Kamienica Paprockiego (Dom Paprockich, Drewniak Paprockiego, ul. Biruty #18) to relikt dawnej drewnianej zabudowy Targówka, ostatni oryginalny dom przy cmentarzu żydowskim [1]. Być może to również największy zachowany warszawski dom drewniany [23] jak i najbardziej wielkomiejski [17] (przypominający śródmiejskie kamienice) [23]. Właścicielem działki jest Skarb Państwa, w stosunku do nieruchomości nie ma roszczeń spadkobierców [10].
Ośmioosiowy, dwukondygnacyjny budynek z zaadaptowanym poddaszem jest przykładem jak niegdyś wyglądała drewniana zabudowa dzielnicy [5]. Budynek został wzniesiony w stylu nadwiślańsko-nadświdrzańskim [4]. Największą ozdobą budynku są dwa rzeźbione ganki umiejscowione wokół drzwi wejściowych [5] klatek schodowych, które nieznany projektant umieścił praskim zwyczajem od podwórka [4]. Styl nadświdrzański widać poprzez zastosowanie zróżnicowanego szalunku (w układzie pionowym i poziomym) z zaakcentowanymi narożnikami, stosunkowo wysoki dwuspadowy dach, wprowadzenie niewielkich daszków nad oknami oraz wspomnianych ażurowych ganków. Czytelny jest układ funkcjonalno-przestrzenny, z podziałem na większe lokale w północnej części (być może wykorzystywane pierwotnie przez rodzinę właściciela) oraz mniejsze izby przeznaczone na wynajem w południowej części budynku. W dobrym stanie zachował się pierwotny wystrój części wspólnych z drewnianym szalunkiem ścian i ramowo-płycinową stolarką drzwiową oraz drewnianymi klatkami schodowymi [12]. Schody wzdłuż krawędzi zostały zabezpieczone drewnianymi balustradami. Ocalała większość tralek, a nad drzwiami widnieją odlane w 1908 roku żeliwne numery lokali, przytwierdzone do drewnianych futryn [4]. Oryginalne są również klamki i zawiasy [12]. Podwórko jest zaniedbane. Nie ma bruku, auta parkują w błocie [4].
Wnętrze jednego z mieszkań posłużyło jako plan filmowy kultowego serialu „Alternatywy 4”. Tu przed przeprowadzką na Ursynów znajdowało się mieszkanie profesora Dąb-Rozwadowskiego, w którym przyjmował studentów [5], udzielając konspiracyjnego wykładu [11]. Judith Arlt umieściła w budynku akcję powieści Konwickiego pt. "Wniebowstąpienie". Był to dom cioci Poli, która w mieszkaniu prowadziła zakład pogrzebowy z kostnicą [20].