Las Henrykowski i Las Dąbrówka


Las Henrykowski i Las Dąbrówka

Jest to długi miejski kompleks leśny, rozciągający się wzdłuż piaszczystej wydmy. Powstał na słabych glebach po II wojnie światowej, dominują tu sosny. W centralnej części, przy ul. Klasyków mieści się leśny teren rekreacyjny.

dostępne całodobowodostępne całodobowolaslaspark linowypark linowyplac zabawplac zabawsiłownia plenerowasiłownia plenerowaścieżka biegowaścieżka biegowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica 15 Sierpnia, ulica Chlubna, ulica Czajki, ulica Czeremchowa, ulica Dębowa, ulica Fletniowa, ulica Józefa Mehoffera, ulica Klasyków, ulica Krokwi, ulica Modlińska, ulica Papieska, ulica Podkładowa, ulica Podróżnicza, ulica Przylesie, ulica Skierdowska, ulica Srebrnogórska, ulica Szynowa, ulica Uniwersału, ulica Wczele
  • Rok powstania:  1945-1955
  • Obszar MSI:  Choszczówka, Dąbrówka Szlachecka, Henryków
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl:  angielski (krajobrazowy)
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Kompleksy leśne Uroczysko Las Henrykowski (Uroczysko Henryków [2], Las Henryków [3], Las Henryka) [1] i znajdujący się dalej na północ Las Dąbrówka [9] należą do obwodu Bielany-Młociny [4]. Jest to długi i dość wąski pas lasu, które przecinają drogi, kolejno od północy: Dębowa, Chlubna, Przylesie, Mehoffera, Klasyków, Srebrnogórska i Szynowa. Ciągnie się od północnej granicy miasta aż do Kanału Żerańskiego. Są to dawne tereny Gór Skierdowskich, Dąbrówki Szlacheckiej, Anecina, Płudów, Henryka i w niewielkim stopniu Wiśniewa [6].

Znaczenie kompleksu jest bardziej rekreacyjno-wypoczynkowe niż gospodarcze [4]. Lasy pełnią też również funkcję ochronną, oddzielając miasto od oczyszczalni Czajka [7]. Są to lasy komunalne, o powierzchni 49.8 ha (Las Henryków) i 27.29 ha (Las Dąbrówka), administrowane przez Zarząd Oczyszczania Miasta [5].

Całość lasu to nasadzenia powojenne [9] na siedliskach borowych w wieku 40-50 lat [5], z przewagą sosen, brzóz i dębów szypułkowych [9], na wydmach, stąd min. nazwa Góry Skierdowskie [8]. Kompleks położony w rejonie tzw. wydmy henrykowskiej, najdłuższego wzgórza wydmowego w Warszawie, ciągnącego się wzdłuż linii kolejowej w kierunku Legionowa [2]. W części lasu korzenie drzew rosnących na zboczu wydmy zostały odsłonięte w wyniku erozji, to tzw. szczudłaki [13].

W centrum kompleksu przy ul. Łąkowej 37 znajdują się podobno ruiny zabudowań oraz nieco dalej "centrum spirytualistyczne i portal czasowy" [12]. Na skraju lasu od ul. Modlińskiej 342 działa park linowy [14]. W parku na Bielanach znajdują się dwa tory o zróżnicowanym poziomie trudności. Park na Białołęce dysponuje trzema torami na wysokości od 1.2 do 3.2 metra [15].

Plac zabaw

Przy ul. Przylesie w 2018 roku oddano do użytku leśny plac zabaw [20]. Jest tu strefa rekreacyjna dla dzieci, stojaki na rowery i siłownia plenerowa [10], a w niej drążki, drabinki, urządzenia do ćwiczenia pompek, podskoków, brzuszków, drabinka do podciągania i ścianka do ćwiczeń [2]. Powstała dostępne dla wszystkich wieża widokowa z lornetką w kształcie sowy, kulodrom obrazujący jak się przemieszczają zwierzęta pod ziemią, babrzysko dla dzików, norki borsuka pozwalające dzieciom na przejście nimi, pagórki czy słupki do wspinania [10].

Od strony ul. Klasyków, tuż przy kościele, ustawiono drewniane zwierzęta: łosia, sarenkę, zająca i dzika w skali 1:1 [2]. Przygotowano też strefę dla zwierząt, gdzie stanęły karmiki dla ptaków i dwumetrowy domek dla owadów, stworzony z myślą o biedronkach, chrząszczach, motylach i pszczołach [10].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Przed II wojną światową były to łąki i pola, z marną piaszczystą glebą, które Wisła regularnie zalewała [9]. Ze względu na prace odnowieniowe oraz słabe siedliska [7] posadzono tu po wojnie las.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

23 października 2015 roku przedstawicie ambasad Armenii, Francji, Wietnamu, Litwy, Ukrainy i Danii, pracownicy Klubu Gaja, Lasów Miejskich oraz Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy posadzili 2000 brzóz i lip. Nieco wcześniej 1500 drzew (były to lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, brzozy, jabłonie i grusze) posadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 307. Drzewa zasadzono w ramach programu Święta Drzewa Klubu Gaja [3].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Uroczysko Las Henrykowski

[2016] Uroczysko Las Henrykowski (źródło)

Park leśny

[2016] Park leśny (źródło)

Park leśny

[2016] Park leśny (źródło)

Park leśny

[2016] Park leśny (źródło)

Leśny plac zabaw

[2016] Leśny plac zabaw (źródło)

Park Linowy Podróżnika

[2017] Park Linowy Podróżnika (źródło)

Park Linowy Podróżnika

[2017] Park Linowy Podróżnika (źródło)

Park Linowy Podróżnika

[2018] Park Linowy Podróżnika (źródło)

Projekt parku leśnego

[2018] Projekt parku leśnego (źródło)

Teren lasu

[2018] Teren lasu (źródło)

Sadzenie drzew

[2018] Sadzenie drzew (źródło)

Wydmy

[2020] Wydmy (źródło)

Leśny plac zabaw

[2020] Leśny plac zabaw (źródło)

Siłownia plenerowa

[2020] Siłownia plenerowa (źródło)

Teren lasu

[2020] Teren lasu (źródło)

Park leśny

[2020] Park leśny (źródło)

Lasy Białołęki

[2020] Lasy Białołęki (źródło)

Las Henryków

[2020] Las Henryków (źródło)

Opis przygotowano: 2021-02