Arkadia (al. Jana Pawła II #82 [4]) jest jednym z największych centrów handlowych w Polsce [1] i największym centrum handlowym w Warszawie, o powierzchni handlowo-usługowej wynoszącej ok. 110 000 m2. Na obiekt składają się: parking podziemny, dwa poziomy galerii handlowej, kino liczące 15 sal i mieszczące 2 700 osób [6], 20 wind i 20 schodów ruchomych, 2 ha terenów zielonych oraz dach z ogrodem o powierzchni 25 500 m2 [11].
Projekt jest dziełem zespołu architektów TRKL pod kierunkiem Jamiego Petta i Gordona Godata, a wnętrza dostosował architekt Guillaume Sadoux z BEG INGENIERIE [21]. Pierwotna koncepcja Arkadii opracowana przez zespół Jamesa Petta z USA była bardzo amerykańska i bogata w ozdoby. Sadoux uprościł projekt tak, by stał się bliższy europejskiej estetyce [23]. Arkadia jest zbudowana na planie czworokąta, którego jeden róg wychodzi na plac zewnętrzny przypominający rynek (Plaza). Odpowiednikiem Plazy wewnątrz budynku jest plac Theatrum, mający ten sam wzór posadzki. Wysoka na dwie kondygnacje przestrzeń to miejsce, gdzie odbywają się wystawy i eventy [17]. We wnętrzu znajdują się cztery pasaże handlowe: Canaletto, Wisła, Kopernik, Twardowski [22]. Przed głównym wejściem, gdzie tryska w rytm muzyki fontanna i stoją ogródki restauracyjne [13]. Dwa poziomy -2, i -1 tworzą łącznie 4000 miejsc parkingowych. Parter to miejsce codziennych zakupów z hipermarketem, wyposażeniem domu, artykułami sportowymi, multimediami. Przed wejściem głównym znajdują się niezależne restauracje. Na pierwszym piętrze znajdują się sklepy odzieżowe oraz ogródek restauracyjny. Drugie piętro to przede wszystkim multiplex Cinema City [17]. W centrum zamontowano system mierzenia przepływu klientów Foot Fall [29].
Wraz z budową Arkadii powstały trzy ronda, nowe skrzyżowanie świetlne, dwie nowe ulice i zjazdy o łącznej długości 1.8 km [22]. Arkadia ma 4 wjazdy i 3 wyjazdy z parkingów dla klientów i 2 podstawowe wejścia [29]. Obiekt wykonały m.in. firmy Warbud (szkielet), Rossi – Teramtex (dach, izolacje), Defor (świetliki), POL-Aqua (nawierzchnie), Hadart (fontanna i tereny zielone). Projektem zarządzają BEG INGENIERIE POLSKA i Cefic Polska. Właścicielem centrum jest podległa ERE Group spółka Gdańsk Station Shopping Mall [22]. Kompletny projekt zakładał dwie następne fazy: budowę budynku biurowo hotelowego mierzącego 22 kondygnacje oraz osiedla mieszkaniowego składającego się z 339 apartamentów [29]. W momencie budowy było to największe centrum handlowe we wschodniej Europie. Dwa lata później straciło ten tytuł na rzecz centrum w Moskwie, a następnie przegoniła je łódzka Manufaktura [17]. Obecnie Arkadia ustępuje wielkością Manufakturze oraz Portowi Łódź [7].