Biała Willa - Powiśle - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
Biała Willa


Biała Willa

W tym neogotyckim budynku mieści się Kolegium Artes Liberales UW. W XIX wieku funkcjonowała tutaj Miejska Fabryka Betonu. Po II wojnie światowej niszczała kilkadziesiąt lat. W 1995 roku budynek administracyjny wyburzono, aby dwa lata później odbudować go w identycznym kształcie. Jest to właśnie Biała Willa.

uczelnia wyższauczelnia wyższa

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Dobra
  • Rok powstania:  1996-1997
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   7 m
  • Funkcja:  edukacyjna
  • Styl:  historyzm (neo)
  • Związane osoby: Kiciński Andrzej, Starynkiewicz Sokrates

Opis urbanistyczny:

Biała Willa (ul. Dobra #72) należy do kompleksu o powierzchni 0.14 ha, przylegającego do ogrodu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego [1]. Jest to budynek administracyjny, w którym obecnie znajduje się Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Kompleks został zrekonstruowany w 1996 roku dzięki Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego według projektu architekta Andrzeja Kicińskiego (współpraca autorska Piotr Hardecki, Andrzej Krawczyk, Tomasz Napieralski, Jarosław Perski [7][11]). Białą Willę w stylu neogotyckim [2] oddano do użytku w lutym 1997 roku [3]. Obecnie jest pod stałą opieką konserwatorską.

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:

Droga w tym miejscu pojawiła się na mapie Warszawy po raz pierwszy w 1740 roku [1]. Prowadziła wtedy po wysypisku śmieci i gruzu. Z biegiem lat coraz większa ilość odpadów spowodowała odsunięcie koryta Wisły od Skarpy Warszawskiej. Powstały w tym miejscu tereny zalewowe, które nazwano Powiślem. Na miejscu dawnej drogi w 1778 roku wytyczono dzisiejszą ulicę Dobrą. Dopiero pod koniec XVIII wieku pojawiła się pierwsza zabudowa ulicy. Do XIX wieku wszelkie budynki na niej były wyłącznie drewniane.

XIX wiek:

W miejscu obecnej Białej Willi znajdowały się prawdopodobnie luźno rozplanowane drewniane budowle. 25 stycznia 1892 roku Sokrates Starynkiewicz – ówczesny prezydent Warszawy – wydał rozporządzenie w sprawie budowy w miejscu obecnej Białej Willi Miejskiej Fabryki Betonu [4]. Zajmowała ona obszar podłużnej działki z dwoma budynkami administracyjnymi.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Widok z ul. Karowej, po prawej stronie budynek Miejskiej Fabryki Betonu

[1904] Widok z ul. Karowej, po prawej stronie budynek Miejskiej Fabryki Betonu (źródło)

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

W czasie II wojny światowej Miejska Fabryka Betonu uległa częściowemu zniszczeniu. Aż do lat 90. XX wieku pozostawała zaniedbana i opuszczona.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:

Z powodu fatalnego stanu technicznego Miejska Fabryka Betonu została zburzona w roku 1995 [2]. Pałacyk będący budynkiem administracyjnym fabryki wyburzono i odtworzono w tym samym miejscu według pierwotnego wyglądu. Nową część umiejscowiono poniżej poziomu gruntu oraz dobudowano skrzydła prostopadłe do ul. Dobrej. Prace trwały od stycznia do grudnia 1996 roku, a Białą Willę oddano do użytku w lutym 1997 roku [3]. W 1998 roku budynek otrzymał nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [10].

XXI wiek:

Obecnie budynek administracyjny zajmuje Kolegium Artes Liberales, jednostka Uniwersytetu Warszawskiego. Kolegium powołano 10 grudnia 2008 roku na mocy porozumienia pomiędzy Christian A. Johnson Endeavor Foundation, Fundacją „Instytut Artes Liberales” i Uniwersytetem Warszawskim. W 2009 roku podjęto pierwszy nabór na dwuletnie studia licencjackie, a w 2011 [8] roku otwarto program dwuletnich studiów magisterskich.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zabudowania Białej Willi

[2014] Zabudowania Białej Willi (źródło)

Opis przygotowano: 2015-01