Las Bielański (Las Bielany) to rezerwat przyrody będący największą w Warszawie pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez Park Młociński i Las Młociński łączy się z Puszczą Kampinoską. Całkowita powierzchnia Lasu Bielańskiego to 151.82 ha, natomiast różne źródła podają różną powierzchnię rezerwatu (ok. 130 ha) [1]. Przez środek przebiega ulica Dewajtis, dzieląc las na dwie części [17]. Bezpośrednią łączność ekologiczną z Wisłą przerwał wzniesiony w 1925 roku wał przeciwpowodziowy. Aktualnie od rzeki oddziela także Wisłostrada. Od 2011 roku Las Bielański jest obszarem specjalnej ochrony (OSO) w ramach sieci Natura 2000 [18].
Geomorfologia i geologia
Na odcinku pomiędzy Młocinami a klasztorem bielańskim skarpa zbudowana jest z rzecznych piasków ze żwirami, leżących bezpośrednio na iłach plioceńskich, powstałych prawdopodobnie w czasie interglacjału eemskiego. Zakole praWisły zostało wycięte w iłach i otoczyło łukiem wzgórze klasztorne na Bielanach, tworząc z niego ostaniec. Według przewodnika z 1927 roku na Polkowej Górze, nad dolnym poziomem gliny zwałowej (ok. 3 m miąższości) sięgającym prawie poziomu wody w rzece, występuje gruby poziom piasków wodnolodowcowych z przewarstwieniem żwiru, a nad nimi przewarstwienie iłów warwowych i górna glina zwałowa. Poniżej leżą iły plioceńskie, które niegdyś były eksploatowane na Bielanach. Współczesne badania wskazują, że najgłębiej jest glina zwałowa (na głębokości 10-14 m) przykryta piaskami zastoiskowymi (8-10 m), iłem warwowym (5-8 m), a przy powierzchni piaskami i żwirami (0-5 m). Rozbieżności w sąsiednich miejscach pomiarowych wskazują, że występuje duże zróżnicowanie budowy geologicznej [42].
Szczególnym walorem rezerwatu jest urozmaicona rzeźba terenu z wysoką skarpą i wyraźnie zaznaczonymi czterema tarasami (terasami). Najwyżej położony jest taras bielański, stanowiący fragment równiny warszawskiej, niżej znajduje się taras wydmowy pradoliny Wisły, a następnie dwa tarasy wiślane: wyższy nadzalewowy, zwany praskim i najniższy zalewowy [14].
Najwyżej położony taras to fragment wysoczyzny polodowcowej, porośnięty grądem wysokim (las grabowo-dębowy). Taras bielański przecięty jest dwiema dolinami: Doliną Potoku Bielańskiego oraz Doliną Martwą, łączącą jar erozyjny w północnej części Lasu z Doliną Potoku Bielańskiego. Taras bielański znajdujący się około 20 metrów nad poziomem Wisły i kończy się skarpą przy Wisłostradzie [17]. Potok, którego źródła znajdowały się w rejonie Wawrzyszewa, a ujście do Wisły w rejonie wzgórza klasztornego, wyrzeźbił wąwozy w morenowych osadach. Tam wody spiętrzał system zapór i kaskad poruszających koła młyńskie i tworzących stawy rybne. Na skutek prowadzonych prac melioracyjnych w XX wieku potok został skanalizowany i podłączony do kolektora. Stawy przestały istnieć, a potok zamienił się w okresowy strumień [1]. Drugi, piaszczysty taras, był pokryty niegdyś ruchomymi wydmami. Kilkanaście tysięcy lat temu wydmy zostały unieruchomione roślinnością. Dziś tworzą piaszczyste wydłużone pagórki, najlepiej widoczne w południowej części lasu [1]. Dominującym gatunkiem drzew jest sosna [17]. Taras nadzalewowy (praski) porośnięty jest grądem niskim. Środowisko jest tu wilgotniejsze niż w grądzie wysokim. Wczesną wiosną zakwitają rośliny wieloletnie, późną wiosną zakwitają byliny leśne, natomiast w lecie prawie brak jest tu kwitnących roślin z powodu tzw. martwego cienia leśnego [8]. Najbliżej koryta Wisły mieści się taras zalewowy, porośnięty lasem łęgowym z wiązami, olchami i jesionami (łęg jesionowo-wiązowy). Przez taras zalewowy przepływa Rudawka, która dawniej miała swe źródła w Lasku na Kole. Obecnie płynie uregulowanym korytem [17]. Jeszcze w latach 30-tych XX wieku po wschodniej stronie Rudawki była wilgotna łąka kośna [1]. Obecność łęgu na terenie miejskim to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej [14].
Grzyby
Pod względem bogactwa gatunkowego grzybów Las Bielański ma rangę ostoi w skali krajowej. Wśród około 200 występujących tu gatunków jest kilkanaście chronionych, m.in. miękusz szafranowy, soplówka jeżowata, a także drewnowiec popękany, uznawany za gatunek wskaźnikowy terenów cennych przyrodniczo [18].
