Park Morskie Oko


Park Morskie Oko

Jest to park o urozmaiconej rzeźbie, gdyż znajduje się na i pod skarpą wiślaną. U góry powstał ogród geometryczny założony za czasów Izabeli Lubomirskiej wraz pałacykiem Szustra (późniejszego właściciela), domkiem mauretańskim i domkiem gotyckim. Na zboczu stoi też mauzoleum Szustrów. Tragiczne wydarzenie rozstrzelania Powstańców wychodzących z kanałów upamiętnia pomnik. Obok stoi postać Jana Matejki. Główną atrakcją dolnej, krajobrazowej części są stawy, w tym Morskie Oko (o dwóch dnach, od którego pochodzi nazwa) i Promenada - miejsce dawnego parku rozrywki. Przy ul. Puławskiej po wojnie działało targowisko, na którym rozpoczęła działalność słynna lodziarnia Zielona Budka. Park jest lubiany przez dzieci i czworonogi.

altanaaltanaboiskoboiskodostępne całodobowodostępne całodobowofontannafontannakawiarniakawiarniamonumentmonumentparkparkpałacpałacping pongping pongplac zabawplac zabawpomnik przyrodypomnik przyrodypomnikpomnikrejestr zabytkówrejestr zabytkówsiłownia plenerowasiłownia plenerowastawstawtablica pamięcitablica pamięciwzniesieniewzniesieniewędkarstwowędkarstwościeżka rowerowaścieżka rowerowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

Miejsce lubiane: 4.7/5 (ocen: 3)

  • Ulice:   ulica Dworkowa, ulica Morskie Oko, ulica Promenada, ulica Puławska, ulica Spacerowa, ulica Słoneczna
  • Rok powstania:  1772-1774
  • Obszar MSI:  Sielce
  • Wysokość:   10 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl:  historyzm (neo)
  • Związane osoby: Ajewski Eugeniusz "Kotwa", Bourbon Ludwik XVIII, Brabander Jerzy, Dunin-Wąsowicz Anna, Idzikowski Adam, Jung Marian, Jung Seweryn, Koeller Józef, Konieczny Marian, Koziełł Kazimierz, Lubomirska Izabela, Lubomirski Stanisław Hierakliusz, Marconi Henryk, Matejko Jan, Plewicki Edmund, Potocka Anna z Tyszkiewiczów, Schröger Efraim, Szuster Franciszek, Zieliński Jan, Zug Szymon Bogumił

Opis urbanistyczny:

Park Morskie Oko (ul. Puławska #55/57) jest bardzo intensywnie użytkowany przez cały rok. Wchodzi w skład powiązanych ze sobą terenów zieleni usytuowanych na Skarpie Warszawskiej i terenu podskarpia, mającego znaczenie przyrodnicze, klimatyczne i urbanistyczne. Cechą charakterystyczną kompozycji jest podział na zgeometryzowaną część na skarpie przed pałacykiem Szustra i krajobrazowy charakter pozostałej części parku. Część pod skarpą dzieli się na część będącą dawnym parkiem Promenada i część zwaną Morskie Oko. Obie części łączy aleja biegnąca pod skarpą. Układ wodny tworzą stawy znajdujące się w północnej i południowej części parku. Główne aleje spacerowe wytyczone są w kierunku ul. Belwederskiej i ul. Spacerowej oraz wokół stawów. Promenadę otacza duża ilość rzędowych, regularnych nasadzeń wzdłuż ciągów spacerowych. W części środkowej dominują rozległe przestrzenie trawników, a grupy drzew pojawiają się nad stawami [2]. Stawy to dawne glinianki, z których wydobywano materiał na potrzeby pobliskiej cegielni [12]. Łącznie są trzy stawy, w tym jeden, w którym można łowić ryby. W drugim natomiast jest fontanna, zmieniająca kierunki i pozycje tryskającej wody oraz wyposażona w różnokolorowe oświetlenie [1].

Znajduje się w tu m.in. Pałac Szustra, Mauzoleum Szustrów, Domek Gotycki (Gołębnik) oraz Domek Mauretański. Nazwa parku pochodzi od glinianki Morskie Oko, która znajduje się w północno-zachodnim fragmencie parku, oddzielonym od głównej części [3]. Nazwa Morskie Oko według niektórych nawiązuje to do stawu Morskie Oko w Tatrach, na przykład poprzez kształt glinianki [5]. Inne źródła podają, że oba stawy Morskie Oko mają nazwę wynikającą z błękitnego koloru wody.

Na terenie parku są: pomnik Jana Matejki i pomnik Pamięci Żołnierzy AK, a także głaz upamiętniający Redutę Magnet Baszta i trzy tablice upamiętniające pomordowanych w 1944 roku. Park nie jest ogrodzony [2]. Dzięki spadkowi terenu, zimą można zjeżdżać na sankach, są też place zabaw [8]. Z powodu dużego spadku to teren występowania powierzchniowych ruchów o charakterze pełzania. Na terenie parku znajdują się następujące pomniki przyrody: dąb szypułkowy obok Pałacu Szustra, głaz narzutowy (gnejs biotytowy) od ul. Puławskiej, głaz narzutowy (granitoid czerwono-szary z wygładami lodowcowymi) między ul. Belwederską i ul. Promenada oraz niedaleko lipa drobnolistna [25]. Powierzchnia parku wynosi 17.9 ha [2]. Na terenie parku działają trzy restauracje, była tu słynna Pracownia Czarownic oraz Blue Cactus [5].

Opis przygotowano: 2017-07
To Top