimierz Wichniarz, ekonomista Henryk Kisiel, generał Władysław Gołąbek, dyplomata Edward Pietkiewicz, pisarze Czesław i Alina Centkiewiczowie, prawnik Andrzej Bączkowski (na grobie stoi czarna kamienna kapliczka z figurką Chrystusa Frasobliwego [39]), polityk Henryk Jabłoński, socjolog Dyzma Kazimierz Gałaj, eseista Andrzej Drawicz, aktor Bogdan Baer, generał Franciszek Wawrzyniec Kamiński (z jego płasko rzeźbionym portretem [39]), operator filmowy Piotr Sobociński, pianista Władysław Szpilman, pisarz Tadeusz Konwicki, wioślarz Teodor Kocerka (na mogile autorstwa Andrzeja Renesa kłębią się sztuczne fale, a w odmętach znika wiosło [39]), lekkoatleta Tadeusz Ślusarski i miotacz kulą Władysław Komar (sportowcy zginęli razem w wypadku samochodowym, spoczywają we wspólnej mogile. Projektant, rzeźbiarz Andrzej Renes, tablicy z nazwiskami sportowców nadał kształt przełamanej płyty stadionu lekkoatletycznego i ustawił na środku miniaturę olimpijskiego znicza [39]), socjolog Mikołaj Kozakiewicz, reżyser Wanda Jakubowska, polityk Edward Osóbka-Morawski, pisarz Wojciech Żukrowski, dziennikarz Andrzej „Ibis” Wróblewski. W kwaterze A5 znajduje się Pomnik Czterech Poetów Legionistów, tzw. Kaniowszczyków. Jest tu też grób malarza Karola Antoniego "Zyndrama" Maszkowskiego [37]. Działacz niepodległościowy Kazimierz Marcin Tychota spoczywa tu w grobowcu autorstwa Marka Moderau. Rzeźbiarz połączył cztery bloki jasnoszarego granitu. Szczelina między nimi ma formę krzyża z umęczonym Chrystusem [39]. W kwaterze B3 spoczywa poeta Andrzej Mandalian, a w kwaterze B5 jest m.in. grób rodziców Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kwatera dziecięca A5DZ jest kwaterą urnową, groby są tutaj w dużym nieładzie [37]. Metalowa plakieta zdobi pomnik artysty malarza Janusza Przybylskiego (kwatera A3), profesora ASP. Przedstawia scenę, w której wysoka kobieta i niski mężczyzna stoją połączeni grubą liną. Być może przeciągają ją każde w swoją stronę, a może są nią związani na dobre i złe [39].
Kwatery A7, B7, A9, B9, A11, B11, A13, B13 dedykowane są poległym w latach 1919-1920. Powstały po 1918 roku, kiedy władze państwowe i społeczeństwo od pierwszych chwil niepodległości starały się nadać cmentarzowi charakter centralnej nekropolii wojskowej. W wydzielonych kwaterach pochowano pięć tysięcy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Groby zostały odnowione w 2015 roku. W kwaterze A11 spoczywa polityk Walery Jan Sławek [37].
Kwatera C7 to Kwatera Powstańców Śląskich i Powstańców Wielkopolskich. W latach 80-tych XX wieku policzono pozostałych przy życiu weteranów Powstania Śląskiego i Powstania Wielkopolskiego. Powstało dla nich wydzielone miejsce na cmentarzu i tzw. Pomnik dwóch powstań [37].
W kwaterze C11 pochowany jest m.in. pisarz Janusz Przymanowski, autor Czterech Pancernych i Psa, a w kwaterze CII11 spoczywa architekt Jan Knothe. Jest tu również Pomnik Orląt Polskich [37].
Kwatera C13 jest dedykowana powstańcom styczniowym roku 1863 [37].
