Kompleks Ośrodka Sportu i Rekreacji Żoliborz (ul. Potocka #1) tworzy szereg zabudowań. Tory łucznicze zlokalizowane są w północno-wschodniej części, obok których stoi parterowy budynek techniczny. Na południe od nich jest główne boisko A stadionu, z trybunami i częściowym zadaszeniem. Na zachód od niego mieści się boisko treningowe B oraz pawilon sportowy, wzdłuż którego znajduje się parking. Z pawilonem sąsiadują od północy korty tenisowe. Przy ul. Potockiej znajduje się basen kryty i parking dla jego klientów. Jest tu też główna siedziba administracji OSIR Żoliborz.
Tor łuczniczy jest jedynym profesjonalnym na Mazowszu, a jednym z trzech istniejących w Polsce [59].
Na zachód od pływalni znajduje się skatepark oraz lodowisko, przykryte wspólnym dachem, a na południe od niej na terenie zielonym mieści się siłownia plenerowa i boisko do badmintona.
Robotniczy Klub Sportowy Marymont Warszawa
Początki Robotniczego Klubu Sportowego Marymont (RKS Marymont) sięgają 1911 roku. Niektórzy wskazują tę datę, jako moment założenia klubu. Tym samym byłby to jeden z pierwszych klubów w Polsce i najstarszy działający do tej pory klub w Warszawie [7]. Natomiast klub formalnie utworzono dopiero w 1924 (1922 [5]) roku [7].
RKS Marymont był w 1925 roku jednym z siedmiu współzałożycieli Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych, czyli PPS-owskich federacji organizacji sportowych. Od 1928 roku klub był jedną z komórek Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, otrzymując wsparcie finansowe i pomoc w tworzeniu obiektów piłkarskich. W okresie międzywojennym organizowano zajęcia w ramach sekcji: lekkoatletycznej, kolarskiej, pływackiej, hokeju na lodzie, piłki ręcznej, narciarskiej, łyżwiarskiej, tenisa stołowego, bokserskiej, gier sportowych i gimnastyki artystycznej [67], siatkówki, szermierki, koszykówki, kajakarstwa, saneczkarstwa, żeglarstwa czy nawet szachów [61]. Podstawową sekcją sportową była piłka nożna [57].
Marymont zdobył Mistrzostwo Warszawy w 1930 roku w piłce ręcznej, awans do klasy „A” w 1930 roku w hokeju na lodzie [57]. W latach 30-tych XX wieku z sekcji gimnastyki wyodrębniła się sekcja rytmiki, w której uczestniczyły tylko kobiety [67].
II wojna światowa przerwała działalność klubu. Wielu zawodników i kibiców uczestniczyło w walce, najpierw w Robotniczych Batalionach Obrony Warszawy, później w antyfaszystowskiej konspiracji [57].
Klub wznowił działalność w 1945 roku, biorąc udział w konspiracyjnych Mistrzostwach Warszawy [57]. W latach 50-tych XX wieku prezesem klubu był Leszek Rylski, który później (1959-1972) został sekretarzem generalnym PZPN [67]. Największym osiągnięciem klubu piłkarskiego były występy w II lidze w latach 1955-1956. Piłkarzy trenował tu wtedy Kazimierz Górski. Była to jego pierwsza samodzielna praca szkoleniowa [12].
W latach 1956-1957 podejmowano próby likwidacji RKS Marymont. Odebrano klubowi obiekty przy ul. Wybrzeże Gdyńskie, przydzielono pod opiekę zakładów pracy i włączono do nowego klubu Spójnia Warszawa. Dzięki staraniom działaczy nie dopuszczono do odebrania stadionu i po roku reaktywowano działalność sekcji siatkówki, sekcji hokeja na lodzie i sekcji szachowej [7]. Klub zrzeszał wówczas ponad 500 członków w tym około 350 zawodników [64].
