Na terenie dawnych zakładów przemysłowych ZWAR znajduje się obecnie szereg różnych firm [9]. Mimo zmiany właścicieli, do dziś określa się ten kompleks skrótem ZWAR.
W południowej części mieści się siedziba Urzędu Dzielnicy Wawer. Od zachodu wybudowano kompleks handlowy Ferio Wawer, a od wschodu osiedle mieszkaniowe Przystanek Międzylesie. W północno-wschodniej części mieści się Ciepłownia Międzylesie.
Między nimi w centralnej części znajduje się wielka hala, w której funkcjonują m.in. Zwarpol Fabryka aparatów elektrycznych, zakłady metalurgiczne Random, zakłady techniki precyzyjnej ABB (Departament Personalny, Departament Prawny, Pion Księgowości i Finansów oraz Departament Komunikacji, działy związane z produktami i systemami energetyki, robotyką, produktami niskich napięć, jak również serwis aparatury średnich i wysokich napięć [32]), TEKOpro, Graham Technology czy IT Solution. Na wschód od hali mieści się parking. Główny kompleks (w tym ciepłownia) ma adres ul. Kazimierza Szpotańskiego #4
Na zachód od ciepłowni, a na północ od wewnętrznej ulicy mieszczą się m.in. siedziba GCL, zakłady kolejowe INTECO (firma jest częścią grupy kapitałowej NEWAG, jednego z najstarszych polskich producentów taboru kolejowego, produkowane są tu systemy sterowania pojazdami TCMS, urządzenia energoelektroniczne oraz aparatura rozdzielcza WN i NN [35]), drukarnia MuruGumbel, INFORKOM, TOBZAMER czy Sintac-Polska (ul. Szpotańskiego #10).
W podłożu pod zakładami zalegają głównie grunty piaszczyste. W strefie przypowierzchniowej znajdują się słabonośne grunty nasypowe o miąższości do kilku metrów [25].
Urząd Dzielnicy
Od południa, w dawnym budynku administracyjnym zakładów przy ul. Żegańskiej #1 mieści się Urząd Dzielnicy Wawer [11]. Ponadto dłuższą część budynku o oddzielnym adresie Żegańska #1A zajmują: Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 121, Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Wawerskie Centrum Kultury czy Fundacja Radość dla Ludzi.
Z okazji 70-lecia przyłączenia Wawra do stolicy Urząd Dzielnicy zdecydował o ozdobieniu swojej siedziby przy pomocy farby i światła. Neon z napisem "Urząd Dzielnicy Wawer" świeci na biało. Nietypowy krój pisma to inspiracja starymi neonami w nowoczesnym wydaniu. Jest to pierwszy neon na urzędzie dzielnicy w Warszawie. Uruchomiono go 21 czerwca 2021 roku przy występie zespołu Werwa Wawra. Na bocznej ścianie urzędu powstał też mural przedstawiający plan Wawra, którego osią jest linia kolejowa, wrysowane są budynki-symbole oraz mnóstwo zieleni. [51]. Mapa przedstawia podział na 12 osiedli. Mural namalowano farbą fotokatalityczną, pomagającą oczyszczać miasto z tlenku azotu [52].
Centrum Handlowe Ferio Wawer
Przy ul. Szpotańskiego #4 otwarto Centrum Handlowe FERIO Wawer. Jest to nietypowy kompleks handlowy, w którym południowa część to zrewitalizowane jednokondygnacyjne dawne hale przemysłowe, natomiast północna to nowoczesny czterokondygnacyjny budynek na planie kwadratu z ażurową elewacją. Przed centrum od ul. Szpotańskiego powstał naziemny parking (łącznie z parkingiem podziemnym ma 306 miejsc parkingowych [16]).
Trzon kompozycyjny całego założenia stanowią cztery jednoprzestrzenne zabytkowe hale, połączone ze sobą. Częściowo tworzą pasaż z przeszklonym sufitem. Dokonano renowacji okładzin ceglanych oraz odtworzono detal architektoniczny [27]. Do rekonstrukcji hal użyto 51 tys. cegieł pochodzących z rozbiórek domów z tamtych lat [51], odtworzono konstrukcję stalową dachu, zachowane zostały zabytkowe, żeliwne filary nośne [1]. Zachowano większość ceglanych ścian i stalowych konstrukcji, które zostały odpowiednio wkomponowane w alejkę handlową, z której wchodzi się do sklepów przez przebicia w historycznych murach [3].
