Projekt budynku Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego przy ul. Podleśnej #61 zaprezentowano w 1950 roku [1]. Autor, Borys von Zinserling pochodził z rodziny szwajcarskiej, osiadłej w Rosji i całkiem zrusyfikowanej. Był to bardziej artysta malarz niż budowniczy [2].
Według projektu miał to być zespół pałacowy z jedną lub dwoma kondygnacjami i kilkoma dziedzińcami. Gmach główny (A) miał posiadać kolumnadę i być zwieńczony belwederem z kolistą gloriettą. Zbudowany w latach 1964-1965 [3] obiekt znacząco różni się od projektu. Powstał na rzucie litery "H", z czterokondygnacyjnym gmachem głównym, zwieńczonym trójkondygnacyjnym belwederem na planie kwadratu. Budynek główny ma 7 pięter, jest wykonany w technologii tradycyjnej, posiada piwnice. Ściany zostały wykonane z cegły pełnej. dach z płyt żwirobetonowych podparty belkami [9]. Front obiektu znajduje się od ul. Marymonckiej [1]. Ogromny, wieloskrzydłowy gmach ma układ brył i stylistykę przypominającą nieco Pałac Kultury, któremu ścięto górną partię wieży. Jest to największy pomnik architektury socrealistycznej na Bielanach [12]. Obok znajduje się usytuowany równolegle względem skrzydła budynek laboratoryjno-biurowy „B” zbudowany w roku 1959.
Cały teren obecnego IMGW przy ul. Podleśnej zajmuje ponad 61 tys. m2. W dużej części jest zadrzewiony. Na terenie są dwie stacje transformatorowe, dwa agregaty prądotwórcze, cztery małe budynki garażowe, a w głębi działki niewielki budynek stacji pomiarowej. Wokół budynku głównego teren jest utwardzony [4].