W kwaterze A15 spoczywają: kolarz Henryk Łasak, aktor Jan Kociniak, malarz Otto Axer, dziennikarz Tomasz Hopfer [37] oraz generał Władysław Jaxy-Rożen (pomnik zaprojektowany przez Wojciecha Jastrzębowskiego zwieńczony jest zgeometryzowaną rzeźbą orła) [47]. W kwaterze B15 spoczywają: lekkoatleta Leszek Wodzyński, aktor Adolf Dymsza, dziennikarz Stefan Rzeszot. W kwaterze C15 spoczywa kustosz Kazimierz Brokl. Jest tu też pomnik poświęcony pamięci Sybiraków oraz płyta z inskrypcją, że spoczywa tu prawnuczka Tadeusza Kościuszki (mimo, że Kościuszko oficjalnie nie miał dzieci) [37].
W kwaterze A17 znajdują się groby, w których spoczywa m.in. filozof Jerzy Niecikowski, skrzypek Wacław Romuald Kochański [37] i Antoni Godlewski „Antek Rozpylacz” [44]. W kwaterze B17 jest grup pisarza Michała Choromańskiego, a w kwaterze C17 grób muzyka Grzegorza Zbigniewa Ciechowskiego i grób nauczycielki Ludwiki Wawrzyńskiej [37].
W kwaterze A19 spoczywają: aktorka Antonina Gordon-Górecka, sportowiec Andrzej Kłopotowski, wojskowy Józef Karkoszka (grób zdobi popiersie mężczyzny), aktor Juliusz Berger, generał Stanisław Franciszek Sosabowski, generał Michał Rola-Żymierski i pisarz Andrzej Strug. W kwaterze B19 leży pisarka Izabela Stachowicz oraz reżyser Antoni Bohdziewicz. Z kolei w kwaterze C19 spoczywa m.in. historyk Zdzisław Libera i malarz Antoni Teslar [37]. generała brygady Stanisława Sosabowskiego, dowódcę Samodzielnej Brygady Spadochronowej (A19) [18].
W kwaterze A21 znaleźć można m.in. grób poetki Teresy Marii Bogusławskiej i generała Franciszka Seweryna Włada, w kwaterze B21 aktora Mieczysława Brama i rzeźbiarza Bronisława Koniuszego, a w kwaterze C21 pisarza Igora Newerly [37].
W kwaterze A23 spoczywa m.in. dowódca obrony Warszawy w 1939 roku, Juliusz Karol Wilhelm Józef Rommel, w kwaterze B23 dziennikarze Stanisław Aleksandrzak i Janusz Aleksander Atlas, a w kwaterze C23 pisarz Władysław Lech Terlecki, aktor Józef Kondrat i komentator sportowy Jan Ciszewski [37].
Na terenie kwatery A25 znajduje się wydzielony teren z grobami żołnierzy polskich, którzy polegli we wrześniu 1939 roku. Spoczywa tu też pułkownik Władysław Gorczycki, działaczka Marcjanna Fornalska, tancerka Loda Niemirzanka, reżyser Arnold Szyfman, generał Bronisław Prugar-Ketling i zdobywca Wilna pułkownik Lucjan Żeligowski. Kwatery B25 i B27 oraz kolejne dwie kwatery C25 i C27 również zostały wyznaczone na ekshumowane zwłoki żołnierzy polskich, którzy polegli w kampanii wrześniowej. Pomiędzy kwaterami C25 i C27 stoi Pomnik Żołnierzy Września [37].
W kwaterze A27 znajdują się groby, w których spoczywają polityk Zygmunt Modzelewski, działacz Alfred Lampe i poeta Tadeusz Stefan Gajcy [37].