W 1964 roku nastąpiło połączenie RKS Marymont z KS Syrena Warszawa [4]. Powstała wówczas sekcja łucznicza, zasilona w roku 1973 połączeniem z KS Łączność Warszawa. W tym czasie w RKS Marymont zdobywały medale na olimpiadzie łuczniczki Irena Szydłowska i Maria Mączyńska. Jolanta Brzezińska była rekordzistką świata z 1971 roku na dystansie 60 m [69]. Jednym z trenerów prowadzących szkolenie od pierwszych lat był Adam Pazdyka [67].
W latach 70-tych XX wieku pod naciskiem władz administracyjnych, związkowych i sportowych po połączeniu SKS Warszawa i Spójni Warszawa przyjęto nazwę Spójnia-Marymont Warszawa, a po połączeniu dwóch Zrzeszeń Sportowych: Ogniwa i Spójni klub istniał pod nazwą Sparta Warszawa. W 1970 roku RKS Marymont przejął łyżwiarstwo szybkie z CWKS Legia Warszawa, a w 1975 roku łyżwiarstwo figurowe z WKKF Ogniwo [4].
Swoje pierwsze kroki stawiał tu Zbigniew Boniek [15], który zadebiutował w barwach juniorskiej reprezentacji Polski w 1974 roku [34]. W hali szermierczej ćwiczyli olimpijczycy Witold Woyda, Ryszard Parulski [34], Lech Koziejowski [67], Adam Kaliński, Wojciech Zabłocki [69]. Zawodnikiem Marymontu w latach 1971-1983 był Tomasz Leżański, podwójny medalista Igrzysk Paraolimpijskich w łucznictwie [69] .
Do historii łyżwiarstwa szybkiego przeszła Erwina Ryś-Ferens, która z Olimpii Elbląg zasiliła klub Marymont. Wywalczyła 83 tytuły na Mistrzostwach Polski, ustanowiła 50 rekordów Polski, startowała w czterech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich (1976, 1980, 1984, 1988) [67].
Klub był złotym medalistą drużynowych mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim mężczyzn w 1978 roku, a także mistrzostw Polski w łucznictwie w 1982 roku [42]. W końcu lat 80-tych XX wieku w sekcji piłkarskiej klubu grali bracia bliźniacy Michał i Marcin Żewłakow, późniejsi reprezentanci Polski [12], a na stadionie Marymontu jeden z pierwszych meczów młodzieżowej reprezentacji Francji rozegrał Zinedine Zidane w Turnieju o Puchar Syrenki [15] w 1987 roku [34]. W latach 80-tych XX wieku do czołówki światowej należał szablista Janusz Olech, który tu rozpoczynał szkolenie [67].
Największe sukcesy w łyżwiarstwie figurowym odniosły Anna Rechnio, trzykrotna Mistrzyni Polski, dwukrotna olimpijka (1994, 1988) i Zuzanna Szwed, olimpijka z Albertville (1992) [67].
Od początku lat 90-tych XX wieku, w wyniku transformacji ustrojowej, zaczęły nawarstwiać się kłopoty finansowe [69]. Klub Marymont przez wiele lat utrzymywał zabudowania, pozyskując środki finansowe z działalności statutowej i z wynajmu, co pozwalało opłacać trzech pracowników klubu oraz dziesięciu trenerów poszczególnych sekcji. Po przejęciu terenów klubu przez OSiR klub został pozbawiony możliwości zarobkowych [68], co doprowadziło do zamknięcia wszystkich sekcji [67].
W oparciu o zawodników powstały kluby i stowarzyszenia jak Łuczniczy Marymont (od 2010 roku [67], prezesem wybieranym co kadencję jest Mariusz Wróblewski, a wiceprezesem Maja Stryjecka-Rejmer, zawodnicy zanim utworzyli stowarzyszenie przeszli do UKS Marymont, który okazał się niewydolny organizacyjnie [69]), klub łyżwiarstwa figurowego Euro 6 [68]. Na boiskach Marymontu trenowała reprezentacja Polski. W pobliskiej szkole podstawowej nr 65 utworzono klasy łucznicze, gdzie dzieci uczyły się łucznictwa pod okiem Roberta Marcinkiewicza, męża mistrzyni Europy Iwony Marcinkiewicz [4]. Swoje spotkania rozgrywał tu amatorski klub KTS Weszło [10], UKS Nowy Marymont Warszawa czy Seniorska Reprezentacja Polski [49]. Powstała założona przez Jacka Dymowskiego Żoliborska Szkoła Boksu [60]. Działa też klub Tenis Marymont [40]. Na terenie ośrodka mieszczą się punkty usługowe i sklepy jak Bulba-Servis, Stihl, Viking, Sklep & Servis [3].
