Górka Szczęśliwicka - Szczęśliwice - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
Górka Szczęśliwicka


Górka Szczęśliwicka

Górka Szczęśliwicka to najwyższe wzniesienie w Warszawie i jeden z trzech w Polsce całorocznych stoków narciarskich. Powstał w miejscu dawnych glinianek, a później wysypiska śmieci i gruzu z II wojny światowej. Oprócz możliwości jazdy na nartach i desce jedną z ciekawszych letnich atrakcji jest tor do zjazdu grawitacyjnego.

kawiarniakawiarniawzniesieniewzniesienie

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Drawska, ulica Przy Parku, ulica Włodarzewska
  • Rok powstania:  1969-1970
  • Obszar MSI:  Szczęśliwice
  • Wysokość:   75 m
  • Funkcja:  sportowa
  • Styl: 
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Górka Szczęśliwiecka, zwana też Kopcem Szczęśliwickim, to sztucznie wzniesienie o wysokości 152 m (licząc wysokość nad poziomem morza, a nie wysokość względną), które jest najwyższym miejscem w Warszawie [9]. Jest jednym z trzech całorocznych ośrodków narciarskich w Polsce, obok CCN MaltaSki w Poznaniu oraz Dolomitów – Sportowej Doliny CCNS w Bytomiu [9].

Ośrodek zajmuje obszar ponad 38 tys. m2. Na jego terenie znajdują się: trzykondygnacyjny budynek, wieża chłodnicza, stok zjazdowy, dwa wyciągi (krzesełkowy i talerzykowy), zjeżdżalnia grawitacyjna, pomieszczenia obsługi, taras widokowy o powierzchni 900 m2 [9] i dwa parkingi [10].

Wyciąg narciarski talerzykowy ma wydajność ok 700 os/h, 215 metrów długości, a czas przejazdu wynosi 1,8 minuty. Z kolei kolejka linowa 2-krzesełkowa ma wydajność 1200 os/h (w zimie) i 782 os/h (w lecie), 224 metrów długości, a czas przejazdu między górnym i dolnym peronem wynosi od 1,7 do 2,5 minuty, w zależności od warunków pogodowych [9]. Łącznie wyciągi zapewniają wjazd około 2000 osób na godzinę [4].

Latem dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia grawitacyjna Alpine Coaster z wózkarnią o długości 715 metrów, z czego tor zjazdowy ma 499 metrów, a wciągowy 216 metrów. Średnia prędkość zjazdu to 36 km/h. Zjazdu odbywa się w 32 dwuosobowych wagonikach.

Stok zjazdowy o powierzchni 9.5 tys. m2 i długości 235 metrów (trasa zjazdowa ma 227 metrów) został pokryty nowoczesnymi matami z Dentexu [10]. To specjalna nawierzchnia, która stawia dużo większy opór, dlatego jedzie się o wiele wolniej niż po śniegu. Przy zerowych i dodatnich temperaturach zraszana jest „mgłą wodną” dla zmniejszenia tarcia. Przy temperaturach ujemnych oraz małej ilości śniegu naśnieżana jest trzema armatkami szwedzkiej firmy „Areco” (instalację sztucznego naśnieżania zainstalowała w 1999 roku firma Elster). Maksymalne nachylenie wynosi 17 stopni [5]. Na stoku wydzielono oślą łączkę dla początkujących o długości ok. 60 metrów [3]. Maksymalna wysokość stoku wynosi 74,9 m, a różnica poziomów 44 m [4] co kwalifikuje trasę jako niebieską (łatwą) [5].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:

Górka Szczęśliwicka znajduje się na terenie dawnej wsi Stenclewice, należącej do rodu Wierzbowów-Stanclewskich. W XVII wieku wieś należała częściowo do kanclerza koronnego i prymasa Leszczyńskiego oraz do wojewody mazowieckiego Warszyckiego, a w XVIII wieku do Szpitala Św. Rocha [1].

XIX wiek:

Wieś rozwijała się głównie w rejonie dzisiejszej ul. Włodarzewskiej, w pobliżu glinianek [1], co spowodowało otwieranie w kolejnym wieku cegielni, m.in. „Szczęśliwice” Oppenheima, „Szczęśliwice” – Pawłowski i S-ka [13]. Wieś Szczęsliwice została włączona do miasta w 1916 roku [8]. Tuż przed wybuchem I wojny światowej Szczęśliwice nie przekraczały 30 gospodarstw [1].