W kwaterze A29 kończy się półkolem Aleja Zasłużonych. Spoczywają w niej: aktor Aleksander Bożydar Żabczyński, piłkarz i hokeista Henryk Czarnik, zastrzelony w Iraku dziennikarz Waldemar Milewicz, historyk Marek Karp, pilot Stanisław Skalski, łyżwiarka Elwira Seroczyńska, trener Kazimierz Górski, trener Tadeusz Ulatowski, sztangista Marian Zieliński, poeta Jerzy Tadeusz Ficowski, pisarz Jerzy Janicki, reportażysta Ryszard Kapuściński, reżyser Jerzy Kawalerowicz, aktor Jerzy Ofierski, kardiochirurg Zbigniew Eugeniusz Religa, pierwszy dowódca jednostki GROM Sławomir Jan Petelicki [37], premier Józef Cyrankiewicz [6]. W części kwatery B29 ustawiono kolumbarium, a w sąsiadującej kwaterze C29 spoczywa Jerzy Koenig, reżyser Stanisław Różewicz, aktor Jan Henryk Machulski, lekkoatletka Kamila Skolimowska, aktor Wojciech Juliusz Siemion, piłkarz Władysław Stachurski, szermierz Andrzej Piątkowski, pianista Bogusław Klimczuk. W dalszej części znajduje się kwatera CII27, gdzie pochowani są piłkarz Apoloniusz Zawilski, generał Walerian Czuma, polityk Józef Beck oraz grób symboliczny Jana Stanisława Jankowskiego. W kwaterze D29 są groby: poety Macieja Zembatego, architekta Stefana Kuryłowicza, reżysera Janusza Morgensterna, reżysera Juliusza Janickiego [37].
W kwaterze A31 spoczywają: dyrygent Bohdan Wodiczko, poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski, pisarz Jerzy Putrament, w kwaterze B21 architekt Adolf Ciborowski, polityk Kazimierz Barcikowski, leksykograf Władysław Kopaliński, w kwaterze C31 leśnik Zbigniew Nocznicki, pisarz Bohdan Czeszko, bard Jacek Marcin Kaczmarski, szermierz Witold Woyda, piłkarz Kazimierz Deyna, a w kwaterze D31 aktor Szymon Szurmiej, scenarzysta Zbigniew Kazimierz Safjan, podróżnik Michał Jan Sumiński [37].
Rząd kwater o numerze 33 mieści groby: pisarki Magdaleny Samozwaniec, grafika Jana Marcina Szancera, reżysera Jana Rybkowskiego, malarza Jana Cybisa (w kwaterze A33), motocyklisty Andrzeja Kwiatkowskiego, dziennikarza Tadeusza Mosza (w kwaterze B33), żydowskiego pisarza Daniela Kaca (w kwaterze C33), poety Zdzisława Bolka i funkcjonariuszki SB Julii Brystiger (w kwaterze D33) [37].
W kwaterze A35 są groby m.in. reżysera Krzysztofa Bukowskiego i aktora Aleksandra Sewruka. W kolejnej (B35) spoczywają: aktor Wieńczysław Gliński, pisarka Karolina Beylin, poeta Stanisław Antoni Grochowiak, malarz Marian Czapla, pisarz Zenon Kosidowski, pisarka Hanna Ożogowska. W kwaterze C35 jest jedyny ocalały nagrobek z 1912 roku, gdy cmentarz był miejscem pochówku żołnierzy wojsk carskich. Nagrobek ten prawdopodobnie został przeniesiony z okolicy ul. Powązkowskiej [37].
Kwatera A37 zawiera groby reżysera Konrada Świnarskiego i malarza Stanisława Brodziak, kwatera B37 groby poety Tadeusza Kubiaka i pisarki Stefanii Grodzieńskiej, kwatera C37 groby pisarza Janusza Minkiewicza, lektora Zbigniewa Lutogniewskiego i poety Adama Ważyka. W kolejnym rzędzie o numerze 39 spoczywają: aktor Kazimierz Rudzki, trener bokserski Feliks Stamm (na grobie znajduje się popiersie trenera w jego słynnej czapeczce z daszkiem [39]), profesor Julian Krzyżanowski (A39), matematyk Marian Adam Rejewski, reżyser Ruth Taru-Kowalska, aktor Czesław Wołłejko (B39), profesor Mieczysław Brahmer, aktor Leon Pietraszkiewicz, profesor Artur Sandauer (C39) [37].