Flora
Las Bielański stanowi miejsce występowania rodzimej roślinności leśnej. Na szczególną uwagę zasługują liczne okazy starych monumentalnych dębów (do 400 lat), wiązów, grabów i olsz. Łącznie występują 34 gatunki drzew o udziale: dęby (szypułkowy i bezszypułkowy) 51% (22832 okazy), olsza czarna 15%, grab 10%, wiąz szypułkowy 5%, robinia 5%, klony 5%, sosna 3%, pozostałe 7% (m.in. jesion wyniosły, lipa drobnolistna, dzika jabłoń, czereśnia i głóg). Występuje niewielki roczny przyrost drzew [10]. Najgrubszy dąb ma obwód około 6.6 metra [15]. Z typowych gatunków grądowych można tu znaleźć gajowca żółtego, gwiazdnicę wielkokwiatową, fiołka leśnego i kokoryczkę wielkokwiatową, a gatunki łęgowe reprezentują czartawa pospolita, czyściec leśny, jaskier kosmaty i kostrzewa olbrzymia. Obficie zakwita las wczesną wiosną. Pojawiają się wtedy m.in. zawilce – gajowy i żółty, zdrojówka rutewkowata oraz kokorycze – pełna i wątła [18]. Rzadkością w skali kraju jest zdrojówka rutewkowata. Las Bielański jest jedną z ostatnich ostoi takich roślin jak: czworolist pospolity, niecierpek pospolity, zerwa kłosowa, groszek wiosenny i turzyca odległokłosa. Występują także gatunki chronione: kopytnik pospolity, storczyk szerokolistny i turówka wonna [10]. Las Bielański jest ostoją 1/3 wszystkich gatunków roślin w Warszawie [14].
W ciągu ostatnich 150 lat szata roślinna w znacznej części uległa przeobrażeniom. Postępujące od 70 lat obniżenie poziomu wód gruntowych (obecnie obniżyło się o ok. 2 metry [16]) doprowadziło do zaniku wilgotnego łęgu olszowego (wzdłuż płynącego tu wcześniej Potoku Kaskadowego [8]), który przekształcił się w grąd. Zniknęły również łęgi nad wyschniętym Potokiem Bielańskim oraz bór dębowo-sosnowy na tarasie wydmowym. Część drzewostanu została zniszczona lub uszkodzona w czasie II wojny światowej (wycinka na opał, ostrzał artyleryjski) [10]. Obecnie głównym celem działań w rezerwacie jest doprowadzenie drzewostanu do postaci naturalnej [1].
Część terenu Lasu Bielańskiego zajmowały koszary carskie. Po ich likwidacji wyrósł na ich miejscu (po 1920 roku) wtórny las robiniowy [10]. Nazwa pochodzi od najczęściej spotykanych tutaj drzew robinii akacjowej (grochodrzewu). Robinia akacjowa (zwana często, choć nieprawidłowo akacją), jest gatunkiem pochodzącym z lasów wschodniej części Ameryki Północnej. Jej głęboki system korzeniowy wysusza podłoże. W miejscach, gdzie występują te drzewa, gleba zostaje też wzbogacona w azot [8].
Fauna
Liczbę bezkręgowców można ocenić na kilka tysięcy. Wizytówką Lasu jest czwórzębiec bielański oraz kozioróg dębosz. Występują tu największe krajowe motyle: paź żeglarz i paź królowej oraz nocny zawisak tawulec o rozpiętości skrzydeł do 11 cm [11]. Obecność pachnicy dębowej zadecydowała o umieszczeniu tego terenu na europejskiej liście obszarów Natura 2000 [18].
Przed budową Wisłostrady w stawach u podnóża skarpy obserwowano najmniej 17 gatunków ryb i 12 gatunków płazów. Po zasypaniu zbiorników w 1973 roku ryby występowały tylko w Potoku Bielańskim i w Rudawce. W pierwszym z nich żyły cztery gatunki: kiełb, miętus, cierniczek i ciernik. W Rudawce do 1970 roku poza nimi żyły również: karaś srebrzysty, różanka i strzebla potokowa. W latach 1970-1990 zanieczyszczenie spowodowało całkowite wymarcie ryb. Poprawa jakości wody w 1990 roku pozwoliła na odrodzenie się życia w Rudawce, jednak prace regulacyjne wykonane w latach 1999 i 2001 spowodowały ponowny zanik ryb. Z płazów występują obecnie ropucha szara i żaba trawna, a sporadycznie żaba moczarowa. Z gadów występowały dawniej padalec, zaskroniec i jaszczurka zwinka. Obecnie na północnym obrzeżu przetrwała ta ostatnia, a nad Rudawką bywa sporadycznie widziany zaskroniec [11].
Inwentaryzacja ptaków w 2000 roku wykazała 57 gatunków lęgowych, a liczebność populacji oceniono na 1.3 tys. par. Najliczniej występują szpak (250-300 par), kos (150-170), zięba (ok. 155) i bogatka (110-135). Szczególnie (w skali Warszawy) wartościowe jest gnieżdżenie się myszołowa, pięciu gatunków dzięciołów, w tym dzięcioła średniego i muchołówek (małej i białoszyjej). Od 1988 roku zupełnie znikła kukułka, świergotek drzewny, piegża, sikora czarnogłowa, a prawie zupełnie słowik szary, sikora uboga i gajówka.
W okresie powojennym zanotowano występowanie w lesie około 30 gatunków ssaków. Stale mieszka kilka saren, a dość regularnie przychodzą łosie i dziki. Żyje tu co najmniej sześć gatunków nietoperzy. Występuje też rzadka darniówka. Po 1980 roku zniknęły króliki oraz zające, przestały też występować borsuki, a lisy mają tu tylko rewir łowiecki. Nie spotyka się już gronostaja, tchórza i pospolitej dawniej łasicy, znacznie rzadsza jest kuna leśna, natomiast z powodzeniem utrzymuje się kuna kamionka [11]. Najłatwiej dostrzegalne są wiewiórki [18]. Znacznym zagrożeniem dla ssaków jest wyprowadzanie psów. W latach 1978-1979 psy zagryzły prawie całe stado saren [5].