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Górka Szczęśliwicka zaczęła funkcjonować pod obecną nazwą dopiero w latach 50-tych XX wieku. Już w czasach cegielni składowano tam odpady i glinę. Po II wojnie światowej zwożono gruzy ze zniszczonej Warszawy [11]. Podobno tu trafił Dworzec Główny [8]. Przez długi czas było to miejskie wysypisko śmieci, które to, według mieszkańców, fruwały po całej okolicy aż do torów kolejki WKD, a stada wron znakomicie tam żerowały [6]. Śmietnisko płonęło dzień i noc [14], na wysypisku chętnie koczowali Romowie [8]. A ponieważ w Polsce nie było jeszcze odpadów toksycznych, wypędzano na nie na popas stada świń [16].

Czasy PRL-u:

W latach 1967-1970 gruzowisko-śmietnisko obsypano ziemią, zrekultywowano i utworzono między gliniankami park. Projektem założenia parkowego zajęła się Pracownia Zieleni Biura Projektów Budownictwa Komunalnego Stolica pod kierunkiem Stanisława Bolka i T. Nurkiewicza. Posadzono tu kasztanowce, topole, klony, jarzębiny, jesiony, lipy, derenie, wajgele, berberysy, tawuły, migdałki [8]. W latach 80-tych XX wieku zbudowano wyciąg orczykowy, a stok był oświetlony. [9][11]. Wojsko przywiozło wiele ciężarówek piasku i ziemi, a mieszkańcy Ochoty czynem społecznym sadzili tam drzewa i trawę. Część górki zaanektował wybudowany w sąsiedztwie kościół. Górka miała wysokość 138.0 m n.p.m. [11]. Na szczycie górki znajdował się „taras”, a na środku tajemniczy, zawsze zamknięty budyneczek służący do obsługi starego wyciągu, który bardzo wcześnie został zdewastowany i zamknięty [2].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Trasa kolejki WKD

[1962] Trasa kolejki WKD (źródło)

Widok na górkę

[1965] Widok na górkę (źródło)

Konkurs na najlepszy latawiec na szczycie górki

[1971] Konkurs na najlepszy latawiec na szczycie górki (źródło)

Widok na górkę

[1984] Widok na górkę (źródło)

Górka Szczęśliwicka w latach 80-tych

[1985] Górka Szczęśliwicka w latach 80-tych (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Gdy wybudowano okoliczne osiedla mieszkaniowe, ogrodzono górkę i utworzono narciarski ośrodek zamknięty [11]. W czerwcu 1997 roku ośrodek został wydzierżawiony na 30 lat firmie Energopol Trade SA, która „podsypała” górkę o 12-14 m (obecnie ma ona 152 m wysokości n.p.m.) i wybudowała wyciąg krzesełkowy [9].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Wejście na górkę

[1991] Wejście na górkę (źródło)

Widok z górki przed ogrodzeniem

[1992] Widok z górki przed ogrodzeniem (źródło)

Widok z górki

[1993] Widok z górki (źródło)

XXI wiek:

W sezonie zimowym 2005/2006 ośrodek został zamknięty w wyniku konfliktów między dzierżawcą stoku i Urzędem Miasta. W kolejnych dwóch sezonach był otwierany tylko w zimie. We wrześniu 2008 roku doszło do ugody, w ramach której miasto przejęło sprzęt i budynki. [9]. Obecnie miejscem zarządza WOSiR.

Od czasu zbudowania na górce sztucznego stoku narciarskiego dostęp na szczyt górki, jest mocno utrudniony [17]. Z tego powodu protestują mieszkańcy, którzy uważają, że część górki powinna być ogólnodostępna [11].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Widok na górkę w 2007 roku

[2007] Widok na górkę w 2007 roku (źródło)

Otwarcie stoku

[2008] Otwarcie stoku (źródło)

Kolejka grawitacyjna

[2010] Kolejka grawitacyjna (źródło)

Stok latem - zjazd osób niepełnosprawnych

[2011] Stok latem - zjazd osób niepełnosprawnych (źródło)

Ćwiczenia ratownicze

[2011] Ćwiczenia ratownicze (źródło)

Ubijanie śniegu

[2011] Ubijanie śniegu (źródło)

Zjazd kolejką

[2015] Zjazd kolejką (źródło)

Wagoniki kolejki

[2015] Wagoniki kolejki (źródło)

Naśnieżony stok

[2015] Naśnieżony stok (źródło)

Opis przygotowano: 2015-08