Ostatni rząd kwater przy murze północnym (A41, AII41, B41, A43, AII43, B43) zawiera przede wszystkim groby urnowe. W środkowej części znajduje się grodzona żywopłotem kwatera, w której pochowano żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w czasie II Wojny Światowej. Obok znajduje się Kwatera Dąbrowszczaków, poległych za wolność Hiszpanii oraz kwatera francuska, dla żołnierzy walczących w 1. Armii Francuskiej i w Ruchu Oporu Francji oraz Belgii [37].
W kwaterze A znajduje się grób społecznika Marka Kotańskiego, reżysera Erwina Axera, aktowa Jana Gałązki. W kwaterze AII są groby pisarza Jerzego Wittlina, lekkoatlety Janusza Sidły, aktorki Jadwigi Chojnackiej, malarza Jerzego Stajudy, dziennikarza Jerzego Mrzygłoda, aktora Andrzeja Krasickiego. Kwatera AIII na numer, choć nie znajduje tu się żaden grób. Miejsce jest porośnięte zadbaną trawą i tymczasowo ma charakter łąki. Otacza ją kolumbarium oraz Pomnik Ofiar Zbrodni w Ponarach. Kwatera A DOD to kwatera o najbardziej nieregularnych kształtach, sąsiadująca z kwaterami A i kwaterami N. Pochówki odbywają się tu od wczesnych lat 50-tych XX wieku. Spoczywa tu między innymi matematyk Jerzy Urbanowicz, scenarzysta Mieczysław Wiesiołek i geograf Bogodar Winid [37].
W kwaterze B znajduje się m.in. grób pisarza Mariana Bielickiego i aktora Józefa Kality. Jest też kwatera, w której we wspólnej mogile pochowano zastęp strażaków, których naziści rozstrzelali 18 sierpnia 1944 roku na ulicy Grójeckiej. Obok znajduje się kwatera BII [37].
Kwatera C to tzw. Kwatera ekshumowanych. Tutaj pochowane są szczątki ok. 700 ofiar Powstania Warszawskiego. Po wojnie z ulic i podwórek uprzątano prowizoryczne groby, a ekshumowane ciała przewieziono na Powązki. Były to żołnierze, cywile, dzieci. Nie zapisywano ich nazwisk. W ramach remontu postawiono nowe, granitowe płyty epitafijne. Wyrytych zostało 260 nazwisk osób zidentyfikowanych po 70 latach. Z kwaterą sąsiaduje część cywilna, gdzie spoczywa m.in. historyk Stanisław Helsztyński i pisarz Juliusz Jerzy Herlinger [37].
W północnej części kwatery D znajdują się w dużej mierze groby dzieci. Obok znajduje się Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Kościoła Polsko-Katolickiego. W grobach spoczywają: reżyser Marcin Wrona, piosenkarz Tadeusz Chyła, publicysta Cezary Chlebowski [37].
W kwaterach E i EII spoczywają: aktorka Anna Ciepielewska, aktor Stanisław Niwiński, poeta Czesław Budzyński, dziennikarz Grzegorz Miecugow, pułkownik Mirosław Michalski (grób zdobi rzeźba rycerza na koniu), generał Marian Garlicki (grób zdobi jego popiersie) [37].
Kwatery F (F, FI, FII, FIII, FIV, FV) ciągną się wzdłuż zachodniej alei biegnącej z południa na północ. W kwaterze F pod koniec lat 70-tych XX wieku chowano pułkowników i podpułkowników Ludowego Wojska Polskiego. Wszystkie pogrzeby były z honorami wojskowymi. W kwaterze FI znajduje się grób Agaty Modrzejewskiej. Kwatery FIV i FV sąsiadują z Aleją Zasłużonych. Spoczywają tu: pisarka Teresa Sławomira Torańska, prezes PGNiG Aleksander Findziński, grafik Zygmunt Januszewski, pianistka Barbara Stella Hesse-Bukowska, grafik Waldemar Świerzy, prawnik Stanisław Zbigniew Dąbrowski i po drugiej stronie historyk Władysław Bartoszewski [37].