Po sezonie 2006/2007 klub wycofał się z rozgrywek piłkarskich [64]. W 2010 roku został przygotowany program naprawczy klubu sportowego RKS Marymont do roku 2020. Mimo podjętych wysiłków nie udało się wdrożyć działań [67]. Od 2014 roku powstała nowa drużyna Młodzieżowy Klub Sportowy Marymont [64]. W 2016 roku [57] byli zawodnicy sekcji piłki nożnej założyli Marymont 1911 r. , ale ze względu na wysokie koszty wynajmu szybko byli zmuszeni zrezygnować z prowadzenia działalności sportowej [68]. W sezonie 2019/2020 jego miejsce w klasie B zajął Klub Piłkarski Marymont Warszawa, do którego przeszła większość zawodników [57].
Na początku XXI wieku w klubie istniało sześć sekcji: łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe (treningi odbywają się na Torwarze [4]), łucznictwo, szermierka, tenis stołowy i bowling [64].
Wśród osiągnięć w XXI wieku dominuje łucznictwo. Warto wskazać Kacpra Sierakowskiego, który w 2013 roku został wicemistrzem juniorów. Sławomir Naploszek w 2015 roku zajął czwarte miejsce w I Igrzyskach Europejskich w Baku. Zespół Marymontu został w 2024 roku Zespołowym Mistrzem Polski seniorów wśród mężczyzn po raz szesnasty, co stanowi rekord wśród polskich klubów. Medale otrzymywali też: Marta Podkopiak (mistrzostwa świata w 1996 roku), Grzegorz Targoński (srebro), Anna Grzelak (brąz w 2009 roku), Aleksandra Ozdoba i Barbara Grzybek (zdobyły brąz w 2023 roku) [69].
Obecnie ćwiczy tu złota medalistka boksu Ewa Brodnicka [13]. Z kolei wśród olimpijczyków w łyżwiarstwie szybkim znaleźli się Artur Nogal i Maciej Ustynowicz [67].
Stadion
Trybuny wraz ze stadionem centralnym na 10 tysięcy osób mają charakterystyczne siedziska i balustrady z prefabrykowanych elementów betonowych, przeszklenia z luksferów, zadaszenie trybun oraz lastriko na posadzkach [15]. Trybuny otwarte mają powierzchnię użytkową 6000 m2 [24], a trybuna zadaszona ok. 430 m2 [25].
Konstrukcję trybun tworzą kolejno: wysoki wał ziemny, monolityczne mury oporowe z betonu zbrojonego wylewanego w szalunku na miejscu oraz prefabrykowane elementy siedzisk i balustrad.
Betonowe schody zewnętrzne, prowadzące z płyty boiska na najwyższy poziom trybun, są jednobiegowe proste. Dookoła wału ziemnego prowadzi szerokie przejście. Istnieją też łukowe pochylnie ziemne, umożliwiające dojście z poziomu terenu (od zewnątrz) na korony trybun południowej i północnej, które mieszczą od 10 do 17 rzędów [24].