W dobudowanym nowym obiekcie znalazły się trzy naziemne kondygnacje i jedna podziemna, przeznaczona na parking [14]. Pion komunikacyjny znajduje się na skrzyżowaniu pasaży [16]. Architekci zaproponowali wykonanie elewacji z perforowanej blachy, by podkreślić przemysłową historię miejsca [14]. Perforację stanowią prostokąty odzwierciedlające odbicie układu cegieł w zabytkowych halach. W budynku są też elementy, które musiały zostać odtworzone. Wykonano je z oryginalnej odczyszczonej cegły [16]. W miejscu gdzie obiekt powstał, został wyburzony wcześniejszy niewielki budynek z muralem.
Koncepcja przekształcenia hal w centrum handlowe pojawiła się w 2005 roku. W 2013 roku spółka RE Projekt Development przedstawiła projekt galerii handlowej Ferio Wawer, który opracowali Arkadiusz Chamielec, Ewa Kuryłowicz, Marcin Goncikowski, Artur Plaza, Grzegorz Hajdo, Anna Hajdo, Marcin Łopatka, Bartosz Płaza i Jarosław Ceborski z pracowni Kuryłowicz & Associates. Pozwolenie na budowę wydano w listopadzie 2013 roku, a prace trwały od czerwca 2014 roku do października 2015 roku [3]. 25 września 2014 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego [24]. Centrum handlowe otwarto 5 listopada 2015 roku [3]. W uroczystości wzięli udział Maciej Krenek z RE Project Development, burmistrz Łukasz Jeziorski oraz córka Kazimierza Szpotańskiego [13]. To pierwsza galeria handlowa w dzielnicy Wawer [14] i piąta w Polsce inwestycja tego dewelopera. Wcześniej centra sieci Ferio powstały w Legnicy, Koninie, Puławach i we Wrocławiu [18].
Budowa kosztowała ok. 100 mln zł [14]. Deweloperem było Raiffeisen Evolution Project Development [16], generalnym wykonawcą spółka PORR Polska [18]. Za komercjalizację odpowiadała firma Aspenn, a po otwarciu obiektem zarządza firma Savills [33]. Inwestycja obejmuje obszar 22159 m2, z czego 4190 m2 to powierzchnia istniejącej historycznej zabudowy. Całkowita powierzchnia to około 18 000 m2, a powierzchnia użytkowa lokali handlowych i usługowych to 12 500 m2 [18].
W pierwszych dniach otwarcia przygotowano wystawę poświęconą Kazimierzowi Szpotańskiemu. Wyświetlany był film Dziecko jego życia, zrealizowany staraniem Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Urzędu Dzielnicy Wawer. Inwestor zaplanował również umieszczenie w pasażu tablicy poświęconej Szpotańskiemu [1]. We współpracy z Wawerskim Centrum Kultury i lokalnym samorządem Ferio brało udział w takich projektach jak „Fabryka zdarzeń”, „Kolej na Wawer ”, rajd rowerowy „Śladami ciuchci” czy konkurs wiedzy pt. „Życie i działalność Kazimierza Szpotańskiego” [13].
W centrum znajduje się ponad 40 punktów handlowych [13]. Najemcami początkowo byli m.in.: Alma (delikatesy, funkcjonowały rok [3]), CCC (obuwie), Grycan (lodziarnia), H&M (odzież), Świat Książki (księgarnia), Rossmann (drogeria), TUI (biuro podróży), Dr Zdrowie (apteka), Aqael Zoo (sklep zoologiczny), Bubble House (herbaciarnia), Calypso (klub fitness), Carry (odzież), Emma (kwiaciarnia), Liliana Underwear (bielizna), Nail Bar (salon urody), Pepco (odzież i artykuły przemysłowe), Panda (pralnia), Piękne Oczy (optyk), Shoes House (obuwie) i Takeshy Kurosawa (odzież). W Ferio Wawer znalazła się też sala zabaw dla dzieci Kubusiowo oraz kręgielnia TB Bowling & Biliard Club Wawer [28]. W 2021 roku były też RTVeuroAGD, Topaz, Uczy i Bawi, Venezia, Douglas, The Beer Store, Fitness Club Zdrofit Wawer czy sala zabaw Fikołki Ferio Wawer. W części gastronomicznej działa m.in. 7 Street Bar & Grill, Grycan oraz Stacja Wawer.