We wschodniej części cmentarza znajdują się dość nieregularne kwatery G, H i K. Na terenie kwatery G jest tworzona od 2010 roku nowa Aleja Zasłużonych. W alei i w kwaterze spoczywają: aktor Ryszard Pietruski, poeta Wiktor Woroszylski, dyrygent Henryk Modest Czyż, muzyk Tadeusz Siedlecki, aktor Krzysztof Czesław Kołbasiuk, reżyser Andrzej Kondratiuk, twórczyni polskiej szkoły scenografii Xymena Zaniewska-Chwedczuk, łączniczka Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”, grafik Wojciech Fangor, reżyser Barbara Sass-Zdort, działacz sportowy Piotr Jan Nurowski, bokser Jerzy Zdzisław Kulej. W sąsiedztwie znajduje się kwatera G Dod, w której znajduje się Pomnik ku pamięci Polaków i Polek, których deportowano do pracy w latach 1939-45, oraz Mogiła załogi samolotu "Kopernik". Następnie idąc na północ jest wąski pas łąki, kwatera GII oraz kwatera GIII w której mieści się wydzielona działka z grobami ofiar katastrofy Samolotu Ił 62 z 1987 roku. Pochowany jest tu też pilot Wacław Nycz. Dalej na północ jest ponownie niezagospodarowana łąka [37].
Kwatery H znajdują się przy zachodniej ścianie cmentarza. Spoczywają tu m.in. prawnik Roman Józef Kryże, reżyser Anna Sokołowska-Korcelli, a w kwaterze HI prezenter muzyczny Robert Leszczyński, piosenkarz Zbigniew Rawicz. Następnie znajduje się przecięta dodatkową ukośną alejką kwatera H Dod. Następnie jest półkolista kwatera HIII z grobem pianisty Ryszarda Baksta, kwatera HIV z grobem piłkarza Stanisława Hachorka i kwatera HV z symbolicznym grobem majora Jerzego Lewszeckiego [37].
W północno-zachodniej części znajdują się kwatery K (północna, środkowa, południowa i przy murze). W kwaterze północnej spoczywa poeta Jonasz Kofta, aktor Kazimierz Brusikiewicz, satyryk Zbigniew Lengren, pisarz Teodor Parnicki. W kwaterze środkowej jest grób trenera Tadeusza Forysia, a w kwaterze południowej sportowca Jana Mulaka. Kwaterą KII oznaczana jest Kwatera Smoleńska, pośrodku której znajduje się pomnik symbolizujący przerwany pas startowy. Pomnik Katastrofy Smoleńskiej oddzielony jest od Alei Zasłużonych zadbanym fragmentem porośniętym trawą [37].
Kwatery w północnej części, na tzw. Łączce noszą oznaczenia: Ł, ŁII, M, MII. Znajduje się tutaj również Pomnik-Panteon pochowanych na Łączce. Są tu również groby takich osób, jak: scenograf Irena Biegańska, rzeźbiarka Zofia Woźna, sportowiec Wacław Michał Kuchar i pisarz Józef Prutkowski. W sąsiedztwie są również kwatery LII (kwatera urnowa, na jej terenie znajduje się miejsce służące do przechowywania kości albo prochów zmarłego, tzw. Ossarium), kwatera L w której spoczywa m.in. krytyk literacki Roman Szydłowski, kwatera M primo, kwatera L primo oraz kwatera J na terenie której znajduje się grób krytyka filmowego Zygmunta Kałużyńskiego [37].
Oprócz wyodrębnionych kwater na cmentarzu znajdują się liczne pomniki, upamiętnienia i tablice pamiątkowe m.in. 54 członków Polskiej Partii Robotniczej straconych 16 grudnia 1942, I Brygady Spadochroniarzy poległych pod Arnhem oraz jeńców wojennych rozstrzelanych w Woldenbergu [11]. pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych walczących w powstaniu oraz symboliczny grób lotników RAF poległych podczas niesienia pomocy powstańcom [45], kwaterę sanitariuszek [44].