Na zachodniej zadaszonej trybunie (porównywanej z hiszpańskim Hipodrome Zarzuela), o dwóch użytkowych kondygnacjach naziemnych (loża parter i loża piętro), częściowo podpiwniczonej i zadaszonej, zastosowano całościenne przeszklenia z luksferów (niezachowane) [25]. Luksfery wypełniały wszystkie pola pomiędzy słupami zadaszenia, na górnym poziomie i w pionach bocznych ścianek osłonowych i tworzyły kilkanaście ścian o niejednolitej szklanej fakturze [28]. Dwa poziomy lóż ciągną się przez całą długość budynku, w układzie galeriowym, amfiladowym, w podziale na dwa skrzydła (z wyłączeniem trzech środkowych segmentów). Trybuny to budowla dwutraktowa, gdzie zewnętrzny trakt tworzą loże, a wewnętrzny stopnie i siedziska dla widzów. Zadaszenie to dach łupinowy w stylu konstruktywistycznym, z cienkościennego betonu zbrojonego, umieszczony na osiemnastu ustawionych w szeregu potężnych filarach ram żelbetowych [25]. Dwa wydatne pasy betonowych balustrad obiegają poziomy loży oraz galerii, uwypuklając horyzontalny charakter kompozycji. Nad całością nadwieszone są betonowe kolebki tworzące wysunięte okapy. Powtarzalny rytm słupów, pasów luksfer i kolebek przełamany został przez dwa kubiki-wykusze biegów schodowych, które podwieszone do spodu kolebek kontrastują z jednolitą kompozycją [28]. Na trybunie dostępne są drewniane ławeczki z dwóch desek opartych na konstrukcji ze stalowych kątowników oraz w centralnej części posadzka z dwukolorowego, wylewanego na miejscu lastryko. Trybunę ograniczają monolityczne mury oporowe [25].
Trybuny zostały zbudowane w latach 1950-1952. Planowano wyposażyć wszystkie miejsca w siedzenia, wówczas byłby to pierwszy w Polsce stadion ze wszystkimi miejscami siedzącymi. Pierwotnie dojście do trybun prowadziło od ul. Potockiej oraz od wschodu wzdłuż wschodniej ściany oporowej trybun poprzez cztery tunele. W dwóch skrajnych wyjściach nr 1 i nr 4 znalazły się kładki żelbetowe jako stropy [24]. Po przebudowie w latach 60-tych XX wieku na trybunie zachodniej powstały ścianki wydzielające widownię w parterze [25].
Pawilon sportowy
Pawilon sportowy to zaplecze w postaci krytej szatni, łaźni z natryskami i 200-osobowej świetlicy, którą doraźnie można było zmieniać na salę treningową lub na miejsce rozgrywek ping-pongowych. Obiekt spełnia obecnie rolę budynku pomocniczego, mieszczą się w nim szatnie z toaletami i prysznicami, magazyny i sala treningowa boksu na piętrze. Większość budynku jest nie użytkowana. Pawilon ma łączną powierzchnię użytkową 900 m2 na trzech kondygnacjach [23].
Cokół na poziomie przyziemia obłożony jest terakotowymi płytami. Okna znajdują się w wydzielonych lizenami kwadratowych polach elewacji. Budynek na parterze ma układ trójtraktowy: środkowy korytarz, południowy trakt użytkowy szeroki z pomieszczeniami szatni i sanitariatów, trakt północny węższy, magazynowy. Na piętrze jest jednoprzestrzenna sala treningowa z zapleczem sanitarnym. Ściany są w części betonowe, wylewane na miejscu, w większości murowane z cegły ceramicznej dziurawki. Grubość ścian zewnętrznych wynosi 44 cm. Zachowane są posadzki wykonane z małych czarno-białych płytek terakotowych. Podłoga w sali treningowej na piętrze to drewniany parkiet. Główną klatką schodową prowadzą schody dwubiegowe. Na tylnej, południowej ścianie wewnętrznej klatki schodowej widoczny jest mural o tematyce bokserskiej, przedstawiający dwóch walczących pięściarzy [23].
Na północ od budynku był początkowo mały stadion zlokalizowany w miejscu dzisiejszych kortów tenisowych. Był niewielkim boiskiem w formie zagłębionej niecki, otoczonym trybunami. Po obu stronach znajdowały się rzędy masywnych, monumentalnych betonowych latarni. Zastosowano system balustrad z prefabrykowanych elementów betonowych. Na wschód od pawilonu znajdują się zewnętrzne schody pięciobiegowe, które prowadzą z wyższego poziomu tarasu na niższy poziom dolnego wyjścia z tunelu przy zadaszonej trybunie stadionu centralnego [23].