Pensjonat Zgoda


Pensjonat Zgoda

Plac Pięciu Rogów, przy którym znajduje się Pensjonat Zgoda, to jeden z najwcześniej zagospodarowanych terenów Warszawy. Zabudowa istniała tu już w XVIII wieku. Pod koniec XIX wieku powstała kamienica, w której pracownie miał Aleksander Gierymski, a w okresie międzywojennym znajdowały się siedziby wielu redakcji (nazywano ją wtedy Domem Prasowym). Na parterze działała słynna restauracja Szwajcarska. Na budynku znajdowały się liczne neony, m.in. Chevroleta, a później ruchoma reklama koniaków Montbel i Marteau. Kamienica została zniszczona na początku II wojny światowej. W latach 60-tych XX wieku w jej miejscu powstał istniejący do dzisiaj punktowiec, zwany Pensjonatem Zgoda, przeznaczony dla obcokrajowców i naszpikowany podsłuchami (tu zaczęła się słynna sprawa Henryka Hollanda). Dla przechodniów natomiast na białym tle balkonów wyróżniała się brązowa elewacja lokalu Sphinx, zajmującego przez wiele lat parter i antresolę.

biurowiecbiurowieckawiarniakawiarnia

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Chmielna, ulica Szpitalna, ulica Zgoda
  • Rok powstania:  1961-1966
  • Obszar MSI:  Śródmieście Północne
  • Wysokość:   33 m
  • Funkcja:  usługowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Brauman Franciszek, Briesemeister Karol, Holland Henryk, Ilecki Andrzej, Lilpop Maria, Piłsudski Józef, Stępiński Zygmunt, Werner Jan

Opis urbanistyczny:

Jedenastokondygnacyjny wieżowiec znajduje się przy ul. Szpitalnej #1 róg Zgoda #2. Mieści się w nim biurowiec, którym zarządza państwowy koncern Polski Holding Nieruchomości [10].

Elewacja od południa jest subtelna [1] i regularna. Na poziomie parteru i zabudowanej antresoli znalazła się restauracja, a powyżej dziewięć kondygnacji balkonów umieszczonych regularnie w pięciu osiach. Wszystkie balkony mają rzut trapezu z białą płytą osłaniająca front. Od północy znajdują się kaskadowo schodzące okna. Od ul. Szpitalnej i ul. Zgoda znajdują się niższe, ośmiokondygnacyjne przybudówki z ciemnej cegły, odpowiednio trzy i czteroosiowe. Przy ul. Zgoda przez trzy z czterech osi ciągną się balkony. Na poziomie parteru znajduje się kontrastujący, dwukondygnacyjny lokal gastronomiczny (parter z antresolą).

Klatkę schodową oraz zespół wind szybkobieżnych zaprojektowano w części środkowej budynku. Na wyższych kondygnacjach powstało pięć kawalerek o powierzchni 24 m2. Na niższych znalazło się po pięć mieszkań tego samego typu, jedno mieszkanie dwupokojowe z kuchnią i jedno mieszkanie kawalerskie nietypowe. W sumie w budynku znalazło się 69 lokali oraz 45 balkonów, co było najwyższym wynikiem wśród domów użytkowych w ówczesnej Warszawie. Kubatura wyniosła 12 500 m3. Projekt konstrukcji w betonach „sypanych” przygotował Andrzej Karnowski (Karwowski [3]) [1].

Opis przygotowano: 2023-08
To Top