Restauracja Stacja Wawer jest umieszczona w miejscu dawnej kolejowej hali i rampy przeładunkowej. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Perfect Space. Przed wejściem do restauracji pozostały industrialne okna ze szprosami, w jednym z nich jest podświetlona fototapeta przedstawiająca wnętrze restauracyjnego wagonu kolejowego. Wewnątrz stara oryginalna cegła współgra ze ścianami, na których umieszczono nowoczesną mieszankę betonowego tynku i retro przewody elektryczne. Na podłodze umieszczono szare antypoślizgowe płyty gresowe (kuchnia/ciągi), oraz ciemne dębowe płytki PCV. Instalacje wentylacyjne i elektryczne pozostawiono odsłonięte oraz pomalowano. Efektu dopełniają industrialne lampy, potężna fototapeta parowozu, oraz stare wycieczkowe walizki [43]. Jest również okrągły retro zegar [44]. W ladzie barowej umieszczono ręcznie 15 (12 [44]) tys. korków od wina [43]. Stacja Wawer została otwarta w listopadzie 2015 roku [44].
Osiedle Przystanek Międzylesie
Osiedle Przystanek Międzylesie (ul. Pożaryskiego #35, #35A) tworzy pięć pięciokondygnacyjnych budynków, połączonych ze sobą w dwa zespoły A1/A2/A3 i B1/B2. Mają one płaski dach i prostą, nowoczesną bryłę. Elewację wykończono w jasnej, ciepłej kolorystyce [46]. Ażurowe balkony nawiązują do stylu świdermajer, charakterystycznego dla okolicznej zabudowy [47].
Między połączonymi budynkami, nad płytą garażową, na wysokości pierwszego piętra dostępny jest dla mieszkańców teren zielony z placem zabaw. Mieszkańcy mają do dyspozycji miejsca postojowe naziemne i podziemne. Łącznie w I oraz II etapie powstały 204 mieszkania (28-83 m2). Wszystkie mieszkania wyposażone są w okna z filtrem antysmogowym [46]. Pomieszczenia służące segregacji odpadów wyposażono w osobny system wentylacyjny, w częściach wspólnych zamontowano energooszczędne oświetlenie LED, są miejsca postojowe dla jednośladów, system kontroli dostępu, garaże z czujnikami poziomu stężenia tlenku węgla oraz gazu propan-butan [47]. Na dachu zaplanowano panele fotowoltaiczne na dachu [48]. Teren osiedla jest objęty monitoringiem i ochroną [46]. Na poziomie parteru przewidziano pasaż i strefę usługową.
Przed budową osiedla, znajdował się tu trawnik oraz kilka budynków magazynowych dawnych zakładów przemysłowych. Było też kilka drzew, sosny i topole [49].
Deweloperem był Dom Development, a projekt przygotował architekt Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusa Group [53]. Wykorzystując ustawę tzw. lex deweloper wnioskował o pozwolenie na budowę siedmiokondygnacyjnych budynków, mimo że plan zagospodarowania dopuszczał jedynie pięć kondygnacji. W zamian zaoferował sfinansowanie rozbudowy pobliskiej szkoły i amfiteatralną trybunę przy Urzędzie Dzielnicy. Radni jednak nie wyrazili na to zgody [49].
Budowa I etapu (A1, A2, A3) rozpoczęła się w III kwartale 2022 roku, a zakończy w IV kwartale 2023 roku. Budowa etapu II (B1, B2) rozpoczęła się w II kwartale 2023 roku, a zakończy w IV kwartale 2024 roku. Ceny zaczynają się od 11600 zł/m2 [46].
Ciepłownia Międzylesie
W północno-wschodniej części przy ul. Pożaryskiego #37 mieści się Ciepłownia Międzylesie opalana węglem kamiennym [38]. Charakterystyczny dla ciepłowni jest jej wysoki komin. Za zakładem od północy znajdują się place z hałdami węgla i żwiru.
Początkowo była to ciepłownia zakładowa ZWAR. Ze względu na nadwyżkę mocy, zasilała w ciepło i ciepłą wodę również okoliczne zakłady pracy i osiedla mieszkaniowe. Na początku XXI wieku była własnością Gigaterm Investment. Po upadłości w 2005 roku zakład kupił warszawski SPEC [39]. Obecnie zarząd sprawuje Veolia Energia Warszawa SA.
W 2023 roku Veolia rozpoczęła przymiarki do rozbiórki elektrociepłowni i zastąpienia jej elektrociepłownią gazową [49].