Kompleksy leśne Uroczysko Las Henrykowski (Uroczysko Henryków [2], Las Henryków [3], Las Henryka) [1] i znajdujący się dalej na północ Las Dąbrówka [9] należą do obwodu Bielany-Młociny [4]. Jest to długi i dość wąski pas lasu, które przecinają drogi, kolejno od północy: Dębowa, Chlubna, Przylesie, Mehoffera, Klasyków, Srebrnogórska i Szynowa. Ciągnie się od północnej granicy miasta aż do Kanału Żerańskiego. Są to dawne tereny Gór Skierdowskich, Dąbrówki Szlacheckiej, Anecina, Płudów, Henryka i w niewielkim stopniu Wiśniewa [6].
Znaczenie kompleksu jest bardziej rekreacyjno-wypoczynkowe niż gospodarcze [4]. Lasy pełnią też również funkcję ochronną, oddzielając miasto od oczyszczalni Czajka [7]. Są to lasy komunalne, o powierzchni 49.8 ha (Las Henryków) i 27.29 ha (Las Dąbrówka), administrowane przez Zarząd Oczyszczania Miasta [5].
Całość lasu to nasadzenia powojenne [9] na siedliskach borowych w wieku 40-50 lat [5], z przewagą sosen, brzóz i dębów szypułkowych [9], na wydmach, stąd min. nazwa Góry Skierdowskie [8]. Kompleks położony w rejonie tzw. wydmy henrykowskiej, najdłuższego wzgórza wydmowego w Warszawie, ciągnącego się wzdłuż linii kolejowej w kierunku Legionowa [2]. W części lasu korzenie drzew rosnących na zboczu wydmy zostały odsłonięte w wyniku erozji, to tzw. szczudłaki [13].
W centrum kompleksu przy ul. Łąkowej 37 znajdują się podobno ruiny zabudowań oraz nieco dalej "centrum spirytualistyczne i portal czasowy" [12]. Na skraju lasu od ul. Modlińskiej 342 działa park linowy [14]. W parku na Bielanach znajdują się dwa tory o zróżnicowanym poziomie trudności. Park na Białołęce dysponuje trzema torami na wysokości od 1.2 do 3.2 metra [15].
Plac zabaw
Przy ul. Przylesie w 2018 roku oddano do użytku leśny plac zabaw [20]. Jest tu strefa rekreacyjna dla dzieci, stojaki na rowery i siłownia plenerowa [10], a w niej drążki, drabinki, urządzenia do ćwiczenia pompek, podskoków, brzuszków, drabinka do podciągania i ścianka do ćwiczeń [2]. Powstała dostępne dla wszystkich wieża widokowa z lornetką w kształcie sowy, kulodrom obrazujący jak się przemieszczają zwierzęta pod ziemią, babrzysko dla dzików, norki borsuka pozwalające dzieciom na przejście nimi, pagórki czy słupki do wspinania [10].
Od strony ul. Klasyków, tuż przy kościele, ustawiono drewniane zwierzęta: łosia, sarenkę, zająca i dzika w skali 1:1 [2]. Przygotowano też strefę dla zwierząt, gdzie stanęły karmiki dla ptaków i dwumetrowy domek dla owadów, stworzony z myślą o biedronkach, chrząszczach, motylach i pszczołach [10].